Quady i motocykle. Stanowią zagrożenie dla przyrody?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 17:09
Jak przyznali w Czwórce leśnicy Maciej Pawłowski i Łukasz Adamski, zarówno nierozważni kierowcy quadów jak i motocykli niszczą lasy. - To zwykła aktywność - oponowali miłośnicy jedno- i dwuśladów.
Audio
  • Lasy powinny być otwarte także dla miłośników jednośladów? Jak z rozwagą poruszać się po nich quadem lub motocyklem? (Czat Czwórki)
Szybka jazda po leśnych bezdrożach to zagrożenie dla przyrody. - Sposobem na niesfornych motocyklistów jest edukacja - tłumaczą goście Czwórki.
Szybka jazda po leśnych bezdrożach to zagrożenie dla przyrody. - Sposobem na "niesfornych" motocyklistów jest edukacja - tłumaczą goście Czwórki.Foto: Pixabay.com/Public Domain/70154

- Las otwarty jest dla wszystkich, każdy może z niego korzystać. Ale dostęp do lasu pojazdami mechanicznymi jest już ograniczony - tłumaczył Maciej Pawłowski i podkreślał, że niebezpieczeństw związanych z poruszaniem się między drzewami, m.in. motocyklem czy quadem, jest bardzo wiele. - Ich kierowcy nierzadko niszczą uprawy leśne i płoszą zwierzynę, ale stanowią także zagrożenie dla innych turystów - przekonywał ekspert.

- Ludzie potrzebują adrenaliny i emocji. Chcą realizować swoją pasję. Niektórzy mają więcej wyobraźni niż inni, ale w każdej grupie społecznej zawsze znajdzie się "czarna owca" - kontrował Jarosław Dobrowolski, miłośnik jednośladów.

Jak tłumaczyli eksperci – najważniejsza jest edukacja i uświadamianie młodym kierowcom konsekwencji niekontrolowanych leśnych wyścigów. Co jeszcze możemy zrobić, by lasy nie padły ofiarą nieodpowiedzialnych motocyklistów i quadowców, a stały się miejscem wypoczynku przyjaznym dla wszystkich? Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji w Czwórce.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Jacek Bujański (Mr. Quad, zarząd PZM), Jarosław Dobrowolski (Travellers MC Poland - klub motocyklowy), Maciej Pawłowski (rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych), Łukasz Adamski (komendant Straży Leśnej w Nadleśnictwie Celestynów)

Data emisji: 1.07.2016

Godzina emisji: 15.10

kd/pg

Czytaj także

Brak prądu. Czy grozi nam black out?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 17:51
- W polskich warunkach black out, czyli okresowe wyłączenie prądu, jest nieunikniony - ostrzegał w Czwórce Sławek Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bociany w Polsce. Czego nie wiesz o tych ptakach?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 19:13
Bociany - czy naprawdę zjadają żaby i przynoszą dzieci? Z mitami dotyczącymi tych pięknych ptaków rozprawialiśmy się w Dzień Bociana Białego w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspinaczka drzewna. Pasja, która jest sposobem na życie

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 18:49
Wiele osób w dzieciństwie wchodziło na drzewa dla zabawy. Okazuje się, że z popularnego dziecięcego hobby można uczynić zawód.
rozwiń zwiń