Polscy studenci w gronie najlepszych wynalazców świata

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 16:20
Studenci z Politechniki Warszawskiej stworzyli urządzenie do monitorowania czynności życiowych niemowląt podczas snu. Teraz ich pomysł został doceniony na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.
Na targach w Genewie można oglądać projekty wynalazców z całego świata (zdj. ilustracyjne)
Na targach w Genewie można oglądać projekty wynalazców z całego świata (zdj. ilustracyjne)Foto: Gorodenkoff/Shutterstock

Wystawa w Genewie była skierowana do wynalazców, którzy zaprojektowali, albo dopiero pracują nad urządzeniami, które w ogóle nie istniały – opowiada Mikołaj Miszczak, student Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej i współtwórca projektu. - Specyfiką tej imprezy jest totalna różnorodność, bo w Genewie pokazuje się wynalazki z każdej dziedziny. Przejście się po takiej wystawie otwiera oczy i sprawia, że człowiek zaczyna myśleć inaczej. Jedną z ciekawszych rzeczy, które zobaczyłem, była gąbka, która charakteryzowała się ujemnym współczynnikiem Poissona. - Jesteśmy przyzwyczajeni, że kiedy rozciągamy jakiś element, to on się w środku zwęża. A kiedy go ściskamy, to pęcznieje. Gąbka zachowywała się odwrotnie. Okazuje się, że to sprzyja bardzo dobrej kondensacji energii, a wynalazek znajduje zastosowanie na przykład w barierach energochłonnych. 

Wynalazek polskich studentów, który wykrywa sygnały śmierci łóżeczkowej został nagrodzony złotym medalem przyznanym przez międzynarodowe jury wystawy oraz nagrodą specjalną od Narodowej Rady Naukowej Tajlandii. Śmierć łóżeczkowa, czyli zespół nagłego zgonu niemowląt, to zjawisko, którego właściwie nie potrafimy przewidzieć. Dziecko ma małe możliwości ruchowe i może dojść do zatrzymania funkcji życiowych, a ono samo sobie nie jest w stanie pomóc. - Chcieliśmy połączyć nasze kierunki studiów, związane z miernictwem, automatyką, z niesieniem pomocy i udowodnić, że zdobycze technologiczne powinny współpracować z rzeczywistością. To połączenie, w którym warto wykorzystywać swoją wiedzę - przekonywał tuz przed wyjazdem na wystawę gość Czwórki.

Sprawdź też:

Teraz Mikołaj Miszczak podkreśla, że ich podejście do "użyteczności" nauki też zostało docenione w Genewie. - W trakcie rozmowy z komisją musieliśmy wytłumaczyć jak działa nasze urządzenie i wydaje mi się, że nasz wynalazek spodobał się jurorom z racji swojej innowacyjności - wyjaśnia. - Złoty medal otrzymaliśmy w kategorii "Technologie medyczne". 

Posłuchaj
07:07 CZWÓRKA Stacja Nauka - genewa 01.06.2023.mp3 Sukces studentów PW na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Mikołaj Miszczak (student Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, współtwórca projektu)

Data emisji: 01.06.2023

Godzina emisji: 12.20

kul

Czytaj także

Świat potrzebuje idoli. Niech będą to naukowczynie!

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 13:51
11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. To święto ustanowione w 2016 roku przez zgromadzenie ogóle ONZ. Można je obchodzić dołączając do akcji #OdważneWNauce, wszystko po to, by naukowczyń było więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Okulary, które skorygują sylwetkę - innowacyjny wynalazek studenta

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 14:10
Krystian Gostomski, student Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, stworzył rozwiązanie mogące pomóc wszystkim tym, którzy sporo czasu spędzają przy biurku. Jego wynalazek ma pozwolić zachować prawidłową postawę i zapobiec garbieniu się podczas nauki lub pracy.
rozwiń zwiń