Trwa Festiwal Naukowy E(x)plory 2023 - co ciekawego w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 17:20
Festiwal E(x)plory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki i nowych technologii. Od 2012 roku skupia społeczność pasjonatów nauki i specjalistów, a przede wszystkim młodych naukowców z całej Polski. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.
Trwa Festiwal Naukowy E(x)plory 2023
Trwa Festiwal Naukowy E(x)plory 2023 Foto: mat.pras. Grupa Vidoq

E(x)plory to wielkie święto nauki organizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii od 2012 roku. Skupia ono społeczność pasjonatów nauki i specjalistów, a przede wszystkim młodych naukowców z całej Polski. Ideą festiwalu jest inspirowanie i pobudzanie ciekawości uczestników wydarzenia. 


E(x)plory - start regionalnego etapu w Warszawie

Obecnie odbywa się już drugi, czyli regionalny, etap Festiwalu E(x)plory 2023. Podczas jego trwania, uczestnicy prezentują wyniki swoich badań w różnych miastach Polski. Spośród zgłoszonych prac jury wyłania najlepsze, które przechodzą do ostatniego etapu.

- W Warszawie otwieramy sezon regionalnych festiwali E(x)plory. Cieszymy się, że zaczynamy od stolicy, czyli naszego matecznika - mówi Ewa Babicka, współorganizatorka festiwalu. - Jesteśmy w Urzędzie Patentowym, gdzie wraz z gronem gości i ekspertów będziemy zachęcać młodych ludzi do tego, żeby wybrali naukę jako swoją drogę kariery. Jesteśmy przekonani, i wiemy to już też z doświadczenia, że nauka jest nie tylko inspirująca i nie tylko pobudza kreatywność, ale jest też ciekawą ścieżką kariery zawodowej.


Koncepcje młodych w konkursie

Blisko 350 nowych pomysłów na wynalazki i projektów pojawiło się w głowach młodych naukowców, uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Postanowili podzielić się swoimi naukowymi koncepcjami ze światem i zgłosili je do konkursu E(x)plory 2023.

- Zgłoszone projekty są bardzo różnorodne. Wśród nich są aplikacje, projekty badawcze i konkretne wynalazki - mówi Joanna Wolińska, wiceprezes Fundacji Zaawansowanych Technologii, organizator programu E(x)plory. - W warszawskiej edycji konkursu mamy 35 projektów. One zawsze odzwierciedlają to, co aktualnie gra w duszy młodzieży. Więc pojawiają się projekty ekologiczne, te, które dotyczą naszego zdrowia, zwierząt, a także projekty dotyczące sztucznej inteligencji, bo to jest też temat bardzo ważny i mocno dyskutowany.


Źr. Facebook/E(x)plory

Jak zdradzają młodzi badacze, nie tylko przyciąga ich naukowa strona konkursu. - To, co jest dla mnie równie ważne, to także możliwość poznawania innych, poznawanie siebie i swoich zainteresowań - tłumaczy jeden z młodych uczestników wydarzenia.

E(x)plory będą również odbywały się w innych miastach Polski, a o ich kolejnych regionalnych edycjach będziemy informować w Czwórce.


Posłuchaj
04:53 Czwórka/Stacja Nauka - Explory 2023 29.03.2023.mp3 W audycji mówimy o Festiwalu Naukowym E(x)plory 2023 (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Data emisji: 29.03.2023

Godzina emisji: 12.40

aw/mat.pras.

Czytaj także

Inkubator UW - jak wspomaga przedsiębiorczość młodych?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 17:30
Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego to miejsce, w którym uczestnicy, czyli studenci i naukowcy, swoją wiedzę i doświadczenie przekształcają w praktyczne działania. Program pomaga im w rozwijaniu przedsiębiorczości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia za granicą - pomoże program mentoringowy Our Future Foundation

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 21:30
Our Future Foundation to organizacja, która pomaga zdolnym młodym ludziom w rekrutacji na światowe uczelnie i wyborze wymarzonej ścieżki kariery. 
rozwiń zwiń