Studencki Nobel dla Andrzeja Porębskiego. Laureata wyróżnia interdyscyplinarność

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 14:41
Studenckie Noble zostały przyznane. Laureatem w dziedzinie nauk społecznych został Andrzej Porębski, student o niezwykłym dorobu naukowym, ciekawy świata, postępu i rozwijającej się nauki. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: fongbeerredhot/Shutterstock.com

Studencki Nobel to cykliczny konkurs organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, którego celem jest nagrodzenie studentów o wybitnych osiągnięciach na różnych polach. W tym roku nagrody przyznano w 10 różnych kategoriach. Uhonorowano tych wyróżniających się ambicją i zaangażowaniem. Laureatem w dziedzinie nauk społecznych został Andrzej Porębski.

- Jeśli miałbym spróbować znaleźć jakieś cechy wyróżniające moją działalność, wśród różnych sposobów działania studentów, to wspomniałbym o interdyscyplinarnym charakterze tej działalności - mówi laureat Studenckiego Nobla w rozmowie z Martą Hoppe. - Myślę też o dużym zaangażowaniu na różnych polach, w różne możliwości prowadzenia badań, patrzeniu na problemy z różnych stron.

W swojej pracy naukowej Andrzej Porębski stara się nie zamykać w jednej ścisłej specjalizacji, a łączyć różne pola i różne perspektywy. Chętnie czerpie z filozofii analitycznej, nauk ścisłych, szczególnie logiki, informatyki i tego, co ta nauka ma do powiedzenia o podstawach technologicznych współczesnej rzeczywistości wirtualnej. - Staram się przy analizie problemów uwzględnić to, co z różnych stron można o nich powiedzieć - wyjaśnia. - Uważam, że współcześnie rzeczywistość jest bardzo skomplikowana i wielowymiarowa, a przyspiesza to postęp technologiczny, to, że musimy patrzeć na nią, biorąc pod uwagę różne paradygmaty i stanowiska badawcze. 


Posłuchaj
04:35 czwórka stacja nauka 06.06.2023.mp3 Andrzej Porębski opowiada o swoich pracach badawczych (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Marta Hoppe zwraca uwagę, że socjologia nie jest tak konkretną nauką, jak medycyna czy prawo, dzięki czemu pozwala na podejmowanie projektów z szerokiemu spektrum tematycznego. - Pierwszy, główny mój projekt badawczy to relacja między prawem a uczeniem maszynowym, czyli technologią, która stoi u podstaw tego, co nazywamy sztuczną inteligencją - zdradza student. - W ramach tych badań zastanawiałem się, jakie wymogi powinny spełniać systemy, które miałyby wspomagać sędziów w podejmowaniu decyzji. To jest problem do samego sedna interdyscyplinarny, bardzo mocno związany z tym, przed czym będziemy stać już zaraz. Będziemy musieli decydować, do jakiego poziomu chcemy, aby wykorzystywane były technologie w takich newralgicznych dziecinach życia jak prawo czy medycyna itd.

Laureat Studenckiego Nobla zdradza, że takie systemy działają już w Stanach Zjednoczonych, gdzie wspierają wymiar sprawiedliwości w decyzjach. - My, jako badacze, musimy się do tego odnieść i zastanowić się, na ile możemy pozwolić. Ja próbuję odnaleźć "ramy" działania takich technologii - tłumaczy. 

Drugim głównym projektem Andrzeja Porębskiego, a zarazem tematem jego pracy magisterskiej jest świat youtuberów. - Zauważyłem, że YouTube to dziś jedno z podstawowych mediów dla osób najmłodszych i młodzieży. Ma też na nich ogromny wpływ. Młodzi zapoznają się z tymi treściami, konsumują je - wyjaśnia. - Dobrze jest spróbować podjąć kompleksową analizę tych treści, wartości i antywartości krzewionych przez youtuberów - dodaje. 

Andrzej Porębski to student z imponującym dorobkiem naukowym. Na swoim koncie ma już 35 wystąpień konferencyjnych, 7 grantów badawczych, 5 publikacji naukowych, 10 stypendiów, 13 publikacji popularnonaukowych. Swoją działalność naukową łączy też z pracą społeczną. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 06.06.2023

Godzina emisji: 12.37

pj

Czytaj także

Studenckie Noble przyznane. Kto został laureatem?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 11:40
Za nami 14. edycja Studenckiego Nobla. Podczas gali finałowej przyznano nagrody w dziesięciu kategoriach. Czwórka jest patronem medialnym wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy studenci w gronie najlepszych wynalazców świata

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 16:20
Studenci z Politechniki Warszawskiej stworzyli urządzenie do monitorowania czynności życiowych niemowląt podczas snu. Teraz ich pomysł został doceniony na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.
rozwiń zwiń