Burze słoneczne. "Są groźne, ale nie dla człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 11:18
Miliony ton rozgrzanego gazu oderwały się niedawno od powierzchni Słońca i poleciały w kierunku Ziemi. - Słońce jest życiodajną planetą, ale musimy być przygotowani na to, że potrafi płatać nam figle - mówiła dr Milena Ratajczak z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Aphelleon

shutt rakieta 1200.jpg
Polscy studenci podbijają kosmos. Tym razem rakietą hybrydową

- Burza słoneczna to szereg zjawisk związanych ze zmianą aktywności słonecznej i tego, co się w ich ramach dzieje - tłumaczyła dr Milena Ratajczak z Obserwatorium Astronomicznego UW. - Możemy je obserwować jako rozbłyski słoneczne. Docierają one do Ziemi, a dokładniej do naszej warstwy ochronnej - magnetosfery i mogą wywołać tam burze geomagnetyczne, czyli zmiany. Niedawna eksplozja, choć nie była silna, po przekroczeniu pola magnetycznego naszej planety wywołała największą od lat burzę geomagnetyczną. 

Posłuchaj
03:55 czwórka pierwsze słyszę 3.06.2021.mp3 Burze słoneczne - czym są i jak wpływają na Ziemię (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Naukowcy uspokajają, że takie wyładowania nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, mogą jednak uszkodzić krążące wokół Ziemi satelity, albo sparaliżować sieci energetyczne. - Możemy zaobserwować przerwy w dostawie prądu albo zakłócenia w ruchu lotniczym, utratę sygnałów GPS albo generalnie w komunikacji radiowej - wyliczała dr Milena Ratajczak. - Bezpośrednio martwić się powinni jednak wyłącznie astronauci w trakcie spacerów kosmicznych - żartowała. 

Sprawdź także:

Jak dotąd największą burzę geomagnetyczną na Ziemi zarejestrowano w 1859 roku. Spowodowała awarię sieci telegraficznej w całej Europie i Ameryce Płn., a kilku operatorów zostało wówczas porażonych prądem.  - Linie telegraficzne zostały wówczas spalone - opowiadała gość Czwórki. - Potem burz było kilka, poważna miała miejsce m.in. w 1989 roku. Wtedy w Kanadzie na dziewięć godzin kilka milionów osób pozostało bez prądu, co miało bardzo negatywne skutki ekonomiczne. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 03.06.2021

Godzina emisji: 07.15

kd

Czytaj także

Raz słońce raz ulewa. Jak przewidzieć pogodę?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 12:11
- Dzisiaj prognozę pogody układamy przede wszystkim za pomocą komputerów - mówi fizyk atmosfery, Michał Piądłowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elon Musk podał cenę przeprowadzki na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 15:52
Elon Musk uważa, że w ciągu najbliższych lat uda się skolonizować Czerwoną Planetę. Podał nawet cenę za podróż dla pierwszych chętnych do zmiany planetarnego obywatelstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowie astronautów. Czy w kosmosie są choroby, których nie ma na Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 16:38
Czas przebywania człowieka w przestrzeni pozaziemskiej z każdą kosmiczną misją wydłuża się. W związku z tym astronautów dotykają przeróżne choroby. Czy kosmiczne choroby są podobne do tych ziemskich?
rozwiń zwiń