Jak nadmuchać balon bez wysiłku?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 14:20
Początek roku to czas karnawału i zabaw, które nie obejdą się bez balonów. Te popularne ozdoby dają nam sporo możliwości do poznania i przyjrzenia się z bliska różnym procesom fizycznym.
Żeby nadmuchać balon bez wysiłku można użyć ostu, sody albo wody.
Żeby nadmuchać balon bez wysiłku można użyć ostu, sody albo wody. Foto: Look Studio/Shutterstock.com

Za pomocą octu i sody

Dzięki znajomości praw fizyki i reakcji chemicznych dmuchanie balonów wcale nie musi być czasochłonne i męczące. Jednym ze sposobów jest użycie octu i sody. Do balonu nasypujemy trochę sody oczyszczonej, mniej więcej 2-3 łyżeczki, natomiast do butelki nalewamy ocet. Następnie delikatnie nakładamy balon na szyjkę butelki, tak, aby soda nie wysypała się z niego. Kiedy upewnimy się, że balonik założony jest poprawnie, unosimy go i przesypujemy zawartość do butelki. W wyniku reakcji chemicznej powstaje dwutlenek węgla, czyli taki sam gaz, jaki wydychamy. To właśnie on pompuje balon. 

Przy użyciu wody

Żeby nadmuchać balon bez wysiłku można też skorzystać z wody. - Nalewamy ją do balona, ale nie pompujemy go na siłę, b lepiej, żeby był luźny. I zawiązujemy go - opowiada Staszek Małkowski z Koła Naukowego Fizyków Politechniki Warszawskiej. - Następnie balon mocujemy nad ogniem. Ponieważ woda szybko odbiera temperaturę z gumy, balon nie pęknie. To wynika z ciekawych właściwości tej cieczy. Kiedy woda jest podgrzewana, zwiększa swoją objętość. Powodem jest rozszerzalność temperaturowa, która dotyczy nie tylko cieczy, ale też ciał stałych czy gazów. Zjawisko to, w normalnych warunkach, jest trudne do zaobserwowania. - Kiedy jednak woda podgrzeje się na tyle, że zacznie się gotować, to wtedy zwiększa się objętość ciepłej pary wodnej, więc robi się jej więcej - wyjaśnia ekspert. -  Dzięki temu balon zaczyna się pompować. Niestety jest też duża szansa, że szybko pęknie, ponieważ guma jest ciepła i mniej wytrzymała.

Sprawdź też:

Co ma wspólnego balon z parowozem?

To doświadczenie można też wykonać nieco inaczej. Wodę - zamiast do balonu - należy wlać do butelki. Na szyjkę naczynia nałożyć nienadmuchany balon i umieścić całość nad źródłem ciepła. - Rosnące ciśnienie spowoduje wypychanie gumy i pompowanie balonu - dodaje rozmówca Oliwii Krettek. - W cieczy mamy siły, które trzymają cząstki ze sobą, ale nie tak mocno jak w ciele stałym. Dlatego ciecz przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje. ale nie wypełnia go całego, właśnie przez działanie tych sił. W gazie takich sił nie ma, przez co cząstki wypełniają całą objętość naczynia i odbijają się od siebie. Ma to związek z rozszerzalnością temperaturową substancji, której zawdzięczamy rozwój kolei - podsumowuje Staszek Małkowski.

Posłuchaj
04:40 CZWÓRKA Stacja Nauka - balony 06.01.2023.mp3 Balony w naukach ścisłych (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzenie: Weronika Puszkar

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 06.01.2023

Godzina emisji: 12.40

kul

Czytaj także

Moda i matematyka. Jak skroić styl na miarę?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 13:40
Moda to nie tylko pokazy, drogie kreacje haute couture czy szaleni projektanci. Moda to rzemiosło, które czerpie z wielu różnych dziedzin życia. W tym także z matematyki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka w nauce i na treningu. Gdzie przeszkadza, a gdzie nie?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 15:50
- Niektórym w trakcie nauki muzyka przeszkadza i wolą przyswajać wiedzę w ciszy. Ale jeśli chodzi o ćwiczenia sportowe, moi respondenci nie mają wątpliwości - muzyka jest niezbędnym elementem treningu i motywuje do działania - mówi fizjoterapeuta Julek Gaca z WUM-u. 
rozwiń zwiń