Perowskit - lepszy od krzemu. Wydrukowany złapie energię słoneczną

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 14:32
Z roku na rok coraz więcej wiemy o alternatywnych źródłach energii. Fotowoltaiczne panele krzemowe zna i widział już chyba każdy z nas, a tymczasem na rynku pojawia się wynalazek polskiej fizyk Olgi Malinkiewicz: ogniwa perowskitowe. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Duangdaw

shutterstock słońce opalanie jesień 1200.jpg
W jesiennym słońcu nie zapominaj o filtrach przeciwsłonecznych

- Perowskit to specjalny rodzaj kryształu, ma charakterystyczną budowę atomów jak i ustawienie tych atomów w krysztale - mówi Olga Malinkiewicz. - Rodzina perowskitów jest bardzo szeroka i nie każdy z tych materiałów nadaje się do wytwarzania ogniw słonecznych - wyjaśnia. 


Posłuchaj
04:56 czwórka stacja nauka 07.09.2021.mp3 Jak działają ogniwa perowskitowe? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Część perowskitów formuje się naturalnie, na skałach, w magmie, pod dużym ciśnieniem, ale można je też wyhodować. - Tych, których my używamy nie ma w naturze, nie wydobywamy ich, a robimy syntezę chemiczną, wtedy te kryształy można hodować sztucznie w laboratoriach - mówi naukowiec. - Te kryształy, które występują naturalnie mają inne właściwości, niż te które my hodujemy do przetwarzania energii słonecznej - dodaje. FOTOWOLTAIKA PIXABAY 1200.jpg
Panele fotowoltaiczne - jak działają i co nam dają?

Krzem i perowskit są półprzewodnikami, mają podobną przerwę energetyczną, fizyka w każdym z nich działa podobnie. - Ich teoretyczna sprawność jest podoba, ale ogniwa perowskitowe mają tę przewagę, że można je wytwarzać w niskich temperaturach - zdradza rozmówczyni Czwórki. - By wyprodukować zwykły panel najpierw należy stopić krzem, w temperaturze 1000 stopni, ostudzić go, pociąć. Proces produkcji jest skomplikowany. A ogniwa perowskitowe są po prostu drukowane - wyjaśnia. 

Dużym atutem perowskitów jest możliwość ich drukowania na folii, dzięki czemu są bardzo elastyczne. - Ten materiał ma ogromny potencjał - ocenia fizyk. - Skoro możemy go wydrukować na folii to panel może być lekki, wydajny elastyczny, nie tak kruchy jak panel krzemowy. Panele perowskitowe mogą być wyginane - dodaje. 

Testowane są przeróżne zastosowania tych ogniw. Niedawno wydrukowano je na żaluzjach przeciwsłonecznych, czy w formie maty na plecak, na górską wspinaczkę. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziOliwia Krettek

Data emisji: 07.09.2021

Godzina emisji: 12.36

pj

Czytaj także

Poszukiwanie najpiękniejszego wschodu słońca

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 19:47
Wigilia kojarzy się ze zmierzchem i pierwszą gwiazdką, a Wielkanoc z wczesnym rankiem i wschodem słońca. Podpowiadamy więc jak zapolować na... świt.
rozwiń zwiń