Polskie Radio
Section05
gospodarka odpadami

Drastyczne podwyżki na rynku odpadów. UOKiK: nie stwierdziliśmy niedozwolonych praktyk

Podwyżki cen na rynku odpadów komunalnych w województwie mazowieckim, w tym w Warszawie, nie były spowodowane niedozwolonymi praktykami, a wzrostem kosztów prowadzenia działalności przez przedsiębiorców i działaniami lokalnych władz - poinformował UOKiK. Celem postępowania wyjaśniającego było ustalenie, czy w ostatnich latach podczas przetargów na odbiór lub zagospodarowanie odpadów komunalnych mogło dojść do niedozwolonych porozumień.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gospodarka odpadami odpady samorząd UOKiK Warszawa

Zaostrzenie kar za zatruwanie środowiska. Ozdoba: projekt w tej sprawie jest już w Sejmie

Podczas konferencji na plaży w Gdańsku wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba mówił, że projekt największej od lat 90. nowelizacji kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń za zatruwanie środowiska jest już w Sejmie. Wyjaśnił, że w projekcie będzie mowa o zaostrzeniu kar pozbawienia wolności oraz finansowych dla osób zatruwających środowisko, które mają sięgać nawet 10 mln zł. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jacek Ozdoba ochrona środowiska środowisko ekologia odpady gospodarka odpadami plaża

Kolejny śmieciowy chaos w stolicy? Sprawą zajmuje się Krajowa Izba Odwoławcza

Chodzi o budzącą kontrowersje decyzje warszawskiego ratusza ws. odbiór śmieci. Władze stolicy chcą bez przetargu zlecić odbiór odpadów z dziewięciu dzielnic Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania, a więc kontrolowanej przez siebie spółce. Prywatne firmy protestują, bo w grę wchodzi kontrakt na blisko miliard złotych. Są też inne wątpliwości. Sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej - poinformował Salon24.pl
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Warszawa odpady gospodarka odpadami

"Ponad 400 miejsc w Polsce". Jacek Ozdoba o porzuconych odpadach niebezpiecznych

"Wielka inwentaryzacja" - tak wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba nazywa kontrolę, którą przeprowadziło ostatnio Ministerstwo Klimatu i Środowiska w celu ustalenia, ile w Polsce jest miejsc, gdzie znajdują się porzucone odpady niebezpieczne. - Zlokalizowaliśmy 400 takich miejsc - powiedział czwartkowej "Gazecie Polskiej Codziennie" Ozdoba.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA środowisko społeczeństwo GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska ochrona przyrody odpady gospodarka odpadami

Warszawa z nową uchwałą śmieciową. Spółdzielcy: rozwiązanie jeszcze gorsze od poprzedniego

Jako "katastrofalny" oceniła część warszawskich spółdzielni kierunek zmian przyjętych w najnowszej uchwale śmieciowej. Chodzi o powrót do metody od gospodarstwa domowego, zgodnie z którą warszawiacy mieszkający w budynkach wielorodzinnych za wywóz nieczystości zapłacą po 85 zł miesięcznie. Spółdzielnie rozważają zaskarżenie uchwały.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gospodarka odpadami Warszawa samorząd opłaty

Koniec z nielegalnym importem odpadów. System SENT zwiększy wykrywalność szarej strefy

Wszystkie importowane do Polski odpady będą objęte Systemem Elektronicznego Nadzoru Transportu SENT - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Regulacja ma zacząć obowiązywać od 1 lutego 2022 r. Pozwoli to na większą możliwość wykrywania nielegalnego importu odpadów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gospodarka odpadami import szara strefa ministerstwo klimatu Krajowa Administracja Skarbowa rejestracja

Stołeczna uchwała śmieciowa częściowo nieważna. Ekspert: wyrok otworzy drogę innym spółdzielniom

- Wyrok NSA częściowo unieważniający obowiązującą do końca marca tego roku stołeczną uchwałę śmieciową, otworzy drogę innym spółdzielniom do zgłaszania podobnych skarg - uważa dr Krystyna Krzekotowska, kierownik Studiów Podyplomowych Zarządzania, Pośrednictwa i Wyceny Nieruchomości Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gospodarka odpadami Warszawa opłaty samorząd sąd

System kaucyjny w Polsce wciąż kuleje. Ekspert: są doświadczenia, z których możemy brać przykład

Uwzględnienie różnych rodzajów opakowań, nie tylko tych na przykład z plastiku, relatywnie wysoka kaucja zachęcająca do zwrotu opakowań oraz wygodny sposób ich oddania to - według raportu "Recykling się opłaca" - niektóre z elementów, którymi charakteryzować się powinien system kaucyjny w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA recykling opakowanie zwrot kosztów gospodarka odpadami

XIII EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY Gospodarka Obiegu Zamkniętego. Trwa XIII Europejski Kongres Gospodarczy

Każdy Europejczyk zużywa rocznie średnio 14 ton surowców. I co roku produkuje 5 ton odpadów. Mogłyby one być ponownie wykorzystane, naprawione czy przetworzone. To podstawa gospodarki o obiegu zamkniętym. Nadeszła pora, aby położyć kres systemowi "weź - stwórz - użyj - wyrzuć". O Gospodarce Obiegu Zamkniętego będą dyskutować uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA gospodarka odpadami ekologia recykling

Opłaty za śmieci po nowemu coraz bliżej. Sejmowe komisje przyjęły projekt ustawy

Sejmowe komisje przyjęły we wtorek projekt tzw. ustawy śmieciowej, która m.in. określa maksymalną opłatę za śmieci przy metodzie "od wody".  "Opracowane rozwiązanie ma na celu ograniczenie możliwości naliczania niewspółmiernych opłat pobieranych od mieszkańców, wynikających np. z sezonowego, większego zużycia wody, awarii instalacji" - podkreślono w uzasadnieniu do projektu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA gospodarka odpadami społeczeństwo legislacja Sejm