Festiwal Naukowy E(x)plory 2023 - co ciekawego w Łodzi?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 21:30
Bioniczna dłoń, przekształcenie inwersyjne grafów, autonomiczne samoloty solarne - to niektóre z projektów, które weszły do regionalnego finału E(x)plorów 2023 w Łodzi. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.
Trwa Festiwal Naukowy E(x)plory 2023
Trwa Festiwal Naukowy E(x)plory 2023 Foto: mat.pras. Grupa Vidoq

- Z podziwem patrzymy na te pomysły młodych. Oni rzeczywiście biorą je zazwyczaj z własnych doświadczeń albo doświadczeń swoich bliskich czy kolegów i koleżanek ze szkoły - opowiada Ewa Babicka, współorganizatorka E(x)plorów. - Reagują na to po prostu i wymyślają nowe rozwiązanie, które później zmienia oblicze nauki.

E(x)plory to wielkie święto nauki organizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii od 2012 roku. Skupia ono społeczność pasjonatów nauki i specjalistów, a przede wszystkim młodych naukowców z całej Polski. Ideą festiwalu jest inspirowanie i pobudzanie ciekawości uczestników wydarzenia. 

Szansa na finał

Za nami kolejny regionalny, etap Festiwalu E(x)plory 2023. Podczas jego trwania, uczestnicy prezentują wyniki swoich badań w różnych miastach Polski. Spośród zgłoszonych prac jury wyłania najlepsze, które przechodzą do ostatniego etapu. Tym razem wyłoniono zwycięzców wśród młodych naukowców w Łodzi.

- Wszystkie projekty, które nie wchodzą do regionalnego finału, mają jeszcze szansę na wielki finał w październiku przez nasz plebiscyt internetowy - tłumaczy Ewa Babicka. - Słuchacze, czy internauci mogą się zaangażować i spośród wszystkich projektów, których będzie około stu, wybrać swojego faworyta i oddać głos. Wybrane projekty wejdą do ścisłego finału na równych zasadach, jak ci finaliści wybrani przez jurorów.


E(x)plory w Olsztynie

Przed nami ostatni przystanek przed finałem jakim jest regionalny etap E(x)plorów w Olsztynie. - Zaczynamy 14 czerwca. Jak zwykle mamy stacjonarną część, podczas której młodzież z Warmii i Mazur spotka się z różnymi naukowcami, ale też z uczestnikami E(x)plorów z poprzednich edycji - tłumaczy rozmówczyni Oliwii Krettek. - Ta już ostatnia porcja prezentacji, która będzie obejmowała 31 projektów.


Źr. Facebook/E(x)plory


Dlaczego warto?

W audycji także rozmawialiśmy z finalistą E(x)plorów z ubiegłego roku Mateuszem Malikowskim, studentem inżynierii materiałowej Politechniki Warszawskiej. On i jego zespół zdobyli uznanie jurorów za projekt dotyczący oczyszczania wód ze związków zawartych w lekach.

- Przede wszystkim udział w konkursie to bardzo dużo emocji. Dla młodego człowieka prezentowanie i konfrontowanie swojego pomysłu przed publicznością było bardzo trudne - zdradza Mateusz. - Jednocześnie bardzo dużo się wtedy nauczyłem jeśli chodzi o umiejętności prezentacji. Takie wyzwania też usprawniają pracę nad projektem, bo w konkursach, często podczas konfrontacji, rodzi się wiele nowych pomysłów i innowacji.

ZOBACZ WIĘCEJ Patronaty Czwórki <<<

Udział w konkursie to nie tylko satysfakcja ze znalezienia się w finale. Kontakt Mateusza z Fundacją Zaawansowanych Technologii, czyli z organizatorem Explore trwa. - Pełnię rolę mentora dla osób, które mają własne projekty naukowe i które chcą startować w konkursie - opowiada rozmówca Oliwii Krettek. - Ponadto udział w E(x)plorach to niepowtarzalna szansa, żeby po pierwsze poznać masę ciekawych ludzi. Nie tylko uczestników, ale jury i całe otoczenie mentorów oraz ludzi biznesu. Generalnie płyną z tego same plusy.


Posłuchaj
12:40 Czwórka/Stacja Nauka - E(x)plory 2023 06.06.2023.mp3 O E(x)plorach opowiadają: Ewa Babicka, organizatorka i finalista Mateusz Malikowski (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Po nagrodę do USA

Poza stypendiami finansowymi, wśród nagród, które są przyznawane w ramach konkursu Explory, jest też możliwość reprezentowania Polski na najważniejszym konkursie na świecie dla młodych naukowców - na Międzynarodowych Targach Nauki i Inżynierii Regeneron. - Tym razem odbyły się one w Dallas, a Karolina Markiewicz i Oliwia Górska, licealistki z Warszawy, zajęły 3. miejsce w swojej kategorii i otrzymały nagrodę specjalną od Chińskiego Stowarzyszenia Nauki i Techniki - opowiada Ewa Babicka. - W przyszłym roku targi będą organizowane w Los Angeles i trzymamy kciuki za wszystkich tych, którzy pojadą.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Data emisji: 06.06.2023

Godzina emisji: 12.40

aw

Czytaj także

Inkubator UW - jak wspomaga przedsiębiorczość młodych?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 17:30
Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego to miejsce, w którym uczestnicy, czyli studenci i naukowcy, swoją wiedzę i doświadczenie przekształcają w praktyczne działania. Program pomaga im w rozwijaniu przedsiębiorczości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia za granicą - pomoże program mentoringowy Our Future Foundation

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 21:30
Our Future Foundation to organizacja, która pomaga zdolnym młodym ludziom w rekrutacji na światowe uczelnie i wyborze wymarzonej ścieżki kariery. 
rozwiń zwiń