Praca po zawodówce. Dobrze mieć fach w ręku?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 19:02
Najnowsze badania rynku pracy pokazują, że powoli rośnie zaufanie do absolwentów szkół zawodowych i techników. Jednocześnie zmieniają się nieco stereotypy odnośnie zawodów męskich i kobiecych. Czy niedługo nie będą nas już dziwić mechaniczki i monterki?
Audio
  • O szkolnictwie zawodowym i kobietach z fachem w ręku (Czat Czwórki/Czwórka)
W dzisiejszych czasach podział na to, co w pracy męskie lub żeńskie powoli odchodzi do lamusa
W dzisiejszych czasach podział na to, co w pracy "męskie" lub "żeńskie" powoli odchodzi do lamusaFoto: pixabay.com/domena publiczna

Katarzyna Merska Trzeba ludzi przekonywać, że kobiety z powodzeniem sprawdzają się w tak zwanych "męskich" zawodach

Kwestie dotyczące znalezienia zatrudnienia po szkołach zawodowych lub technikach w "Czacie Czwórki" rozważaliśmy z Katarzyną Merską z Gumtree Polska i programu "Start do kariery", Justyną Sarnowską socjolożką z Uniwersytetu SWPS (Młodzi w Centrum LAB) oraz Izabelą Mleczko, doradczynią zawodową także z SWPS-u.

Przekonania dotyczące szkół zawodowych i techników powoli się zmieniają, jednak, jak wyjaśniała Justyna Sarnowska - w Polsce praca fizyczna ciągle jest uważana za pracę gorszą, wszyscy chcieliby pracować w biurach. - Przez wiele lat uważało się, że zawodówki są dla osób, które nie poradziłyby sobie w szkołach ogólnokształcących - przekonywała Katarzyna Merska.

Justyna Sarnowska Lata 90 w Polsce to czasy bumu edukacyjnego. Młodzi ludzie często wybierali wtedy kierunki studiów nie do końca powiązane z ich predyspozycjami i zainteresowaniami

Najnowsze badania wśród młodych kobiet pokazują jednak, że coraz częściej świadomie wybierają one zawodówkę lub technikum - chcą mieć konkretny fach w ręku, a to wcale nie zamyka drogi do dalszego rozwoju. Czym zatem kierować się przy wyborze szkoły? - Przede wszystkim koncentrowałabym się na wnikliwym sprawdzeniu ofert i zaplecza - mówiła Izabela Mleczko.

W audycji przekonywaliśmy także o konieczności rozwoju doradztwa zawodowego dla uczniów szkół średnich i wyższych, o tym, że kobiety są tak samo dobrymi mechanikami, jak mężczyźni oraz wyjaśnialiśmy, dlaczego, aby zmienić stereotypy dotyczące wyboru pracy, należy wpływać także na rodziców.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z "Czatu Czwórki".

Izabela Mleczko Warto wpływać na rodziców, bo to oni często kierunkują decyzje edukacyjne młodych

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Goście:  Katarzyna Merska (Gumtree Polska i program "Start do kariery"), Justyna Sarnowska (socjolożka, Uniwersytet SWPS - Młodzi w Centrum LAB) oraz Izabela Mleczko (doradczynią zawodowa, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 1.12.2016

Godzina emisji: 15.08

jsz/ab

    

Czytaj także

Zawodówka? "To wcale nie jest mniejsze zło!"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 17:00
- Nie wszystkie dziewczyny muszą iść na studia. Zacznijmy od konkretnych umiejętności twardych, a później zdecydujmy, czy chcemy swoją wiedzę i doświadczenie pogłębiać - namawia Natalia Bogdan, ekspertka do spraw rynku pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brak rozwoju, brak podwyżki - czas zmienić pracę

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 16:08
Zmiana pracy to duże wyzwanie dla wielu pracowników. Konstancja Zyzik jasno wskazuje symptomy, które świadczą, że już przyszedł na to czas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca za granicą - już nie tak atrakcyjna?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 17:00
Według najnowszych badań, maleje liczba Polaków rozważających wyjazd do pracy za granicę. Raport firmy Work Service "Migracje zarobkowe Polaków V" wskazuje, że tylko 12 procent potencjalnie aktywnych lub aktywnych zawodowo rodaków rozważa taki wyjazd w przeciągu roku.
rozwiń zwiń