X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Robotyzacja. Jakie może mieć dla nas skutki?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 17:08
Statystyki dotyczące robotyzacji mówią, że w Chinach odsetek zawodów nią zagrożonych wynosi 77 proc., w Stanach Zjednoczonych 47 proc., a w Wielkiej Brytanii 35 proc. O to, co coraz powszechniejsza obecność maszyn na rynku pracy może zmienić w naszej codzienności, spytaliśmy ekspertów.
Audio
  • Blaski i cienie robotyzacji (Czat Czwórki/Czwórka)
Jak robotyzacja pracy wpłynie na naszą codzienność?
Jak robotyzacja pracy wpłynie na naszą codzienność?Foto: www.pixabay.com/pl/users/3888952-3888952 (domena publiczna)

Tym razem w "Czacie Czwórki" pojawili się: ekspert rynku pracy Łukasz Komuda oraz specjalista branży komputerowej Łukasz Józefowicz. Obaj goście zgodnie przyznali, iż najbardziej zagrożonymi przez automatyzację zawodami są te, które charakteryzuje powtarzalność. - Na pewno jeszcze za naszego życia zaobserwujemy, jak wiele osób straci pracę - ostrzegał Łukasz Józefowicz. - Już teraz widzimy, że istnieje coraz więcej przypadków, w których człowiek jest zastępowany przez maszynę. Wystarczy sprawdzić, czy praca podlega pewnej rutynie - tłumaczył Łukasz Komuda.

Sprawdź też:
praca kawiarnia 1200x660.jpg
Praca zdalna. Czy stanie się bardziej powszechna?

Bankowość, lotnictwo, nie wspominając o wszelkiego rodzaju produkcji - to tylko niektóre sektory, w których automatyzacja jest już wykorzystywana na szeroką skalę. - Dzisiaj lotniska dzieli się na klasy. Na tych zaliczających się do najwyższej ruch samolotów podlega kompletnej automatyzacji - wyjaśniał ekspert rynku pracy. Okazuje się też, że rutynizacji może podlegać praca dziennikarska, a w sieci coraz częściej pojawiają się teksty i informacje wygenerowane przez skrypty.  

Robotyzacja na pewno łatwym procesem nie będzie, a takie przebranżowienie, jakie miało miejsce w czasie rewolucji przemysłowej, może być znacznie mniej powszechne. - Pomimo pewnych związków z przeszłością obecna sytuacja jest bezprecedensowa - przekonywał Łukasz Józefowicz. Jakie zatem czekają nas możliwe scenariusze - czy wszechobecność maszyn i brak pracy może przyczynić się do globalnego kryzysu, czy może raczej dalej będziemy "kopali doły łopatami"? Między innymi te kwestie rozważaliśmy w audycji.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Łukasz Komuda (ekspert rynku pracy, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych), Łukasz Józefowicz (specjalista branży komputerowej, Klabater)

Data emisji: 24.01.2017

Godzina emisji: 15.07

jsz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Praca po zawodówce. Dobrze mieć fach w ręku?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 19:02
Najnowsze badania rynku pracy pokazują, że powoli rośnie zaufanie do absolwentów szkół zawodowych i techników. Jednocześnie zmieniają się nieco stereotypy odnośnie zawodów męskich i kobiecych. Czy niedługo nie będą nas już dziwić mechaniczki i monterki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak pracujący. Gdzie szuka zatrudnienia?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 17:19
Statystki podają, że emigracja zawodowa Polaków rośnie, a rynek pracy w Polsce kurczy się z roku na rok. Z drugiej strony odnotowujemy rekordowo niskie bezrobocie, chociaż i tak daleko nam do naszych południowych sąsiadów Czechów, gdzie plasuje się ono na poziomie 3,7 proc.
rozwiń zwiń