Ogród danych - co to jest i jak się go "uprawia"?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 18:40
Przemysł danych emituje obecnie więcej gazów cieplarnianych niż lotnictwo, dlatego grupa naukowców i artystów zainicjowała dyskusję na temat "ocieplenia danych", szukając inspiracji w biologii i systemach naturalnych. 
Grow Your Own Cloud (GYOC) to inicjatywa naukowo-artystyczna przechowująca dane w naturalny sposób - w DNA roślin. (zdj. ilustracyjne)
Grow Your Own Cloud (GYOC) to inicjatywa naukowo-artystyczna przechowująca dane w naturalny sposób - w DNA roślin. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com

Ekologia a centra danych

- Nasze dane z telefonów i komputerów, które chętnie umieszczamy na wirtualnych dyskach, mają swoje materialne miejsce, czyli duże centra danych, które w tej chwili zlokalizowane są na całym świecie.  Niestety te chmury danych konsumują dużo energii i pochłaniają bardzo dużo wody - mówi Anna Kalas-Kosil kuratorka Biennale Warszawa. Nic więc dziwnego, że naukowcy, a także artyści wspólnie zastanawiają się, jak rozwiązać ten problem. 

Czym jest GYOC?

GYOC (Grow Your Own Cloud) bada potencjał prawdziwie ekologicznego przechowywania danych o ujemnym poziomie emisji dwutlenku węgla, zasilanego przez naturę i będącego własnością społeczeństwa, a nie monopolistycznych korporacji. - Łącząc biotechnologię i design, stworzyliśmy aplikację do przechowywania danych w roślinach i stworzyliśmy ogród danych - tłumaczą twórcy GYOC - Monika Seyfried i Cyrus Clarke.

Terabajty w paprotce

- "Data Garden" (co w jęz. polskim oznacza "ogród danych") to projekt, który wyrasta z refleksji na temat emisyjności obecnie istniejących centrów danych. Pomysł zasadza się na spekulatywnej wizji przechowywania danych w DNA roślin - opowiada kuratorka. - Mniej więcej od 2017 roku wiemy, że to jest możliwe, co udowodniły badania przeprowadzone przez naukowców z Harvard Medical School. Na razie daleko nam jeszcze do sytuacji, w której terabajtowy dysk zapiszemy w DNA paprotki, ale już możemy w ten sposób zachowywać pliki graficzne czy dźwiękowe. Cały czas trwają także prace nad zapisywaniem danych w syntetycznym DNA, bo wszystkie ingerencje w genotyp, czy to ludzki, czy zwierzęcy, są dyskusyjne - podsumowuje rozmówczyni Marty Zinkiewicz.    

Grow Your Own Cloud — The Data Garden | Grow Your Own Cloud

Posłuchaj
04:23 CZWÓRKA Stacja Nauk - chmury 02.12.2022.mp3 Grow Your Own Cloud - jaka inicjatywa kryje się pod tą nazwą? (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 02.12.2022

Godzina emisji: 12.45

kul/kor

Czytaj także

Czysta woda dla każdego. Czy młodzi naukowcy z Torunia w tym pomogą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 17:05
Toruński zespół inżynierów Nanoseen opracował pierwszą na świecie technologię odsalania i oczyszczania wody, która nie wymaga zasilania energią. Ich rozwiązanie może być szansą na rozwiązanie kryzysu wodnego na świecie. 
rozwiń zwiń