Psi udar. Która rasa jest najbardziej narażona?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 19:11
Buldog, mops czy buldog francuski - wszystkie te rasy są modne, uwielbiane i często kupowane ale niestety - dwukrotnie bardziej narażone na udar cieplny niż psy innych ras. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

morze bałtyk ekologia shutterstock Juris Teivans 1200.jpg
Bakterie w Bałtyku. Czy kąpiel jest bezpieczna?

Charakterystyczna budowa ciała utrudnia funkcjonowanie

O właściwe nawodnienie pupila powinni zwracać uwagę zwłaszcza właściciele mopsów. Ta rasa przez wyjątkową budowę ciała narażona na jest na znacznie więcej chorób, a nawet udar cieplny. Poza tym, że są niewielkimi stworzeniami zaliczają się do tzw. ras brachycefalicznych, czyli psów, które charakteryzuje krótkie kufy i spłaszczone pyski. To, jak wyjaśniał lekarz weterynarii Robert Żurawski wiąże się z wieloma implikacjami, które skutkują w życiu dorosłym zwierzęcia. 


Posłuchaj
03:48 _PR4_AAC 2020_07_07-12-38-13.mp3 Dbajmy o naszych pupili latem (Stacja nauka/Czwórka)

shutterstock ośmiornica 1200.jpg
Błękitna krew to krew ośmiornicy, nie arystokracji

Uśmiech mopsa, to tak naprawdę grymas

- To, co większość właścicieli bierze za charakterystyczną mimikę w rzeczywistości wiąże się z zaburzeniami oddechowymi. Mopsy wykrzywiają się w grymasie przypominającym uśmiech, ponieważ mają trudności z pobieraniem powietrza, które nie jest w stanie odpowiednio szybko zagrzać się w małżowinach nosowych, a w konsekwencji narażone są na różne choroby - wyjaśniał.

Posłuchaj:

Mopsy oddychają jak przez słomkę

To między innymi choroby górnych dróg oddechowych, serca, skóry, powodowane przez nakładające się na siebie fałdki, gdzie gromadzą się grzyby i bakterie, mają trudności z rozmnażaniem, przy porodach ze względu na charakterystyczny układ ciała często występują komplikacje, są też wrażliwsze na przegrzanie i udar cieplny. - Mopsy oddychają jak przez słomkę, często dochodzi do omdleń - tłumaczył lekarz. Dlatego zwłaszcza w okresie letnim dbajmy o odpowiednie nawodnienie naszych zwierzaków.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: lek. wet. Robert Żurawski (Maxiwet)

Data emisji: 7.06.2020

Godzina emisji: 12.40

ac

Czytaj także

Psy lawinowe. Jak ratują nam życie?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 14:00
- Dobrze wyszkolony pies - ratownik daje nam gwarancję 70-procentowej skuteczności odnalezienia osoby zaginionej pod śniegiem - tłumaczy w rozmowie z Czwórką Jacek Falkenberg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nanotechnologie i sok z cebuli? Licealiści badają lek na drobnoustroje

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 16:01
Nasze mamy i babcie od lat przekonywały o leczniczych właściwościach czosnku i cebuli. To, w jakim stopniu sok z tych warzyw faktycznie wpływa na drobnoustroje i czy możemy go wykorzystać do tworzenia nowych form leczenia sprawdzili licealiści Liliana Jęziorska i Stanisław Szleszkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronawirus u psów i kotów. "Nie przenosi się na ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 13:32
W związku z pandemią koronawirusa pojawia się coraz więcej fake newsów. Jeden z nich dotyczy możliwości zakażenia wirusem, przenoszonym przez psy czy koty. Czy od zwierząt można "przejąć" chorobę, albo czy to działa w dwie strony? To sprawdziliśmy w Czwórce.
rozwiń zwiń