Geoblocking. Czy jest legalny i jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 16:49
Odrzucenie przyjęcia płatności kartą, odmowa dostarczenia towaru do konsumenta - to przykłady geoblokowania, czyli dyskryminacji konsumenta ze względu na lokalizację, w której się znajduje.
Audio
  • Geoblocking - czym jest, jak działa i jak się przed nim bronić? (Czat Czwórki)
Polacy wciąż rzadko korzystają z zakupów w sieci, zwłaszcza w zagranicznych serwisach, Dlatego problem realnie może dotyczyć ok 7 proc. użytkowników - tłumaczył Piotr Arak w rozmowie z Michałem Piwowarkiem
Polacy wciąż rzadko korzystają z zakupów w sieci, zwłaszcza w zagranicznych serwisach, Dlatego problem realnie może dotyczyć ok 7 proc. użytkowników - tłumaczył Piotr Arak w rozmowie z Michałem PiwowarkiemFoto: Glow Images/East News

Jak przekonywali goście Czwórki, istnieją uzasadnione sytuacje, w których geoblocking jest nieunikniony. - Gdy przepływ danego towaru z konkretnego kraju do innego kraju jest zabroniony bądź niemożliwy - wymieniał Piotr Stańczak. Tłumaczyli jednak, że w wielu przypadkach takie przesłanki nie występują, a klienci nie mogą dokonać zakupu.

Geoblocking dotyczy nie tylko handlu online, ale także serwisów internetowych z treściami. - Wchodzimy na portal z filmami, i jeśli jesteśmy w Anglii, możemy oglądać niektóre produkcje, a jeśli jesteśmy w Polsce to już nie - mówił Piotr Stańczak. Jak podkreślał, geoblocking to także zróżnicowanie produktów kierowanych na poszczególne rynki. - Ten sam samochód wyprodukowany we Francji kupimy w tym kraju w innej "wersji podstawowej" niż np. w Polsce - mówił ekspert.

W programie zastanawialiśmy się także, czy wspólne unijne prawo rozwiąże problem geoblokowania konsumentów, tłumaczyliśmy dokąd swoje skargi zgłaszać mogą internauci, którzy poczuli się w ten sposób dyskryminowani. Wysłuchaliśmy również rozmowy Michała Piwowarka z Piotrem Arakiem, autorem raportu o geoblokowaniu.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Piotr Stańczak (Europejskie Centrum Konsumenckie), Alek Tarkowski (Centrum Cyfrowe)

Data emisji: 25.01.2017

Godzina emisji: 15.10

kd/kul

Czytaj także

Podróże wysokiego ryzyka. Na wulkanicznym szlaku

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 19:34
Grzegorz Gawlik założył sobie, że w ciągu 25 lat odwiedzi 100 wulkanów na całym świecie. Obecnie jest na półmetku tego szalonego wyzwania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

HIV i AIDS. "Choroba przewlekła, z którą można żyć"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 11:14
HIV i AIDS to dla większości polskiego społeczeństwa wciąż tematy tabu. Zakażonych przybywa, choć na edukację i profikalaktykę na świecie wydaje się coraz więcej pieniędzy. Tymczasem już 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak pracujący. Gdzie szuka zatrudnienia?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 17:19
Statystki podają, że emigracja zawodowa Polaków rośnie, a rynek pracy w Polsce kurczy się z roku na rok. Z drugiej strony odnotowujemy rekordowo niskie bezrobocie, chociaż i tak daleko nam do naszych południowych sąsiadów Czechów, gdzie plasuje się ono na poziomie 3,7 proc.
rozwiń zwiń