Jak oczyścić wodę z zanieczyszczeń, których nie widać?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 13:40
Jak dotąd żaden pomysł na oczyszczanie wód z pozostałości po medykamentach nie okazał się w 100 proc. skuteczny. Być może zmieni się to za sprawą dra Jakuba Zdarty, którego badania doceniła Polska Akademia Nauk.
Oczyszczalnie ścieków nie są w stanie odpowiednio oczyścić ścieków z pozostałości leków. Powoduje to, że m.in. antybiotyki przedostają się do wód rzecznych, a następnie do naszego organizmu.
Oczyszczalnie ścieków nie są w stanie odpowiednio oczyścić ścieków z pozostałości leków. Powoduje to, że m.in. antybiotyki przedostają się do wód rzecznych, a następnie do naszego organizmu.Foto: Shutterstock/Krakenimages.com

Jeszcze kilkanaście lat temu stężenie farmaceutyków mierzono w nanogramach. Obecnie problem jest tak duży, że zmieniono jednostkę na trzy razy większe mikrogramy. - Sposobów zanieczyszczenia hormonami czy antybiotykami jest mnóstwo - przyznaje naukowiec. - Pierwsza, najbardziej oczywista droga, to firmy farmaceutyczne, które uwalniają te związki w trakcie produkcji, potem mamy szpitale, a na końcu tego łańcucha jesteśmy my sami, bo najpowszechniejszym hormonem w ściekach jest związek, który stanowi podstawę terapii antykoncepcyjnej, a nie jest w pełni przetwarzany w ludzkim organizmie. 

Dr hab. inż. Jakub Zdarta zaznacza też, że jasnym sygnałem, iż poziom zanieczyszczeń wzrasta, jest fakt, że Unia Europejska do listy związków, których poziomy należy monitorować, dodała właśnie estrogeny. Gdyby nie to, bylibyśmy narażeni na długotrwale wchłanianie antybiotyków, hormonów i innych substancji lekopochodnych, mimo że wcale nie musimy ich przyjmować. - Kontakt z mikrozanieczyszczeniami może powodować wewnętrzne mutacje organizmu, prowadzić do chorób serca i wywoływać raka - ostrzega rozmówca Szymona Majchrzaka. - Z hormonami natomiast problem jest taki, że mogą prowadzić do feminizacji osobników męskich.

Rozwiązaniem jest wyłapywanie mikrozanieczyszczeń. I tu zaczyna się problem, bo jak oczyścić wodę z substancji, których nie widać? Z pomocą mogą przyjść białka, które przyspieszają reakcje chemiczne w żywych organizmach. - Chodzi o to, by enzymy, które możemy pozyskać na przykład z grzybów, wykorzystać w praktyce do usuwania szkodliwych związków z wody i ze ścieków - wyjaśnia Jakub Zdarta. - Teoria takich badań jest dobrze opisana, natomiast ciągle trudno jest zastosować te rozwiązania w skali technicznej. Dlatego pracujemy nad tym, żeby badania prowadzone w zlewce przenieść na nieco większy obszar.

Sprawdź też:

Dr hab. inż. Jakub Zdarta z Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej otrzymał Nagrodę Naukową Polskiej Akademii Nauk za cykl 18 monotematycznych prac nt. projektowania opartych o układy immobilizowanych enzymów zaawansowanych systemów do usuwania mikrozanieczyszczeń środowiskowych z wód i ścieków.

Posłuchaj
03:58 CZWÓRKA Stacja Nauka - woda i leki 27.12.2022.mp3 Nowy sposób oczyszczania ścieków wodnych - jak będzie działać? (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 27.12.2022

Godzina emisji: 12.45

kul/kor

Czytaj także

Biosensory - genialne czujniki, czyli odczyt z małża

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 13:01
W świecie nauki popularność biosensorów rośnie z roku na rok. Dzięki nim szybko, łatwo i tanio możemy wykrywać nawet śladowe ilości różnych substancji chemicznych - pestycydów, hormonów, trucizn czy witamin - i to bez potrzeby wożenia próbek do laboratorium.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń