Ekoskóra - nie krzywdź i ciesz się skórzaną torbą

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 08:30
Niektórzy marzą o skórzanych meblach, kurtkach, skórzanej tapicerce w samochodzie. Mimo to nie chcą krzywdzić zwierząt. Dla nich ekoskóra jest idealnym rozwiązaniem. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: UniBay/Pixabay.com

Mariusz Giwerski z Hurtowni Tkanin tapicerskich w rozmowie z Agatą Nowotnik przekonuje, że ekoskóra to doskonały zamiennik dla tej naturalnej. Można spotkać się z różnymi nazwami ekoskóry - skaj, derma, sztuczna skóra lub ekologiczna skóra. 

Posłuchaj

03:43 czwórka stacja nauka 4.08.2020.mp3 O ekoskórze opowiada Mariusz Giwerski z Hurtowni tkanin tapicerskich (Stacja Nauka/Czwórka)

 - Ekoskóra jest imitacją skóry naturalnej. Teoretycznie nikt na tym nie cierpi, jest ona od początku do końca produkowana w fabryce - przekonuje specjalista. - Ekoskóra wytwarzana jest z kilku komponentów. Wszystko zależy od tego, czego docelowo potrzebujemy jeśli chodzi o zastosowanie. Mamy ekoskóry produkowane z poliuretanów, które są bardzo mięciutkie mocno przypominają skórę naturalną. Kolejnym rodzajem jest ekoskóra wytwarzana z polichlorku winylu, produkowana m.in. w Polsce - dodaje. 

Okazuje się, że dziś możemy stworzyć idealną imitację skóry. Odróżnienie jej od skóry naturalnej w niektórych przypadkach jest niemal niemożliwe, jak przekonuje ekspert.

Czytaj także:


Ekoskóra używana jest powszechnie. To tworzywo przyjazne środowisku, ale też bardziej trwałe na zniekształcenia, uszkodzenia mechaniczne. - Od około 2016 producenci samochodów używają wyłącznie ekoskóry do produkcji tapicerki - zdradza rozmówca Czwórkowej reporterki. - Musimy zdawać sobie sprawę ze skóra naturalna potrzebuje pielęgnacji, jeśli nie będzie pielęgnowana to nici z długowieczności, zacznie pękać, zaś ekoskóra w ogóle tego nie wymaga - dodaje. 

Ekspert podkreśla, że wybierając ekoskórę wspieramy też polski przemysł, gdyż Polska jest jednym z najlepszych jej producentów.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 04.08.2020

Godzina emisji: 12.32

pj

Czytaj także

Emolienty, proteiny i humektanty - jak wygrać z suchymi włosami?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 09:13
Chcąc przywrócić naszym włosom blask i zdrowie, najczęściej decydujemy się na zmianę fryzury, czyli ich drastyczne skrócenie. Okazuje się jednak, że właściwa pielęgnacja też może dać doskonałe, nieoczekiwane rezultaty. Jak to zrobić? Poznajcie PEH.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy czeka nas świat bez koali?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 17:39
W wyniku pożarów w Australii liczebność koali spadła z 38 tysięcy osobników do 16 tysięcy. Naukowcy obliczają, że do 2050 roku koale wyginą. Czy można temu zapobiec i pomóc tym bezbronnym zwierzętom?
rozwiń zwiń