X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Międzynarodowy Dzień Żywności. Czy grozi nam klęska głodu?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 18:20
- Głód najbardziej dotyka dzieci, czyli osoby z najmniejszą odpornością - mówi Monika Kacprzak. - Jego najczęstszą przyczyną są konflikty zbrojne, podczas których dostęp do ludności poszkodowanej jest ograniczony. Poza tym susze, powodzie, anomalie i zmiany klimatyczne.
Audio
  • O problemie głodu na świecie i metodach rozwiązania go w różnych regionach świata mówią m.in. Monika Kacprzak i Łukasz Czech (Czat Czwórki)
Jak wynika z danych ONZ, w tej chwili na świecie żyje ok. 7,6 miliarda ludzi, a w 2100 roku liczba ta wzrośnie do 11,2 miliarda (zdj. ilustracyjne)
Jak wynika z danych ONZ, w tej chwili na świecie żyje ok. 7,6 miliarda ludzi, a w 2100 roku liczba ta wzrośnie do 11,2 miliarda (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dom. publiczna/Suzanne Tucker

chipsy 1200.jpg
Podatek od chipsów uratuje sylwetkę przeciętnego Kowalskiego?

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa liczba ludzi głodujących na świecie wyniosła w 2016 roku 780 milionów, to ok. 10 proc. populacji. Pomimo ogromnych postępów w produkcji rolnej w niektórych krajach rozwijających się występuje niedobór żywności, wynikający z problemów w globalnym zarządzaniem łańcuchem dostaw czy prawodawstwem w zakresie handlu międzynarodowego. Choć - jak wynika z szacunków ONZ - do 2050 roku liczba ludności na Ziemi ma się zwiększyć do 9 mld, co teoretycznie nasili problem głodu, istnieją możliwości zapewnienia wystarczającej podaży żywności nawet dla 12 miliardów ludzi. - Niezwykle trudno jest jednak wypracować stabilne, długoterminowe rozwiązania, gdyż problem jest zregionalizowany i z czego innego wynika na terenie Azji, a z czego innego w Afryce - tłumaczył Łukasz Czech, student stołecznej SGGW.


dziecko złość głód 1200.jpg
Polak głodny, czyli zły. Dlaczego głód powoduje stres?

W Międzynarodowy Dniu Żywności w "Czacie Czwórki" rozmawialiśmy o przyczynach i sposobach radzenia sobie z niedoborem żywności na świecie i o tym, jak każdy z nas może pomóc. Mówiliśmy także o rozwiązaniach kompleksowych, które dotyczą zapewnienia pożywienia najbiedniejszym, dostaw leków i podstawowych środków higienicznych. Zajrzeliśmy też do banków żywności - które m.in. zajmują się dostarczaniem jej potrzebującym - by sprawdzić, jak działają. Z prezesem Federacji Polskich Banków Żywności Markiem Borowskim rozmawiała Weronika Puszkar.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Monika Kacprzak (UNICEF Polska), Łukasz Czech (student SGGW i przedsiębiorca rolny)

Data emisji: 16.10.2017

Godzina emisji: 15.07

kd/kk


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczulenie na orzechy najbardziej niebezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 19:05
- Orzechy należą do grupy 13 najmocniejszych alergenów, jakie znamy - mówi Agnieszka Piskała, dietetyk, specjalistka ds. żywienia. - Tymczasem jeden procent Polaków ma alergię na różnego rodzaju orzechy. To duża grupa społeczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lęk przed naturą. Fobia, czy zjawisko społeczne?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 15:00
W kontaktach między człowiekiem a Matką Ziemią zaburzyły się zdrowe proporcje. Osoby z miast coraz częściej boją się lasu i mieszkających w nim zwierząt.
rozwiń zwiń