Czy lekarze poprawią życie seksualne nastolatków?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 17:56
W obecnej sytuacji nastolatki do 18. roku życia mogą korzystać z usług ginekologa czy urologa jedynie za przyzwoleniem ich prawnych opiekunów. Z drugiej strony prawo zezwala im na współżycie już po skończeniu 15 lat.
Audio
  • Czy nieletni powinni mieć swobodny dostęp do lekarzy związanych ze zdrowiem seksualnym? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GlowImages/EastNews

Powoduje to trzyletnią lukę pomiędzy rozpoczęciem życia seksualnego, a uzyskaniem możliwości swobodnego korzystania z usług specjalistów. Czy należałoby zatem otworzyć nastolatkom dostęp do lekarzy związanych z życiem intymnym?

Sugestię o zmianę tych przepisów złożył u Ministra Zdrowia Rzecznik Praw Obywatelskich. - Godność pacjenta nie ma granicy wieku - przekonuje Ewa Osińska z Biura Rzecznika. Przy tej okazji w studiu Czwórki gościliśmy Joannę Skonieczną z Grupy Edukatorów Seksualnych "Ponton", według której - młodzież powinna samodzielnie podejmować odpowiedzialne decyzje i mieć dostęp do rzetelnych informacji. - Około 44 procent młodych luidzi w ogóle nie rozmawia na temat seksualności z rodzicami, a sami rodzice bardzo często wstydzą się podejmować te tematy. Rzetelny specjalista mógłby tu pomóc - przekonuje edukatorka. Jej słowa potwierdza seksuolożka Anna Golan. - Należałoby się cieszyć, gdyby młodzi mogli swobodnie pytać lekarzy na przykład o antykoncepcję - dodaje.

Ale czy taka zmiana prawna nie byłaby przyzwoleniem na współżycie nieletnich? A może właśnie w ten sposób można by ich nauczyć odpowiedzialności i zmienić oblicze seksu, którego skrzywiony obraz bardzo często zyskują za pośrednictwem pornografii? Może uzbrojenie młodych ludzi w rzetelną wiedzę nauczy ich także konsekwencji za swoje czyny?  Jak przygotować do tego zadania lekarzy? Próbę odpowiedzi na te pytania znajdziecie w nagraniu najnowszego "Czatu Czwórki".

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi:  Piotr Firan

Materiał: Anna Depczyńska

Goście: Joanna Skonieczna (Grupa Edukatorów Seksualnych "Ponton"), Anna Golan (seksuolożka)

Data emisji: 27.09.2016

Godzina emisji: 15.07

jsz/mz

   

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Temat tabu: seks nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 08:00
Młodzi ludzie wciąż mało wiedzą o seksualności, a efektem braku edukacji nierzadko bywa niechciana ciąża. Wokół seksu narosło mnóstwo stereotypów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie chcemy mieć dzieci" - czego boją się Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 19:30
Młode kobiety boją się, że posiadanie potomstwa łączy się z wyrzeczeniami, złamaniem kariery, a ciąża z otyłością i wypadaniem włosów. Co jeszcze "odstrasza" je od dzieci?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Całowanie, przytulanie. Co nam wolno publicznie?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 18:15
Młodzi ludzie często okazują sobie uczucia w miejscach publicznych. Z badań wynika, że nie przeszkadza nam to, dopóki zachowania nie są zbyt ostentacyjne. Gdzie leży granica przyzwoitości i czy pocałunek to już za wiele?
rozwiń zwiń