Ulewy czy susze w Europie - co nas czeka?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 17:06
Powodzie to nie tylko problem dla ludzi, ale i dla środowiska. Kryzys klimatyczny zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia silnych ulew w Europie Zachodniej. Naukowcy przewidują, że takie nagłe powodzie będą zdarzać się nawet dziewięć razy częściej niż dotychczas, a ulewy będą bardziej intensywne
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Sergey Zaykov

shutter stock burza piorun nawałnica noc miasto 1200 free .jpg
Deszcz, a nawet burze - to nie uratuje nas przed suszą?

, przez tygodniową ulewę niedawno stopniała ponad połowa powierzchni grenlandzkiego lądolodu - wyliczał gospodarz audycji.  - Jeden sezon, w którym wystąpiła więcej ulewnych deszczy pokazuje straty, które deszcze wywołują - mówi klimatolog prof. dr hab. Mirosław Miętus z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Posłuchaj
04:40 _PR4_AAC 2021_09_10-12-19-46.mp3 Długotrwałe deszcze czy intensywne opady, a po nich susze - co nas czeka w meteorologii? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Jak tłumaczył ekspert, problemem nie jest to, że dużo wody spada na metr kwadratowy, ale fakt, że opady są niezwykle gwałtowne, a nawet "ekstremalne". - W Niemczech, Belgii czy Holandii w tym roku mieliśmy dość tragiczne w skutkach powodzie, ale jak się okazuje opady wcale nie były tam najwyższe, choćby w Polsce zdarzają się wyższe sumy opadowe, przy czym nie mają one jednak tak dramatycznych konsekwencji - mówił ekspert w rozmowie z Czwórką. - Dlatego to nie ilość opadów powoduje katastrofy w postaci powodzi, a ich natężenie na danym obszarze i w określonym czasie. 

Czytaj także:

Ze względu na postępującą katastrofę klimatyczną nawet jednego dnia notuje się od trzech do do kilkunastu procent więcej opadów niż przed kilkoma laty. Czeka nas więc coraz więcej deszczowych zrywów. - Takie opady znane są z tzw. szybkich powodzi miejskich. W tym roku na terenie Polski doświadczyliśmy ich m.in. w Szczecinie i Poznaniu. Tam w ciągu kilkudziesięciu minut spadł deszcz w wysokości miesięcznej normy - wyliczał gość Czwórki. - To w tkance miejskiej powoduje oczywiście konkretne utrudnienia - tłumaczył. 

Czytaj także:

Sytuacja już w tym momencie jest trudna i nie napawa optymizmem, więc jak podkreślał ekspert w rozmowie z Czwórką, z czasem będziemy mieli do czynienia z równoczesnym występowaniem dwóch zagrożeń. - Bardzo wydajne i intensywne opady powodujące regionalne wezbrania i powodzie, przeplatające się z okresami suszy - wymieniał gość Czwórki. - W praktyce latem będą więc gwałtowne opady, a potem następować będą długotrwałe okresy zagrożenia suszą - mówił ekspert. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 10.09.2017

Godzina emisji: 12.30

kd

Czytaj także

Raz słońce raz ulewa. Jak przewidzieć pogodę?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 12:11
- Dzisiaj prognozę pogody układamy przede wszystkim za pomocą komputerów - mówi fizyk atmosfery, Michał Piądłowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W nocy i rano burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. RCB ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 18:15
Najbliższej nocy i rano wystąpią burze, silny wiatr, ulewny deszcz i lokalnie grad - ostrzega w czwartek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Lokalnie mogą wystąpić podtopienia.
rozwiń zwiń