Co powinniśmy wiedzieć o przetwarzaniu i analizie danych?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 17:00
"Big data" jest jednym z najbardziej pojemnych, ale i niejednoznacznych pojęć używanych w branży IT. Zaproszeni do studia Czwórki eksperci odpowiadali na pytania, czym jest i komu służy analiza danych zbieranych na nasz temat.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/chanpipat

- Umiejętność przetwarzania danych i ich analiza jest bardzo trudna, ale niezwykle wartościowa ze względu na to, że prowadzi do nowej wiedzy, która może być bardzo cenna - opowiadał w rozmowie z Anną Depczyńską dyrektor Biura Informatyki i Telekomunikacji w Polskim Radiu Paweł Ehmke vel Emczyński.

Bogumił Kamiński Personalizację, czyli decyzję o tym, co z danych wynika i co możemy z nimi zrobić podejmuje komputer. Większość działań jest automatyczna - bez udziału człowieka

Jak wskazywali na antenie radiowej Czwórki eksperci, analiza danych w przyszłości może posłużyć do weryfikacji informacji na temat miejsc, które zamierzamy odwiedzić, produktów, które chcemy kupić, może działać jako środek prewencyjny i ostrzegać przed złym stanem zdrowia. DDominik Batorski, współzałożyciel platformy Sotrender, przewidywał, że medycyna będzie w przyszłości korzystała z możliwości analizy danych.

- Leczymy się w sytuacji, kiedy zachorujemy. Rzadko kiedy podejmujemy działania prewencyjne. Zbieranie danych i wykorzystanie analityki pozwoli w przyszłości wykrywać schorzenia i choroby - przekonywał.

Kiedy myślimy o personalizacji danych sądzimy, że istnieje osoba, lub zespół, które gromadzą dane na nasz temat i po indywidualnej analizie dopasowują przekazywane treści w taki sposób, żeby były dla nas interesujące. - Tak naprawdę dane mają tak duży wolumen, że ani jeden człowiek, ani nawet wiele osób nie byłoby w stanie analizować wyszukiwań treści pojedynczej osoby - tłumaczył ekspert Kamil Konikiewicz z S.A.S. Institute.

Kamil Konikiewicz Wyniki wyszukiwania są spersonalizowane pod konkretnego użytkownika - dwie różne osoby wpisujące w wyszukiwarkę to samo hasło mogą otrzymać różne odpowiedzi

Czy współcześnie komputery wiedzą o nas wszystko? Czy istnieją przepisy prawa chroniące naszą prywatność? Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: (w nagraniu rozmowy z Anną Depczyńską Paweł Ehmke vel Emczyński – Dyrektor Biura Informatyki i Telekomunikacji w Polskim Radiu), Kamil Konikiewicz (S.A.S. Institute), dr Dominik Batorski (współzałożyciel Sotrender, socjolog internetu), dr Bogumił Kamiński (SGH)

Data emisji: 5.10.2017

Godzina emisji: 15.07

ac/mz

Czytaj także

Data science - przyszłość biznesu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 10:30
Arkadiusz Ekiert jak zwykle przygotował dla naszych słuchaczy garść ciekawostek ze świata technologii, biznesu i nauki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biotechnologia jest trendy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 13:43
Bio-rusztowania w Afryce Południowej, pułapki na raka w Hiszpanii, biofiltracja w Finlandii, komórki macierzyste w Polsce. To tylko niektóre z badań, które zafascynowały kilkunastoletnich badaczy (między 13. a 19. rokiem życia) w projekcie The World Biotech Tour 2017. O szczegółach opowiedział Mateusz Pawełczuk z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
rozwiń zwiń