Skąd ta nazwa? Kielce - od kiełków, kłów dzika czy Kiełczów?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 13:00
Kielce to stolica województwa świętokrzyskiego. Mówi się, że nazwa tego miasta nawiązuje do roślinnych kiełków, które miały rosnąć w tej okolicy. To jednak nie jedyna teoria na ten temat.
Nowe Centrum Komunikacyjne w Kielcach.
Nowe Centrum Komunikacyjne w Kielcach.Foto: Michał Wrzosek/Twitter

To urokliwe miasto położone jest w południowo-wschodniej Polsce, w województwie świętokrzyskim. Z powstaniem Kielc wiąże się legenda dotycząca Silnicy, głównej rzeki Kielc. Ma ona początek na południowo-wschodnim stoku Sosnowicy, i ostatecznie uchodzi do Bobrzy. Podobno po wypiciu z niej wody syn Bolesława Śmiałego, książę Mieszko, zyskał niezwykłą siłę. - Najbardziej znana legenda dotycząca nazwy Kielce opowiada księciu Mieszku, który XII wieku przemierzał puszczę i coś go w tym miejscu zatrzymało - opowiada Ewelina Cios z Geotravel. - Legenda mówi, że podczas polowania książę odłącza się od towarzyszy. Gdy zapada zmrok, postanawia przeczekać do świtu. Gdy zasypia ma ciężki sen. Śni mu się, że został napadnięty przez bandę zbójów. Dopadają go myśli, że straci swoje życie i nagle ukazuje mu się św. Wojciech i pokazuje mu rzekę. Napiwszy się wody z rzeki książę dostaje sił. Właśnie na znak tego pobliską rzekę nazwał Silnicą, a miasto Kielcami. Podobno po przebudzeniu na polanie Mieszko zobaczył potężne kły dzika. Na pamiątkę tej opowieści na placu Artystów w Kielcach stoi pomnik dzika, którego mieszkańcy nazywają Kiełek - dodaje.

Ekspertka zwraca uwagę, że to nie jedyna opowieść o powstaniu nazwy Kielce. Mówi się też o "kiełkach" rośliny we wczesnej fazie wzrostu. Etymologia tego staropolskiego rzeczownika w liczbie mnogiej brzmi "kielec", chodzi o kiełkowanie na bagnistych podmokłych terenach. - W tym rejonie, a w samych Kielcach np. w Parku Staszica, rosną charakterystyczne niskie, karłowate wierzby płaczące. Nazwa może mieć z nimi coś wspólnego - wyjaśnia.  - Kolejna teoria na temat tej nazwy mówi o rodzie Kiełczów, który był właścicielami tych terenów. Najmniej prawdopodobną z teorii jest ta, która mówi o wapiennym wzgórzu w kształcie kolca, który górował nad tym terenem - dodaje. 

W stolicy województwa świętokrzyskiego warto zobaczyć wiele obiektów architektonicznych, poprzemysłowych czy cennych przyrodniczo. - Po pierwsze warto zobaczyć Rezerwat Geologiczny Kadzielnia, przepiękną ulica Sienkiewicza, płac Biskupów Krakowskich jedyny tak pięknie zachowany pałac biskupi z epoki Wazów, muzeum lat szkolnych Stefana Żeromskiego - wymienia przewodniczka. Ewelina Cios poleca też zwiedzić Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zlokalizowany w dawnym kieleckim więzieniu. Wśród eksponatów znajdziemy m.in. pralkę Frania, która produkowana była w Kielcach - dodaje. 


Posłuchaj
04:51 czwórka stacja nauka 31.03.2022.mp3 Skąd się wzięła nazwa Kielce? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Zobacz więcej Podróże z Czwórką <<<

Warto też wspomnieć o powiedzeniach związanych z Kielcami. Mówi się, że "wieje jak na dworcu w Kielcach" lub "zimno jak w kieleckim". Ta niechlubna sława miasta wiąże się podobno z niekorzystnymi frontami atmosferycznymi, ale też z przeciągami na dworcu w Kielcach. Pierwszy dworzec kolejowy w Kielcach miał drzwi wychodzące na peron, które otwarte równocześnie z tymi wychodzącymi na miasto, sprawiały że czuć było powiew zimna.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 31.03.2021

Godzina emisji: 12.47

pj

Czytaj także

Ulica Posag 7 Panien w Warszawie. Co za historia!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 16:00
Z ulicą Posag 7 Panien wiąże się niezwykła historia, sprawdzamy kim były tajemnicze panny i co stało się z ich posagiem. Jak łączy się z nazwą dzielnicy Ursusem i co z tym miejscem ma wspólnego Henryk Sienkiewicz?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilno. Znajdziemy tu i historię, i wieś, i całe minipaństwo

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 14:25
Wilno to miasto, do którego z chęcią podróżujemy. Wielu Polaków zwiedza je szlakiem polskiej historii. Jednak stolica Litwy kryje dużo tajemnic i ciekawych zaułków. Miejscem szczególnie wartym odwiedzenia jest Zarzecze. 
rozwiń zwiń