Dwie niedziele bez handlu za nami. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 16:36
- Ludzie muszą wypracować 40 godzin tygodniowo, więc będą więcej pracować w soboty, bo przed wolną od handlu niedzielą jest większy ruch i więcej pracy – mówił w Czwórce Kamil Olender, kasjer jednego z dyskontów.
Audio
  • Dwie niedziele bez handlu za nami. Co dalej? (Czat Czwórki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay/Creative Commons/igorovsyannykov

Dwie niedziele bez handlu mamy już za sobą. Z badań Selectivv Mobile House wynika, że ponad pięciokrotnie wzrosła liczba osób, które wybrały się z rodziną na spacery, spotkały się w parkach lub na placach zabaw. Jedynie proc. objętych badaniem skorzystało z zakupów online, za to aż 19 proc. odwiedziło stacje benzynowe. Wzrosła także aktywność Polaków na smartfonach i użytkowników aplikacji VOD.

- W niedzielę przychodzi trochę mniej klientów niż w tygodniu, natomiast pracy jest dużo więcej, bo przygotowujemy sklep na cały kolejny tydzień. Pracowników było mniej, a pracy więcej. Dość często w niedziele zostawaliśmy po godzinach, żeby nadrobić – mówił w audycji Kamil Olender.

A jak to widzą pracodawcy? - Dwie niedziele to za mało, by stwierdzić, jakie skutki przyniesie ograniczenie handlu. My jesteśmy przekonani, że w dłuższej perspektywie będzie negatywne i szkodliwe zarówno społecznie jak i ekonomicznie – stwierdziła Renata Juśkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Czy ograniczenie handlu w niedziele to ograniczenie wolności klienta? Czy spędzanie czasu w centrach handlowych jest bezproduktywne? Czy dzięki wolnym niedzielom zamiast wzmacniać kapitał ekonomiczny zaczniemy budować więzi społeczne? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Justyna Szczepanik (Koalicja Klimatyczna), Dominik Owczarek (Instytut Spraw Publicznych) i Renata Juśkiewicz (Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji)

Data emisji: 19.03.2018

Godzina emisji: 15.00

mko/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Robotyzacja. Jakie może mieć dla nas skutki?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 17:08
Statystyki dotyczące robotyzacji mówią, że w Chinach odsetek zawodów nią zagrożonych wynosi 77 proc., w Stanach Zjednoczonych 47 proc., a w Wielkiej Brytanii 35 proc. O to, co coraz powszechniejsza obecność maszyn na rynku pracy może zmienić w naszej codzienności, spytaliśmy ekspertów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Żywności. Czy grozi nam klęska głodu?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 18:20
- Głód najbardziej dotyka dzieci, czyli osoby z najmniejszą odpornością - mówi Monika Kacprzak. - Jego najczęstszą przyczyną są konflikty zbrojne, podczas których dostęp do ludności poszkodowanej jest ograniczony. Poza tym susze, powodzie, anomalie i zmiany klimatyczne.
rozwiń zwiń