Luka płacowa. Czemu kobiety zarabiają mniej?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 19:33
Statystyki pokazują, że luka płacowa w zarobkach kobiet i mężczyzn sięga w Polsce blisko 20 proc, a dysproporcje w wynagrodzeniach widoczne są na wszystkich szczeblach kariery i niezależne od wielkości przedsiębiorstwa. W Polsce mężczyźni zarabiają średnio 1000 złotych więcej niż kobiety.
Audio
  • Jak wyrównać lukę płacową w zarobkach kobiet i mężczyzn? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Eksperci wskazują, że przyczyną luki płacowej w zarobkach kobiet i mężczyzn mogą być nie tylko wybory odnośnie wykształcenia i ścieżki zawodowej, ale także stereotypy oraz przerwy w pracy spowodowane urlopami macierzyńskimi i życiem rodzinnym. - Statystyki mogą być naszym przyjacielem lub wrogiem, ogólnie jednak zarobki pokazują, że luka istnieje - mówił w Czwórce ekspert rynku pracy Maciej Bąk. - Kobiety w Polsce są lepiej wykształcone niż mężczyźni. Są różne metodologie sprawdzania dysproporcji płacowych. Jeśli weźmiemy pod uwagę wykształcenie, to nierówności te rosną jeszcze bardziej - argumentował psycholog biznesu Kacper Osiecki.

Ewa Szejner W zwalczaniu nierówności na rynku pracy ze względu na płeć, chodzi przede wszystkim o pozbycie się złych i przedawnionych przyzwyczajeń oraz norm społecznych, które nam mówią: kobiety do kuchni, a mężczyźni do traktorów

Inną istotną kwestią w nierównościach na rynku pracy ze względu na płeć są uwarunkowane kulturowo kompetencje negocjacyjne. - Gotowość kobiet do akceptacji proponowanego wynagrodzenia jest ogromna. Kobiety podejmują ryzyko znacznie rzadziej niż mężczyźni - wyjaśniała negocjatorka biznesowa Ewa Szejner. Badania przeprowadzone na ten temat w Stanach Zjednoczonych pokazują, że w przypadku pierwszej pensji negocjuje aż 57 procent mężczyzn, a jedynie 7 procent kobiet.

Jak zatem pozbyć się nierównego traktowania kobiet i mężczyzn na rynku pracy? Czy rozwiązaniem tego problemu jest wprowadzenie parytetu? A może potrzebne są zmiany w edukacji i walka ze stereotypami? Między innymi na te pytania próbowaliśmy odpowiedzieć w "Czacie Czwórki". W audycji sprawdziliśmy także, czy branże techniczne są nadal stereotypowo domeną mężczyzn, a humanistyczne kobiet.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Gość: Ewa Szejner (negocjatorka biznesu, autorka książki "Negocjuj kobieto"), Maciej Bąk (ekspert rynku pracy, Pracuj.pl), Kacper Osiecki (psycholog biznesu)  

Data emisji: 31.01.2017

Godzina emisji: 15.07

jsz/gs

Czytaj także

Dyskryminacja płci. "To przez bariery w głowach"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 17:30
Kobiety są lepiej wykształcone, a rzadziej zajmują kierownicze stanowiska. - Ciągle najwięcej do powiedzenia w tej kwestii mają stereotypy - mówi Justyna Kryczka, koordynatorka projektu "Równość w biznesie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Równość w biznesie. "Kobiety ciągle mają gorzej"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 10:00
- Kobiet lepiej wykształconych niż mężczyzn jest teraz więcej niż przed laty. Niestety stereotypy z przeszłości nadal obowiązują na rynku pracy - mówi prof. Małgorzata Fuszara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak pracujący. Gdzie szuka zatrudnienia?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 17:19
Statystki podają, że emigracja zawodowa Polaków rośnie, a rynek pracy w Polsce kurczy się z roku na rok. Z drugiej strony odnotowujemy rekordowo niskie bezrobocie, chociaż i tak daleko nam do naszych południowych sąsiadów Czechów, gdzie plasuje się ono na poziomie 3,7 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robotyzacja. Jakie może mieć dla nas skutki?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 17:08
Statystyki dotyczące robotyzacji mówią, że w Chinach odsetek zawodów nią zagrożonych wynosi 77 proc., w Stanach Zjednoczonych 47 proc., a w Wielkiej Brytanii 35 proc. O to, co coraz powszechniejsza obecność maszyn na rynku pracy może zmienić w naszej codzienności, spytaliśmy ekspertów.
rozwiń zwiń