Na bagnach Luizjany czai się aligator i ukrywający się przed urzędem podatkowym

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 14:59
Często Luizjana, jeden ze stanów USA, kojarzy nam się z preriami, bagnami i Nowym Orleanem. Amerykańskie bagna to często dom aligatorów - czy w Luizjanie wciąż się na nie poluje?
Aligator
AligatorFoto: Shutterstock/Ernie Hounshell
lis lisy zwierzęta shutterstock 1200.jpg
Lis - sprytny drapieżnik pełen sprzeczności

- Duża część ludzi w Luizjanie to potomkowie Akadów, wygnanych z Nowej Szkocji do Luizjany w połowie XVIII wieku - opowiada Artur Owczarski, podróżnik. - Dzielą się oni na dwie grupy - takich, którzy żyją na prerii i hodują bydło, i takich, którzy żyją na bagnach. Ci często polowali na aligatory - dodaje. 


Posłuchaj
04:20 czwórka stacja nauka 18.10.2021.mp3 O aligatorach i Luizjanie opowiada Artur Owczarski, podróżnik (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Okazuje się, że takie polowania odbywają się i dziś, ale handel mięsem i skórami tych gadów jest w tej chwili nieopłacalny. - W jednej z amerykańskich telewizji emitowany jest serial dokumentalny "Swamps People", czyli ludzie bagien - opowiada podróżnik. - Udało mi się do nich dotrzeć i nawet spędzić z nimi kilka dni na bagnach - dodaje. 

Bagna Luizjany nie są jednolitym obszarem, w różnych częściach stanu wyglądają zupełnie inaczej. - W okolicach Orleanu wycięto wszystkie drzewa. Miało to miejsce po wielkim pożarze w Chicago. Drzewa wycięto, by odbudować to miasto - opowiada rozmówca Oliwii Krettek. - W innych miejscach te drzewa nadal stoją, krajobraz jest zupełnie inny - dodaje.

Czytaj także:


Bardzo dużo osób w Luizjanie ma swoje obozy, tzw. camps. - To do nich wyjeżdża się jak na działkę pod Warszawą - mówi podróżnik. - Oni jeżdżą na bagna, by spędzić kilka nocy w domu na palach, na wodzie. Przyroda jest wszędzie bardzo dzika, a aligatorów jest mnóstwo - podkreśla. 

W Luizjanie mówi się, że aligatorów jest tyle, ile ludzi, czyli około 4,5 miliona w całym stanie. - Polowanie na nie dozwolone jest tylko we wrześniu, a w dodatku nie opłaca się, więc populacja gadów rośnie - wyjaśnia Artur Owczarski. - Kiedyś mieszkańcy tych ziem żyli z polowań, dziś to nie ma sensu - dodaje. 

Czytaj także:

Dziś w Luizjanie niewiele osób mieszka na stałe na bagnach, i to wcale nie przez aligatory, które ludzi nie atakują. Są jednak tacy, którzy chcąc ukryć się przed urzędem skarbowym, decydują się na takie życie. - Mówi się, że jeśli chcesz zniknąć z radaru amerykańskiego urzędu skarbowego, kupujesz łódź, taką barkę, demontujesz jej silnik. Prosisz znajomych, by wywieźli cię 10-20 mil w głąb bagien i znikasz - zdradza rozmówca Czwórki. - Tacy ludzie też tam są - dodaje. 

Luizjana jest wielkim, tętniącym tyglem kulturowym, Artur Owczarski planuje opisać ją w swojej książce. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 18.10.2021

Godzina emisji: 12.23

pj

Czytaj także

Co widzą ptaki? "Promienie UV i najczarniejszą czerń"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 13:35
- Ptaki widzą to, co niewidoczne dla ludzkiego oka - tłumaczyła popularyzatorka nauki Martyna Walerowicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łzy - co się dzieje, gdy płaczemy?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 21:45
Płacz towarzyszy nam w różnych życiowych sytuacjach. To on był z nami od pierwszego oddechu i towarzyszy nam przez całe życie. Płaczemy nie tylko, gdy jesteśmy smutni lub źli, łzy pojawiają się również w momentach wzruszenia i szczęścia. Sprawdzamy, jakie procesy zachodzą w organizmie, gdy płaczemy.
rozwiń zwiń