GOZ - więcej niż recykling

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 14:42
15 września to Dzień opakowań, ustanowiony w 2007 roku przez Polską Izbę Opakowań. Jego celem jest upowszechnienie wiedzy o znaczeniu opakowań w życiu współczesnego człowieka, ale także w całej gospodarce. W tym GOZ ma duże znaczenie. 
Audio
  • Czym jest GOZ - opowiada Małgorzata Greszta, współinicjatorka Koalicji Reconomy (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

GOZ to Gospodarka Obiegu Zamkniętego, bez problemu można ją wdrożyć we własnym domu. Wiele osób już to robi, część nieświadomie. - Gospodarka Obiegu Zamkniętego to nowy trend i w UE i na całym świecie, który związany jest z tym, że wyczerpują nam się surowce i potrzebujemy przemyśleć to, jak korzystamy z tych dostępnych - mówi  Małgorzata Greszta, współinicjatorka Koalicji Reconomy. - To więcej niż tylko recykling. Kluczem idei jest produkcja takich usług i produktów, żeby zużywać jak najmniej surowców: zamiast kupować wiertarkę, lepiej ją wypożyczyć - wyjaśnia. 

Czwórkowy ekspert podkreśla, żeby w pełni wdrożyć GOZ, niezbędna jest współpraca nauki i biznesu. Jak to ma wyglądać? Czym jest GOZ w naszych domach? Jakie 5 "re" składa się na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym w rozmowie ze "Satcji Nauka". 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał: Maciej Oswald

Data emisji: 14.09.2018

Godzina emisji: 12.41

pj

Czytaj także

Megality i kamienne kręgi. Gdzie leży polskie Stonehenge?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 09:00
Marzenie o wędrówkach śladami starożytności można zrealizować także w naszym kraju. Wystarczy wybrać się na Pomorze - o czym przekonuje Bogusław Cyrny, dyrektor szkoły podstawowej w Łupawie oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Łupawy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ola Gościniak radzi, jak stworzyć własne miejsce w sieci

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 13:50
- Hasło "jestem interaktywna" wymyśliłam w ciągu kilku godzin. Szybko się ono przyjęło wśród ludzi, którzy też chcą działać w sieci i być on-line - opowiada Ola Gościniak. 
rozwiń zwiń