Studenci badają Bałtyk. Czego możemy się dowiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 17:40
Bałtyk to świetne miejsce na wakacje, nie wszyscy jednak są tam dla wypoczynku. "Nasze" morze podczas wakacyjnych praktyk badają studenci z Koła Naukowego Oceanografii Operacyjnej. Sprawdzamy na czym to polega.
Plaża nad Bałtykiem. Zdjęcie ilustracyjne
Plaża nad Bałtykiem. Zdjęcie ilustracyjneFoto: tsmejust/shutterstock

Właśnie trwają praktyki studentów Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, a my poznajemy tajniki ich przyszłego zawodu. Wakacyjny czas wykorzystują na badanie zasolenia wód, sprawdzają głębokość i ukształtowanie dna morskiego albo temperaturę wody - są to badania z zakresu oceanografii operacyjnej.


Posłuchaj
11:32 Czwórka/Strefa Studenta - oceanografia 17.08.2021.mp3 Studenci z Koła Naukowego Oceanografii Operacyjnej opowiadają o swoich praktykach (Strefa Studenta/Czwórka)

- Oceanografia Operacyjna polega na kompleksowym wykonywaniu kompleksowych pomiarów środowiska morskiego i przewodniej warstwy atmosfery przy wykorzystaniu specjalnych przyrządów - opowiada student Oceanografii Marek Harenda. - Skupiamy się na interpretacji otrzymanych danych, które następnie wykorzystujemy przy tworzeniu różnorakich modeli zjawisk zachodzących w środowisku, na przykład zmienności prądu, ukształtowaniu dna, czy stanu morza, które to dane są przydatne dla rybaków.

Koło Naukowe Oceanografii Operacyjnej działa od 2016 roku. Początkowo działało jako zrzeszenie umożliwiające kontakt osobom zainteresowanych fizyczną stroną oceanografii i fizyką morza. - W ramach koła staramy się zdobywać wiedzę praktyczną, która będzie nam pomocna w przyszłości, m.in. z zakresu konstrukcji i obsługi przyrządów pomiarowych - dodaje Janek Matwiejczuk. - Na praktykach skupiamy się na przygotowaniu zaplecza technicznego, które będzie wykorzystywane w przyszłych projektach naukowych.


shutterstock jaskinia niedźwiedzia 1200.jpg
Jaskinia Niedźwiedzia - badania w najdłuższej jaskini Sudetów

Źr. YouTube/Koło Naukowe Oceanografii Operacyjnej/Vibrocorer RV Oceanograf


W tym roku studenci rozpoczęli projekt z dziedziny oceanografii satelitarnej. W jego ramach stworzyli stację odbiorczą fal radiowych, w której sygnał został wzmocniony przez wbudowanie anteny specjalnie przystosowanej do odbioru fal satelit metorologicznych. - Wykorzystywaliśmy również programy umożliwiające śledzenie satelit tak, żeby wykorzystywać ich pozycję dla zbierania dobrego sygnału - tłumaczy gość audycji. - Satelity pozwalają na gromadzenie informacji z dużych obszarów. Dzięki temu tworzymy zaplecze techniczne, które umożliwia nam pobieranie danych, a w przyszłości pozwoli na ich porządkowania oraz interpretację w czasie.

Sprawdź także:

My również możemy skorzystać z danych satelitarnych, bo Instytut Oceanologii w Sopocie przy wsparciu Uniwersytetu Gdańskiego stworzył model SAT2. - Pokazywane są dane z modelu hydrodynamicznego, który korzysta również z satelit codziennie o ustalonych porach - wyjaśnia student. - Dzięki temu, w zależności od parametrów, można sprawdzić jaka jest temperatura powierzchni morza, jak zmieniają się prądy w zatoce i na Bałtyku. My zaś staramy się nabyć umiejętność jak w przyszłości samodzielnie stworzyć taki model.

Studenci pracują również nad drugim projektem, który polega na stworzeniu przenośnego systemu nawigacji satelitarnej, który umożliwi pomiary głębokości w strefie brzegowej w ramach monitorowania zmian rzeźby dna morskiego.


***

Tytuł audycji: Strefa studenta

ProwadziWeronika Puszkar

Goście: Marek Harenda, Janek Matwiejczuk (Koło Naukowe Oceanografii Operacyjnej) 

Data emisji: 17.08.2021

Godzina emisji: 14.08

aw/pj

Czytaj także

Studia za granicą? Fundacja pomoże

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 18:30
Our Future Foundation to organizacja non-profit, prowadzona przez studentów i młodych absolwentów najlepszych polskich i zagranicznych uczelni. Celem ich działań jest wsparcie polskich uczniów poprzez wyrównywanie możliwości edukacyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Laterna" - polskie wybrzeże szlakiem latarni morskich

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 19:20
"Laterna" to 17 ilustracji przedstawiających wszystkie latarnie morskie polskiego wybrzeża. - Latarnia jest symbolem samotności i nadziei - mówi autorka projektu Sabina Strzelecka. - Odwiedzanie ich, poznawanie ich otoczenia i historii jest dla mnie bardzo ciekawe.
rozwiń zwiń