Polak w górach. "Drogi sprzęt i totalna niewiedza"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 18:59
W ubiegłym roku w Dolinie Chochołowskiej pojawiało się podczas wiosennych weekendów nawet do 20 tysięcy osób. Krokusy nie zostały zadeptane tylko dzięki pracownikom Tatrzańskiego Parku Narodowego i wolontariuszom, którzy strzegli porządku.
Audio
  • Jak zachować się podczas górskich wypraw? (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ver0nicka

Michał Pluta Minimalizujmy skutki naszej obecności w górach, nie zostawiajmy po sobie śladów: wszystko, co zabieramy w góry, powinniśmy znieść na dół. Poruszajmy się po szlakach, a nie dzikich terenach, nie niszczmy roślin

- Edukacja w zakresie ekologii zawsze jest konieczna, bo grupa ludzi, która naprawdę jest dobrze przygotowana do wypraw w góry i ma świadomość, jak się zachować, wciąż stanowi mniejszość wśród turystów - mówił Michał Pluta. Jak tłumaczył, niewiedza polskiego turysty w górach dotyczy także bezpieczeństwa. - Zapominamy o tym, że lawiny w górach występują także wiosną. Po to są komunikaty o zagrożeniu, żeby zwracać na nie uwagę. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek - przestrzegał Pluta. Radził też m.in., byśmy - gdy już kupimy sobie drogi sprzęt do górskiej wspinaczki, nauczyli się z niego korzystać, zanim wyjdziemy na szlak. - Sam sprzęt nas nie uratuje, a wręcz przeciwnie - nieumiejętnie wykorzystany - może zaszkodzić - przestrzegał.

Jakie błędy w górach najczęściej popełniają nasi rodacy i na co powinniśmy zwracać uwagę, przygotowując się do wyprawy? O tym także mówił gość Czwórki. W programie o tym, jak dbać o przyrodę opowiadał w rozmowie z Anną Depczyńską ekspert Fundacji Nasza Ziemia Sławek Brzózek.

Michał Pluta Ludzie nie biorą pod uwagę, że w górach może nie być zasięgu telefonicznego. Dlatego warto mieć ze sobą wodę i coś do jedzenia. Wychodząc w góry zaplanujmy sobie także skrót, którym będziemy mogli wrócić, gdy pogoda się zmieni

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Michał Pluta (Studencki Klub Górski)

Data emisji: 24.04.2016

Godzina emisji: 16.08

kd/ab

Czytaj także

Wakacje dla singli. Jak poznać "drugą połówkę"?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 18:55
Co zrobić, gdy nie mamy swojej drugiej połówki ani zgranej paczki przyjaciół, a wakacje w pełni? Można wybrać ofertę dla singli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odblaski wplecione w modę. Staną się trendem?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 20:12
- W modzie odblaski są wciąż traktowane jak przymusowy dodatek. W mojej kolekcji chcę przemycić je do codziennego ubioru - mówiła w Czwórce projektantka i studentka Paula Śmiejkowska. Dlaczego zdecydowała się z odblaskami pracować?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z deszczu pod rynnę, czyli o pułapkach w nowej pracy

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 19:43
Z badań przeprowadzonych przez BIG Info Monitor wynika, że 35 proc. ankietowanych ma w tegorocznych planach zmianę pracodawcy. - Wszelkie zmiany pracy, podwyżki czy awanse są dla Polaków bardzo ważne. Jeśli zatem widzimy, że warunki są dobre ku temu, by coś zrobić z naszym życiem, robimy to - mówiła w Czwórce Halina Kochalska z BIG.
rozwiń zwiń