Jak się zachować, gdy użądli nas pszczoła lub osa?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 15:25
W Polsce gryzą nas komary, gzy, ale zdarza się też, że użądli nas osa lub pszczoła miodna. Warto wiedzieć, jakie medyczne i domowe sposoby mogą nam pomóc zmniejszyć obrzęk i ból. 
Pszczoły
PszczołyFoto: ARLOUK/Pixabay.com

Użądleniu osy lub pszczoły miodnej najczęściej towarzyszą zaczerwienienie, mniejszy lub większy obrzęk, ból, swędzenie. Jednak te owady kąsają na różne sposoby. Gdy żądli pszczoła, oznacza to koniec jej życia. Inaczej jest z osą. 

- Żądło pszczoły miodnej oddziela się od owada i zostaje w tkance, co jest charakterystyczne dla tego gatunku pszczoły - mówi Karolina Kazimierska, wiceprzewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Dermatologicznego przy Katedrze i Klinice Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Dzięki temu możemy rozróżnić użądlenie przez pszczołę od użądlenia osy - dodaje. 

Objawy użądlenia. Kiedy wybrać się do lekarza?

Pszczoła żądli tylko raz w życiu, natomiast osy nie zostawiają swego żądła w naszym ciele. - W obu wypadkach jednak, kiedy owad żądli naszą skórę, dochodzi do wzrostu przepuszczalności naczyń krwionośnych w danym miejscu, do rozszerzenia tych naczyń i do wzrostu napływu krwi. Skutkiem jest pojawienie się miejscowego, niewielkiego zazwyczaj, obrzęku, zaczerwienienia, bolesności. Może pojawić się świąd oraz możemy odczuć wzrost ocieplenia tego miejsca - tłumaczy rozmówczyni Martyny Zinkiewicz. - Najczęściej taka reakcja pojawia się po około 20 minutach od użądlenia. Takie objawy nie powinny mieć dużego nasilenia. Mówi się, że średnica obrzęku nie powinna mieć więcej niż 10 cm. Jeśli pojawią się objawy ogólne, jeśli obrzęk nie zmniejsza się, to należy się skonsultować się z lekarzem - podkreśla.

Rozmówczyni Czwórki podkreśla, że objawy użądlenia mogą być inne, a przede wszystkim bardziej nasilone, u osób uczulonych na jad danego owada. - Możemy tu wyróżnić reakcję masywną miejscową lub uogólnioną. W Polsce najczęściej obserwuje się uczulenie na jad pszczoły - wyjaśnia. - Należy pamiętać, że jeśli raz pszczoła nas użądliła i nie doszło do reakcji alergicznej, to nie oznacza, że następnym razem też tak będzie - dodaje. 


Posłuchaj
04:11 czwórka stacja nauka 16.08.2022.mp3 Co się dzieje z naszą skórą po użądleniu i jak sobie pomóc? (Czwórka/Stacja Nauka)

 

Najbardziej na ukąszenia narażeni są pszczelarze, ich rodziny i osoby mieszkające w najbliższym sąsiedztwie. Teraz, na przełomie lipa i sierpnia, aż do końca sierpnia, obserwujemy największą aktywność pszczół.

Jak pomóc sobie po użądleniu?

- Najważniejszym działaniem po użądleniu pszczoły jest wyjęcie żądła przez podważenie. Nie rekomenduje się używania dwóch palców, bo to może spowodować wciśnięcie żądła głębiej i wyciśnięcie resztek jadu do tkanki - przestrzega Karolina Kazimierska. - Opóźnienie wyjęcia żądła też może spowodować uwolnienie większej ilości jadu. Dlatego powinniśmy zrobić to jak najszybciej - poleca. 

Miejsce użądlenia powinniśmy chłodzić zimnym okładem. - Powoduje to obkurczanie naczyń krwionośnych i zapobiega rozprzestrzenianiu się jadu w organizmie - wyjaśnia ekspertka. - Dobrym domowym sposobem jest przetarcie miejsca ugryzienia octem. Możemy stosować miejscowe preparaty antyhistaminowe czy maść z hydrokortyzonem, która działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo - jej jednak nie wolno stosować przewlekle - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 16.08.2022

Godzina emisji: 12.35

pj

Czytaj także

Nawadniaj organizm. Poznaj triki, by o tym pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 13:47
Lato to pora roku, podczas której szczególnie powinniśmy dbać o nawodnienie naszego organizmu. Codzienne, regularne picie wody jest najlepszym sposobem by zapobiec odwodnieniu. Podpowiadamy, jak o tym pamiętać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alergia na słońce - czy jest niebezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 15:50
Opalona skóra wygląda promiennie i świadczy o udanych wakacjach. Wiadomo jednak, że ze słońcem nie ma żartów. Kremy z filtrem to podstawa, ale co zrobić, jeżeli jesteśmy uczuleni na słońce?
rozwiń zwiń