Co robią pszczoły zimą? "Pracują, nawet gdy pada śnieg"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 16:04
- Pszczoły nie zapadają w sen zimowy, tworzą tzw. kłąb, by utrzymać wysoką temperaturę w ulu. To oznacza, że nawet zimą owady te dalej ciężko pracują - opowiada pszczelarz Kamil Baj.
Pszczoły nie zapadają w sen zimowy, natomiast ich zimowanie trwa od listopada do marca.
Pszczoły nie zapadają w sen zimowy, natomiast ich zimowanie trwa od listopada do marca. Foto: Polikarpova Darya/Shutterstock.com

Pszczoły to owady, które są aktywne powyżej 12 stopni Celsjusza. Niestety pojedyncze osobniki samodzielnie nie są w stanie przetrwać niskich temperatur, a mróz oznacza dla nich śmierć, dlatego pszczoły stawiają na tzw. kłąb zimowy. To ich sposób na przetrwanie i utrzymanie prawidłowej temperatury w okresie tak zwanej "zimowli". Ten okres trwać może ponad trzy miesiące. - Pszczoły nie zasypiają zimą, w ulu tworzą ze swoich ciał kłąb i dzięki temu podnoszą tam temperaturę nawet do ponad 20 stopni Celsjusza - mówił Kamil Baj z pasieki miejskiej "Pszczelarium". - Pszczoła matka pozostaje zazwyczaj w samym środku tego kłębu, bo jest najcenniejszym z owadów - podkreślał.

To, jak długo pszczoły będą przebywały w kłębie, zależy od temperatur na zewnątrz ula. - Im niższa temperatura, tym bliżej siebie przysuwają się owady - opowiadał ekspert. W tym czasie potrzebują m.in. miodu, by wytwarzać energię niezbędną do ogrzewania się nawzajem. - Latem owady pożywiają się m.in. nektarem z kwiatów, pyłkami czy miodem, ale zimą muszą bazować wyłącznie na pokarmie, który udało im się zebrać wcześniej - wyliczał Kamil Baj. 

Posłuchaj
05:36 _PR4_AAC 2023_01_17-12-38-09.mp3 Jak wygląda życie pszczół zimą? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Sprawdź także: 

Jeśli w czasie zimy temperatura podniesie się, pszczoły wykorzystują ten moment, by wydostać się z ula i zrobić "oblot oczyszczający". - Potem do niego wracają, bo takich jednorazowych, krótkich zmian pogody nie uznają jednak za początek wiosny - mówił Kamil Baj. - Gorzej, jeśli taka aura trwa kilka dni, bo wówczas pszczoła matka może już zacząć składać jajeczka. Potem owady będą musiały utrzymać wysoką temperaturę, by larwy mogły przeżyć, a to oznacza dla nich ogromny wysiłek, który może nawet skrócić ich życie - podkreślał gość Czwórki. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowałaWeronika Puszkar

Data emisji: 17.01.2022

Godzina emisji: 12.15

kd/kor

Czytaj także

Jak nadmuchać balon bez wysiłku?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 14:20
Początek roku to czas karnawału i zabaw, które nie obejdą się bez balonów. Te popularne ozdoby dają nam sporo możliwości do poznania i przyjrzenia się z bliska różnym procesom fizycznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mózgi nastolatków są starsze z powodu pandemii

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 15:18
Na niecodzienne odkrycie trafili naukowcy z Uniwersytetu Stanforda. Zaobserwowali, że w czasie lockdownów w mózgach nastolatków zaszły zmiany strukturalne "postarzające" je o parę lat w porównaniu z osobami w takim samym wieku, które dorastały przed pandemią.
rozwiń zwiń