Greenhouse Silent Disco. O czym mówią rośliny?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 15:30
Rośliny umieją komunikować się ze światem zewnętrznym. Wchodzą w interakcje wewnątrz swoich społeczności i pomiędzy gatunkami, ale ich bezdźwięcznego języka musimy się jeszcze nauczyć.
Greenhouse silent disco. Polska instalacja na Triennale w Mediolanie
"Greenhouse silent disco". Polska instalacja na Triennale w MediolanieFoto: gov.pl

Zrozumieć mowę roślin

Greenhouse Silent Disco to syntezator mowy roślin. Jest to drewniana konstrukcja z mnóstwem roślin i ręcznie toczonymi dla nich donicami. - Wyobrażam sobie, że rośliny mają zapotrzebowanie na światło, na wodę i na inne parametry, które wpływają na ich dobrostan.  W instalacji, dzięki odpowiedniej technologii, jesteśmy w stanie odczytywać sygnały, które rośliny nam wysyłają  - opowiada architektka z Miastopracowni Barbara Nawrocka, współtwórczyni projektu. - W metaforyczny sposób mowa roślin staje się dla nas zrozumiała. 

"Chce mi się pić, potrzebuj więcej światła"

Koncepcja instalacji została oparta na badaniach naukowych nad odczytywaniem informacji z roślin emitowanych podczas procesu fotosyntezy. Instalacja zamienia wysyłane przez rośliny impulsy na sygnały dźwiękowe i świetlne. - W momencie, w którym dostajemy informację od roślin, jesteśmy w stanie regulować warunki, w których wzrastają i w ten sposób zadbać i ich komfort - dodaje rozmówczyni Marty Zinkiewicz.

DJ-ka z natury

Metodę sczytywania i badania fluorescencji chlorofilu podczas procesu fotosyntezy opracował prof. Hazem Kalaji z SGGW w Warszawie. - W naszej instalacji są zainstalowane fluorometry, które z liści roślin sczytują laserowo pewne informacje. Te zaś zamieniane są na wykres, a wykres jest naszą DJ-ką, która steruje dźwiękami, które możemy usłyszeć - wyjaśnia Dominika Wilczyńska. - To oczywiście nie są wyrazy ani zdania, ale są to odgłosy, które dzięki syntezatorom jesteśmy w stanie odbierać.

Polska instalacja "Greenhouse silent disco" na Triennale w Mediolanie 2022 | Instytut Adama Mickiewicza

Sprawdź także:

Wspólne dzieło Barbary Nawrockiej i Dominiki Wilczyńskiej stało się jednym z najciekawszych punktów tegorocznego 23. Triennale w Mediolanie. Prezentowany w Pawilonie Polskim obiekt można oglądać do 11 grudnia.

Posłuchaj
03:13 CZWÓRKA Stacja Nauka - disco silence 07.10.2022.mp3 Greenhouse Silent Disco - o instalacji, która zafascynowała gości mediolańskiego Triennale (Stacja Nauka/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 07.10.2022

Godzina emisji: 12.45

kul

Czytaj także

Przegląd wystaw na świecie: portrety wnuka Freuda i złoto u YSL

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 13:40
O tym, co dzieje się w muzeach i galeriach na świecie - co tydzień w "Stacji Kultura" opowiada Ada Janiszewska. Tym razem odwiedzamy Londyn, Paryż i Nowy Jork.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Celebryci i świat prawdziwej sztuki. Pattinson, Pitt, Depp

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 10:06
Celebrytom nie należy odmawiać prawa do robienia sztuki przez duże "S". Ostatnio wyjątkowo często te światy się łączą. Mamy Roberta Pattinsona w roli kuratora sztuki, Brada Pitta rzeźbiarza na wspólnej wystawie z Nickiem Cave’em czy Johnny'ego Deppa malarza. 
rozwiń zwiń