Debata i sonda - jak zmienia nas kultura cyfrowa?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 12:35
W 2006 roku dostęp do internetu miało zaledwie 40 procent Polaków. Przez nieco ponad dekadę dokonała się prawdziwa rewolucja technologiczna, której skutki zauważyć można na wielu płaszczyznach.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: GiorgioMagini/Shutterstock.com

Zmieniły się nasze nawyki kulturowe i stosunek do czasu i przestrzeni. W oparciu o nowe rozwiązania technologiczne pojawiły się i rozwijają zupełnie nowe dziedziny nauki. Zamiast regałów pełnych książek mamy czytnik i dostęp do publikacji całego świata. Zamiast płyt CD - cyfrową muzykę. Źródła informacji stały się dostępne dla każdego na "kliknięcie". Jak przewidują eksperci - do 2020 roku technologie cyfrowe będą nadal szybko się rozwijać. Tweetowanie myśli, telefon, który tłumaczy rozmowę z jednego języka na inny w czasie rzeczywistym, smartwatch pozwalający na bieżący monitoring zdrowia użytkownika. To tylko zapowiedzi nowin technologicznych.

Czy czeka nas cyfrowy szok kulturowy? Jakie szanse, a jakie zagrożenia niesie kultura cyfrowa? Między innymi na te pytania spróbują odpowiedzieć zaproszeni na "Debatę Czwórki" eksperci: dr Anetta Janowska (ekonomistka kultury, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Jakub Kuś (psycholog Uniwersytet SWPS) oraz Piotr Gnyp (Platige Image).

Gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w Czwókowej sondzie.


***

Na "Debatę Czwórki" w audycji "Czat Czwórki", w czwartek (23.03) w godzinach od 15.05 do 16.00, zaprasza Piotr Firan.

mat. prasowe/jsz

Czytaj także

Jak przechowywać dane? "Najlepiej w segregatorze"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 15:30
Płyty CD, pendrivy, karty pamięci mają ułatwić nam życie. Czy są jednak niezawodnymi narzędziami do archiwizowania wspomnień?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe technologie. Co nas czeka w 2017?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 10:07
Inteligentne domy, autonomiczne samochody, rozszerzona rzeczywistość... to tylko niektóre z chodliwych technologicznych nowinek. W "Pierwsze słyszę" sprawdzamy, które z nich już w tym roku mają szanse stać się naszą codziennością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hololensy. Czy zrewolucjonizują nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 17:47
Tym razem w audycji "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem" testujemy gadżet, dzięki któremu możemy przebywać w dwóch światach jednocześnie - rzeczywistym i wirtualnym. A pomagają nam w tym eksperci: Łukasz Leśniak i Paweł Ruszlewski.    
rozwiń zwiń