Polskie Radio
Section05
gospodarka odpadami

Resort klimatu zapowiada walkę z nielegalnymi składowiskami odpadów. "Musimy racjonalnie podejść do tego procesu"

Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska zleciła inwentaryzację nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych. Zaznaczyła, że chodzi m.in. o sprawdzenie, ile takich odpadów może być unieszkodliwionych w naszym kraju. Zapowiedziała także, że jej priorytetem będzie gospodarka obiegu zamkniętego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpady gospodarka odpadami samorząd

Aresztowanie byłego ministra PO Włodzimierza Karpińskiego. Trwa posiedzenie Sądu Apelacyjnego

Przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach rozpoczęło się w środę posiedzenie, po którym zapadnie decyzja, czy podejrzany o korupcję b. minister skarbu Włodzimierz Karpiński pozostanie w areszcie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Katowice sądownictwo korupcja przestępczość administracja publiczna Włodzimierz Karpiński polityka Platforma Obywatelska PO opozycja śmieci odpady gospodarka odpadami

Onet ma kłopoty? PGZ zapowiada pozew o odszkodowanie w wys. 10 mln zł po serii teksów ws. Nitro-Chemu

W związku z uporczywym powtarzaniem nieprawd przez portal Onet, świadomym wprowadzaniem opinii publicznej w błąd i uderzaniem w dobre imię spółki Nitro-Chem, kierujemy sprawę do sądu - poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa. Sprawa dotyczy wywozu na nielegalne składowiska toksycznych odpadów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odpady gospodarka odpadami Polska Grupa Zbrojeniowa onet media dziennikarstwo środowisko sądownictwo wizerunek przemysł GOSPODARKA

Nielegalne składowiska odpadów. Woś: jest problem z niemieckimi śmieciami, które rząd PO pozwolił wwieźć do Polski

- Przez 8 lat uporządkowaliśmy sytuację po rządach PO; zmieniliśmy przepisy. Ale wciąż jest problem z niemieckimi śmieciami, które rząd Tuska pozwolił wwieźć do Polski - mówił w "Śniadaniu w Trójce" wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. W dyskusji w Programie 3 Polskiego Radia o problemie nielegalnych składowisk odpadów wzięli udział także Krzysztof Gawkowski, Władysław Teofil Bartoszewski, Radosław Fogiel, Grzegorz Schetyna i Paweł Sałek.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz polityka Radosław Fogiel Krzysztof Gawkowski Władysław Teofil Bartoszewski Michał Woś Grzegorz Schetyna Paweł Sałek Zielona Góra odpady gospodarka odpadami śmieci środowisko ochrona środowiska

Kolejny pożar składowiska odpadów, tym razem pod Płockiem. Strażacy apelują do mieszkańców o pozostanie w domach

W miejscowości Nowe Miszewo koło Płocka płonie składowisko odpadów zmieszanych. Pożar próbuje ugasić 20 jednostek straży pożarnej. Strażacy apelują do mieszkańców o pozostanie w domach i pozamykanie okien.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Płock Mazowsze mazowieckie regiony odpady śmieci straż pożarna strażak środowisko ochrona środowiska gospodarka odpadami pożar

Lubuskie: odpady z niemieckiej huty zatruwają park z listy UNESCO. Zgodę na składowanie wydał samorząd

We wsi Tuplice w województwie lubuskim, położonej na terenie parku krajobrazowego - wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO - znajduje się składowisko 40 tys. ton odpadów z niemieckiej huty, które zawierają m.in. arsen, ołów, ale też śladowe ilości niklu i rtęci. Mimo wydanego w 2015 r. nakazu likwidacji, hałda wciąż istnieje, budząc niepokój lokalnych mieszkańców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odpady środowisko przemysł śmieci lubuskie gospodarka odpadami ochrona środowiska UNESCO regiony Niemcy

PR24 Gospodarka odpadami w Polsce. Kanthak: fakty świadczą na niekorzyść polityków Platformy Obywatelskiej

- Warto spojrzeć na chłodno: na fakty, a nie na emocje i kampanijną działalność Platformy Obywatelskiej, która mówi o problemach tylko wtedy, kiedy próbuje je wykorzystać w ataku na Prawo i Sprawiedliwość. W przypadku odpadów fakty działają bardzo na niekorzyść polityków Platformy Obywatelskiej - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jan Kanthak, wiceminister aktywów państwowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Platforma Obywatelska gospodarka odpadami Jan Kanthak

Gospodarka odpadami w Polsce. Sałek: patologia i problemy w tej dziedzinie pojawiły się przed 2015 rokiem

- Mamy do czynienia z patologią i z problemami, które pojawiły się w Polsce przed rokiem 2015, kiedy to różnego rodzaju "organizacje" zaczęły do Polski sprowadzać szalone ilości odpadów i składować je - teoretycznie zgodnie z prawem - w różnego rodzaju miejscach, np. w starych magazynach, żwirowniach czy na terenach poprzemysłowych - podkreślił w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Sałek gospodarka odpadami

Jak firmy chcą chronić środowisko? Analitycy PIE znaleźli odpowiedź

Przedsiębiorcy mają świadomość swojej roli w ochronie środowiska w nadchodzących dekadach - 70 proc. firm przyznaje, że to biznes może w największym stopniu przeciwdziałać zmianom środowiskowym - wynika z raportu DNB Bank Polska i PwC. Z badań PIE i BGK wynika, że firmy produkcyjne i handlowe są najbardziej aktywne w podejmowaniu działań w celu poprawy dbałości o środowisko.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gospodarka odpadami firma OZE ochrona środowiska elektromobilność

Niemcy nie chcą sprzątnąć swoich odpadów, które trafiły do Polski. Anna Moskwa: złożymy skargę do TSUE

- W najbliższych dniach złożymy skargę do TSUE ws. odpadów, które trafiły do Polski z Niemiec - poinformowała w środę w TVP1 minister klimatu Anna Moskwa. Dodała, że resort przygotowuje szereg skarg do Trybunału, m.in. ws. zakazu rejestracji nowych aut spalinowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Anna Moskwa Niemcy ministerstwo klimatu gospodarka odpadami odpady Trybunał Sprawiedliwości UE polityka GOSPODARKA

PR24 Jacek Ozdoba mówi o korupcji w warszawskim MPO. Przywołuje przykład Karpińskiego. "Doktryna Neumanna nie zadziałała"

- Odpady z Warszawy jeżdzą po całym kraju, instalacji brakuje, mamy do czynienia z tłem korupcyjnym, przestępczym - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba mówiąc o prokuratorskim śledztwie w sprawie gospodarki odpadami w stolicy. - Dowody są na tyle poważne, że "doktryna Neumanna" w ich wypadku nie zadziałała. To znaczy, że musi być naprawdę - jak to mówią niektórzy - grubo - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Ozdoba Warszawa śmieci gospodarka odpadami Włodzimierz Karpiński Platforma Obywatelska regiony mazowieckie Sławomir Neumann

180 mln zł nadpłaty za śmieci. Władze Warszawy pobrały od mieszkańców zbyt wysokie stawki

Miasto stołeczne pobrało w ubiegłym roku od mieszkańców ponad 180 mln zł za dużo za gospodarkę odpadami, dlatego w tym roku musi obniżyć stawki za odbiór śmieci - uznała Regionalna Izba Obrachunkowa. Warszawscy radni PiS zażądali, aby władze stolicy jak najszybciej wprowadził niższe opłaty za odbiór śmieci.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gospodarka odpadami Warszawa samorząd opłaty POLSKA