Linie papilarne - biologiczny dowód tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 17:00
Linie papilarne to układ bruzd skórnych - jedyny i niepowtarzalny. Mamy je na palcach dłoni i stóp, a także wewnątrz dłoni i na ustach. Na ogół kojarzą się z kryminałami albo z science fiction, ale przede wszystkim są indywidualnym wyrazem naszej tożsamości. 
Daktyloskopia często pokazywana jest w filmach kryminalnych jako sposób na zbieranie dowodów z miejsca przestępstwa
Daktyloskopia często pokazywana jest w filmach kryminalnych jako sposób na zbieranie dowodów z miejsca przestępstwaFoto: shutterstock/Couperfield

Najrzadsze są łukowe

- Linie papilarne są podstawą do identyfikacji człowieka i dzielą się na trzy podstawowe typy - tłumaczą członkowie Koła Naukowego Kryminalistyki przy Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego. - Wzór pętlicowy, który dzielimy na prawo- i lewoskrętny, wzór wirowy i łukowy - wymienia Patryk Bogdański. - Jeśli natomiast chodzi o najrzadsze wzory linii papilarnych, to tutaj przede wszystkim wyróżniamy łukowe, które posiada około 5 proc. światowej populacji. Okazuje się, że nie tylko człowiek posiada linie papilarne. - Mają je też małpy naczelne, na przykład szympansy. Takie linie obserwuje się również u koali - mówi Katarzyna Zakrzewska.  

Linie mogą się ścierać, ale mają zdolność regeneracji 

Różnorodność i niepowtarzalność linii papilarnych sprawiają, że są one indywidualną cechą każdego człowieka. Szansa na to, że dwie osoby będą mieć identyczne wzory, wynosi 1 do 64 miliardów. - Według zasady 3N, czyli nieusuwalności, niezmienności i niepowtarzalności, przyjmuje się, że nie ma dwóch takich samych odbitek linii papilarnych - potwierdza rozmówczyni Jędrzeja Rosiewicza. - One oczywiście mogą się ścierać, co jest związane m.in. z pracą fizyczną, ale mają zdolność regeneracji - dodaje Patryk Bogdański. Odrastający na palcach naskórek odtworzy linie papilarne, a próba pozbycia się tego indywidualnego tatuażu może doprowadzić do pozbawienia się czucia w dłoniach, bo to linie papilarne są ich receptorami.

Sprawdź też:

Idealny "kandydat" na przestępcę

Ujawnianiem, zabezpieczaniem, badaniem i porównywaniem odcisków linii papilarnych palców i dłoni zajmuje się daktyloskopia - jedna z dziedzin technik kryminalistycznych. Kwestia jej skuteczności, jako narzędzia identyfikacji osób obecnych w badanym miejscu zdarzenia, jest jednak zdecydowanie bardziej złożona, niż możemy to oglądać w filmach i serialach kryminalnych. Idealnym "kandydatem" na przestępcę wydają się osoby obarczone adermatoglifią - rzadką chorobą, która objawia się brakiem odcisków palców. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 16.01.2023

Godzina emisji: 12.30

kul/kor


Czytaj także

Biometria trafia pod strzechy. Szybki rozwój metod bezpiecznej identyfikacji

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 15:26
W ostatnim czasie obserwujemy coraz dynamiczniejszy rozwój algorytmów biometrycznych. Możemy rzec, że biometria trafiła wręcz pod strzechy - skanery odcisków palców, detektory głosu czy programy uczące się rozpoznawać twarz są już naszą codziennością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciemności najbardziej boi się... mózg

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 16:30
- Strach przed ciemnością odziedziczyliśmy po przodkach, na których w nocy czyhały różne niebezpieczeństwa - tłumaczy Piotr Józef Janosz, przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego przy klinice neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
rozwiń zwiń