Czysta woda dla każdego. Czy młodzi naukowcy z Torunia w tym pomogą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 17:05
Toruński zespół inżynierów Nanoseen opracował pierwszą na świecie technologię odsalania i oczyszczania wody, która nie wymaga zasilania energią. Ich rozwiązanie może być szansą na rozwiązanie kryzysu wodnego na świecie. 
W Afryce i Azji brakuje pitnej wody.
W Afryce i Azji brakuje pitnej wody. Foto: shutterstock/Magsi.

NanoseenX w służbie ludzkości

Brak dostępu do czystej i pitnej wody jest codziennością milionów ludzi na na naszej planecie. Problem dotyczy szczególnie Azji i Afryki, gdzie wielu mieszkańców cierpi na choroby wywołane spożywaniem zanieczyszczonej wody. Toruńska grupa Nanoseen opracowała pierwszą na świecie technologię odsalania i oczyszczania wody, która nie wymaga zasilania energią. System kontroluje odsolenie, oczyszczanie i mineralizację wody. Urządzenie z nanomembranami jest mobilne, więc można umieścić je w każdym miejscu i w każdej strefie klimatycznej. NanoseenX może zastąpić duże i drogie instalacje, na które nie stać milionów ludzi.

- To oczyszczanie kaskadowe, sposób prostej filtracji grawitacyjnej bez użycia dodatkowej energii czy ciśnienia w procesie filtracji - tłumaczy Bartosz Kruszka z Nanoseen. - W sposób grawitacyjny woda przepływa przez każdą membranę i dochodzi do selektywnego odsolenia i oczyszczenia wody z różnych zanieczyszczeń lub jonów.


Rozwiązanie w dwóch odsłonach

Dyski, przez które przepływa woda, są wymienne, a każdy z nich ma inne zadanie i zatrzymuje odpowiednie nieczystości albo sól. Wykorzystanie urządzenia zależy od zapotrzebowania. Na przykład Indie są zainteresowanie głównie NanoseenX, do oczyszczania wód. W Singapurze koncentrują się na odsalaniu wody, a nie oczyszczaniu. Dlatego urządzenie składa się z dwóch produktów. - Pierwszy produkt to instalacje mobilne. W tym momencie są to instalacje w kształcie rurowym. Możemy skalować nasze nanomembrany, zmieniać ich kształt, długość i wielkość - mówi naukowiec. - Drugi produkt to same membrany, które możemy dostosować pod względem grubości i wytrzymałości do istniejących urządzeń, filtrów oraz infrastruktury.


Żr. Facebook/Nanoseen


Działanie bez wykorzystania energii


Indie to bardzo biedny i zanieczyszczony kraj, gdzie wszystkie nieczystości spływają do rzek. Ludzie mają więc problem z dostępem do czystej i pitnej wody. - To jest w tej chwili na świecie jedyne rozwiązanie, które nie potrzebuje energii elektrycznej. W Indiach, w Afryce i innych biedniejszych krajach nie wszyscy mają dostęp do energii elektrycznej - dodaje Mikołaj Granoszewski z Nanoseen. - A nawet jeżeli mają dostęp, to koszt takiej instalacji do oczyszczania czy odsalania wody przekracza ich możliwości nie tylko finansowe, ale również utrzymania i serwisowania.

Zobacz także:

Jaka jest wydajność filtrów? To zależy od ich wielkości, bo urządzenie jest dostępne w dwóch rozmiarach: większym i mniejszym. - Większe ma większą wydajność. Możemy wykorzystać nasze nanomembrany do 20 dni, a dzięki nim możemy oczyścić 1 tysiąc litrów dziennie, czyli w ciągu dwudziestu dni mamy 20 tysięcy litrów uzdatnionej wody - wyjaśnia Bartosz Kruszka. - Te membrany możemy zregenerować dziesięciokrotnie, co oznacza, że całkowita ich żywotność wynosi do dwustu dni.

Podobno to jeszcze nie koniec, bo badacze pracują nad ulepszeniem swojej technologii i dążą do tego, żeby ich sprzęt był w stanie oczyścić jeszcze więcej wody w jeszcze krótszym czasie.

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 28.01.2022

Godzina emisji: 12.23

aw

Czytaj także

Temat rzeka. Skąd bierze się woda, którą pijemy?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:01
Na świecie woda słodka stanowi zaledwie 2,5 proc. zasobów wodnych Ziemi, z czego tylko 1 proc. nadaje się do picia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rośliny sposobem na walkę z mikroplastikiem?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 12:05
Na Wybrzeżu powstała prawdopodobnie pierwsza na świecie stacja oczyszczająca wodę z mikroplastiku. Spółka Gdańskie Wody wykorzystuje do tego rośliny, a ich wyniki dają nadzieję na poprawę sytuacji ekologicznej wód światowych.
rozwiń zwiń