Babeszjoza. Przenoszą ją kleszcze łąkowe, ale i pospolite

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 12:36
Chorobę o nazwie babeszjoza znają doskonale właściciele psów. Wiedzą, że pupila trzeba przed nią chronić. Ostatnie badania pokazują, że jej nosicielami są nie tylko kleszcze łąkowe, ale i pospolite. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Napat/Shutterstock
Kleszcz 1200.jpg
Kleszcze. "Coraz swobodniej czują się w miastach"

Najnowsze badania dotycząc kleszczy i babeszjozy przeprowadzili pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu we współpracy z Uniwersytetem Adama Mickiewicza i Instytutem Dendrologii PAN oraz profesorem Bobem Laynem z uniwersytetu w Berkeley. Naukowcy pod lupę wzięli pierwotniaka o nazwie babesia canis. 


Posłuchaj
03:36 czwórka stacja nauka 13.07.2021kleszcz.mp3 Babesia canis, który kleszcz jest jej nosicielem? (Czwórka/Stacja nauka)

- Taki pierwotniak, bo Babesia canis jest pierwotniakiem, wchodzi w środek czerwonych krwinek, wyjada je od środka i niszczy. Psy dostają anemii.  Zdarza się, że babesia stara się zjeść ich wątrobę i nerki - mówi dr inż. Anna Wierzbicka. - Do tej pory uważano, że babesie przenos głównie kleszcz łąkowy. 

Czytaj także:

Naukowcy wyruszyli na badania na tereny, w których bywają poznaniacy ze swymi podopiecznymi. - Zebraliśmy kleszcze z terenów leśnych, rekreacyjnych, parków poznańskich - mówi gość Czwórki. - Zebraliśmy 1600 kleszczy. - Sprawdziliśmy, który jest nosicielem babesi canis. Wszystkie te kleszcze były kleszczem pospolitym, sporo z nich miało babesie, czyli było wektorem takiego pierwotniaka, na którego mogą chorować psy - wyjaśnia. 


sarna daniele zwierzę 1200.jpg
Więcej saren - więcej kleszczy. Uwaga na tego żywiciela

Najwięcej kleszczy, nosicieli babesi canis było w na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego Siemianice. Ponad 12 procent zebranych okazów. - Na terenach leśnych nosicielami było 10 procent kleszczy, w parkach 2,5 procenta - podaje Anna Wierzbicka. - Bardziej narażony na złapanie kleszcza z chorobą, która mu zagraża, jest pies, który chodzi po lesie, niż po parku - wyjaśnia. 

Gość Oliwii Krettek zdradza też, że próba kleszczy poddanych badanom, była wysoka pod względem nosicielstwa babesi canis. - Babesię przenoszą też kleszcze pospolite, nie tylko łąkowe - podkreśl i przestrzega, by nie lekceważyć złego samopoczucia swych czworonogów, a gdy potrzeba zwrócić się o pomoc weterynaryjną. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Anna Wierzbicka (Rzecznicy Nauki)

Data emisji: 13.07.2021

Godzina emisji: 12.43

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka Oliwia Krettek pies

Czytaj także

Widzisz pleśń na jedzeniu - wyrzucaj. Unikniesz mykotoksyn

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 15:01
- Zarodniki pleśni są wszędzie. Występują w powietrzu, w kurzu, na powierzchni różnych przedmiotów - mówi Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. - Wysoka wilgotność powietrza sprzyja ich rozwojowi - dodaje. Gdy taka pleśń rozwija się na naszym produkcie spożywczym, nie pozostaje nam nic innego, jak go wyrzucić. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komary - wabi je temperatura i dwutlenek węgla

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 12:36
Mówi się, że komary gryzą tych o słodkiej krwi. Ludzkość od pokoleń zastanawia się, czemu jedna osoba częściej jest kąsana niż inna. Pewnych odpowiedzi dostarcza pomiar temperatury ciała i ilości wydychanego dwutlenku węgla. 
rozwiń zwiń