Z czego zrobione są... tekturowe opakowania?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 14:43
Z czego zrobione są kartony na soki, niektóre przetwory i mleko, i czy to prawda, że nie są ekologiczne? - Te pudełka to nie tylko tektura - przestrzega Szymon Filipowicz z Centrum Nauki Kopernik.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Vladimir Nenezic/Shutterstock

aligator 1200 f.jpg
Na bagnach Luizjany: aligator i ludzie uciekający przed podatkami

Jak podkreślał Szymon Filipowicz z Centrum Nauki Kopernik, tekturowe opakowania na mleko czy soki rzeczywiście stworzone są z tektury, ale niestety, nie tylko. - Dodatkowo pokryte są specjalnymi substancjami, po to, by nie rozmiękały - tłumaczył ekspert. - Jeśli wylejemy płyn na coś, co zrobione jest z papieru, prędzej czy później zacznie on przeciekać.

Posłuchaj
03:27 _PR4_AAC 2021_10_20-12-43-25.mp3 Czy tekturowe opakowania są ekologiczne? (Stacja Nauka/Czwórka) 

mamut shutterstock.jpg
Mamuty znów zamieszkają na Syberii? Dlaczego tam?

Tymczasem, jak mówił gość Czwórki, karton kartonowi nierówny. Niektóre z nich powinno się trzymać w lodówce, inne wystarczy w szafce. - W obydwu typach kartonów możemy przechowywać podobne, płynne produkty. Opakowania te różnią się jednak składem chemicznym. Kartony do lodówki zrobione są w 80 proc. z papieru, a w 20 proc. z polietylenu, czyli plastiku. Jeśli chodzi o kartony na półkę: mają one w składzie 74 proc. papieru, 22 proc. polietylenu i dodatkowo 4 proc. warstwy aluminium. To sprawia, że karton chroni produkty przed światłem - podkreślał ekspert. 

Czytaj także:

Co zrobić z takimi tekturowo-plastikowymi kartonami, gdy wypijemy ich zawartość? - Najlepiej wybrać żółte pojemniki do segregacji odpadów, czyli te z opisem "tworzywa sztuczne i metale". W zakładzie przetwórczym materiały te zostaną odpowiednio rozdzielone i będą mogły zostać poddane recyklingowi. Ciężko byłoby rozwarstwiać je samemu - opowiadał  Szymon Filipowicz. - Opakowania te są bardziej eko niż plastikowe butelki, choć jednoznacznie ciężko powiedzieć, czy którykolwiek z przejawów działalności człowieka jest choć w niewielkim stopniu ekologiczny. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 20.10.2021

Godzina emisji: 12.23

kd

Czytaj także

Gruba Kaśka i Chude Wojtki - tak filtruje się wodę w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 13:47
- Gruba Kaśka jest największą studnia infiltracyjną w Europie. Pierwszy raz woda z niej trafiła na układ technologiczny filtrów w 1964 roku, więc to pani w średnim wieku, która jednak wciąż ma się dobrze - opowiadała dr Anna Zdanowicz, kierownik Działu Technologii Wody MPWiK. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile razy można złożyć kartkę papieru?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 13:44
Jeśli weźmiemy ro rąk kartkę papieru formatu A-4 i zaczniemy ją składać na pół, szybko okaże się, że możemy to zrobić tylko kilka razy. 
rozwiń zwiń