Matura 2020. Język angielski na poziomie rozszerzonym - czego się spodziewać?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:32
Choć na pierwszy rzut oka zadania na maturze rozszerzonej z języka obcego wyglądają podobnie do tych, jakie znamy z matury podstawowej, nie dajmy się zwieść. Jak przekonują eksperci matura rozszerzona jest dużo trudniejsza, a uczeń wykazać się musi świetną znajomością języka.
Audio
  • Czego spodziewać się możemy na maturze z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chinnapong/shutterstock.com

Znajomość języka angielskiego już wkrótce może przestać być niezbędna
Matura 2020. Jak rozpoznać niuanse językowe w angielskim?

Na rozwiązanie całości jest 150 minut i zdobyć można maksymalnie 50 punktów. Tu podobnie jak w przypadku podstawy są zadania z rozumienia ze słuchu oraz czytania tekstów. - Pierwsza część, rozumienie ze słuchu różni się poziomem od matury podstawowej - jest trudniejsze słownictwo, składnia, gramatyka. Nagranie trwa 25 minut, teksty nagrane są dwukrotnie. To często komunikaty, instrukcje, albo teksty narracyjne, teksty oryginalne, w niewielkim stopniu adaptowane - wymieniała Magdalena Drzewiecka, nauczycielka języka angielskiego. I jak przekonywała warto zapoznać się z treścią zadania. - Przeczytajmy polecenie i pytania, zanim usłyszymy tekst - mówiła nauczycielka.

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 z matematyki - co pojawi się w tym roku? >>>


kostki literki 1200 pixabay.jpg
Nauka języków obcych - tu liczy się motywacja

Na arkuszu znajdziemy trzy lub cztery zadania, można spodziewać się testu wielokrotnego wyboru, w którym jedna odpowiedź będzie poprawna, zadania, w których trzeba dopasować pytanie do odpowiedzi i sformułowania typu prawda/fałsz. - Mogą pojawić się polecenia, by zaznaczyć, które z podanych zdań są faktem, a które opinią. To różnica w porównaniu do matury podstawowej, bo w tym przypadku jedno słowo zaważyć może na rozwiązaniu zadania - tłumaczyła Magdalena Drzewiecka. 

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 z chemii. Mieszaniny różnorodne - rozwiązujemy zadania >>>

Kolejnym etapem będzie czytanie ze zrozumieniem. Tu również pojawią się trzy lub cztery zadania: test wielokrotnego wyboru, zadanie prawda/fałsz i dobieranie zdań podsumowujących do konkretnych fragmentów tekstu. - Teksty są trudniejsze, zadania wymagają skupienia i uważnego przeczytania poleceń, a także tytułów tekstu. Tu może pojawić się na przykład fragment powieści - mówiła Magdalena Drzewiecka. - Będziemy tu mieli prawdopodobnie uzupełnianie luk w tekście, czyli zadanie, które nie jest łatwe i wymaga koncentracji. 

Matury 2020 rozpoczną się już 8 czerwca. Wszystkim podchodzącym do egzaminu dojrzałości mówimy "keep calm" i życzymy "good luck"!

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Gość: Magda Drzewiecka (nauczycielka języka angielskiego)

Data emisji: 3.06.2020

Godzina emisji: 12.34

kd/kul


Czytaj także

Matura 2020. Powtarzamy biologię: jak działa ewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 12:48
Biologia nie jest przedmiotem obowiązkowym na tegorocznej maturze, ale często wybierana jest przez abiturientów. Dlatego Czwórka w ramach powtórki do matury postanowiła przyjrzeć się jednemu z jej działów - ewolucjonizmowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020 z WOS-u. Czy znasz mniejszości narodowe i etniczne w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 14:21
W Czwórce powtarzamy najciekawsze zagadnienia z tego przedmiotu, ale także te, które mogą pojawić się na tegorocznym egzaminie maturalnym. Tym razem pod lupę wzięliśmy mniejszości narodowe i etniczne zamieszkujące Polskę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020 z angielskiego. "Listening", czyli słuchanie i... rozumienie tekstu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 17:38
"Listening", czyli słuchanie z rozumieniem to jedna z najtrudniejszych części matury z języka angielskiego. Dlaczego? Bo do tekstu, który usłyszymy potem nie ma już powrotu. Trzeba wysłuchać, zrozumieć i wypełnić zadania. Jak to zrobić?
rozwiń zwiń