Jak mami nas wzrok. Co jest duże, a co małe?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 11:20
Gdy kiepsko ci idzie szacowanie wielkości przeróżnych przedmiotów, wcale nie musi to oznaczać wady wzroku. Ten zmysł okazuje się niezwykle elastyczny, ale rozmyty widok może wprowadzić go, a w konsekwencji i nas, w błąd. 
Wzrok może nas oszukać
Wzrok może nas oszukaćFoto: SG SHOT/Shutterstock.com

Czasem zdarza się, że gdy patrzymy na jakiś budynek czy przedmiot, wydaje nam się on większy lub mniejszy niż w rzeczywistości. Jak się okazuje, nie musi to wynikać z wady wzroku - krótko- czy dalekowzroczności

Nasz wzrok płata nam figle, co potwierdziły badania naukowców University of York i Aston University w Wielkiej Brytanii. Eksperci dowiedli, że układ wzrokowy człowieka może wprowadzać mózg w błąd. Konkretnie chodzi o niedokładne szacowanie wielkości obiektów, które oglądamy. 

Brytyjscy naukowcy do tych wniosków doszli na podstawie badań, podczas których pokazywali ochotnikom sceny kolejowe. Niektóre z nich były pełnowymiarowe, ale miały rozmyte górne i dolne części obrazu, inne były wyraźne, jednak pokazywały modele pociągów w zmniejszonej skali. 

Zadaniem uczestników eksperymentu było wskazanie, które ze zdjęć przedstawia prawdziwą, pełnowymiarową scenę. Jak się okazało, badanym prawdziwe, rozmyte pociągi wydawały się mniejsze niż modele. Widzieli coś odwrotnego, niż powinni.


Posłuchaj
02:10 czwórka stacja nauka 16.05.2023 12.46 ciekawostka.mp3 Jak rozmycie może oszukać nasz wzrok i mózg? (Stacja Nauka/Czwórka)

 


Jak wyjaśnia doktor Daniel Baker, współodpowiedzialny za badanie, aby określić rzeczywisty rozmiar obiektów, które widzimy wokół nas, nasz układ wzrokowy musi m.in. oszacować odległość od innych obiektów. Ten absolutny rozmiar mózg może szacować, uwzględniając części obrazów, które są zamazane. Takie zadanie wymaga skomplikowanych obliczeń dających mózgowi wiedzę o skali i przestrzeni. 

Ludzki wzrok jest układem bardzo elastycznym. Czasami jest zdolny do dokładnego postrzegania wielkości, przez wykorzystanie tzw. rozmycia niewyostrzonej części obrazu, ale bywa też tak, że nie może rozpoznać prawdziwego rozmiaru obiektów w świecie rzeczywistym. Oznacza to, że możemy zostać nieco oszukani przez nasz mózg, gdy próbujemy ocenić wielkość obserwowanego przez nas obiektu. To niezwykle cenna informacja, która może być przydatna dla kierowców, ale też dla świadków w procesach sądowych czy analizy materiałów nagranych kamerami monitoringu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 16.05.2023

Godzina emisji: 12.46

pj

Czytaj także

Dlaczego pociąg "stuka" podczas jazdy?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 17:09
Podczas podróży koleją często słyszymy charakterystyczny, regularny stukot kół. Skąd bierze się ten dźwięk i jak powstaje? - To nie jest kwestia pociągu, ale szyn, po których jedzie - mówił Hubert Bojarski ze Stacji Muzeum. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aplikacja jak optometrysta. Czy smartfon zbada wzrok?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 18:50
Polacy stworzyli algorytm, który pozwoli zbadać wzrok za pomocą smartfona. To pierwszy taki projekt na świecie, który ma szansę dotrzeć wszędzie tam, gdzie korzysta się z telefonów komórkowych.  
rozwiń zwiń