Robotyzacja. Jakie może mieć dla nas skutki?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 17:08
Statystyki dotyczące robotyzacji mówią, że w Chinach odsetek zawodów nią zagrożonych wynosi 77 proc., w Stanach Zjednoczonych 47 proc., a w Wielkiej Brytanii 35 proc. O to, co coraz powszechniejsza obecność maszyn na rynku pracy może zmienić w naszej codzienności, spytaliśmy ekspertów.
Audio
  • Blaski i cienie robotyzacji (Czat Czwórki/Czwórka)
Jak robotyzacja pracy wpłynie na naszą codzienność?
Jak robotyzacja pracy wpłynie na naszą codzienność?Foto: www.pixabay.com/pl/users/3888952-3888952 (domena publiczna)

Tym razem w "Czacie Czwórki" pojawili się: ekspert rynku pracy Łukasz Komuda oraz specjalista branży komputerowej Łukasz Józefowicz. Obaj goście zgodnie przyznali, iż najbardziej zagrożonymi przez automatyzację zawodami są te, które charakteryzuje powtarzalność. - Na pewno jeszcze za naszego życia zaobserwujemy, jak wiele osób straci pracę - ostrzegał Łukasz Józefowicz. - Już teraz widzimy, że istnieje coraz więcej przypadków, w których człowiek jest zastępowany przez maszynę. Wystarczy sprawdzić, czy praca podlega pewnej rutynie - tłumaczył Łukasz Komuda.

Sprawdź też:
praca kawiarnia 1200x660.jpg
Praca zdalna. Czy stanie się bardziej powszechna?

Bankowość, lotnictwo, nie wspominając o wszelkiego rodzaju produkcji - to tylko niektóre sektory, w których automatyzacja jest już wykorzystywana na szeroką skalę. - Dzisiaj lotniska dzieli się na klasy. Na tych zaliczających się do najwyższej ruch samolotów podlega kompletnej automatyzacji - wyjaśniał ekspert rynku pracy. Okazuje się też, że rutynizacji może podlegać praca dziennikarska, a w sieci coraz częściej pojawiają się teksty i informacje wygenerowane przez skrypty.  

Robotyzacja na pewno łatwym procesem nie będzie, a takie przebranżowienie, jakie miało miejsce w czasie rewolucji przemysłowej, może być znacznie mniej powszechne. - Pomimo pewnych związków z przeszłością obecna sytuacja jest bezprecedensowa - przekonywał Łukasz Józefowicz. Jakie zatem czekają nas możliwe scenariusze - czy wszechobecność maszyn i brak pracy może przyczynić się do globalnego kryzysu, czy może raczej dalej będziemy "kopali doły łopatami"? Między innymi te kwestie rozważaliśmy w audycji.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Łukasz Komuda (ekspert rynku pracy, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych), Łukasz Józefowicz (specjalista branży komputerowej, Klabater)

Data emisji: 24.01.2017

Godzina emisji: 15.07

jsz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Praca po zawodówce. Dobrze mieć fach w ręku?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 19:02
Najnowsze badania rynku pracy pokazują, że powoli rośnie zaufanie do absolwentów szkół zawodowych i techników. Jednocześnie zmieniają się nieco stereotypy odnośnie zawodów męskich i kobiecych. Czy niedługo nie będą nas już dziwić mechaniczki i monterki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak pracujący. Gdzie szuka zatrudnienia?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 17:19
Statystki podają, że emigracja zawodowa Polaków rośnie, a rynek pracy w Polsce kurczy się z roku na rok. Z drugiej strony odnotowujemy rekordowo niskie bezrobocie, chociaż i tak daleko nam do naszych południowych sąsiadów Czechów, gdzie plasuje się ono na poziomie 3,7 proc.
rozwiń zwiń