Leki to nie cukierki. "Pomyśl zanim zażyjesz"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 16:30
Leki przeciwbólowe są łatwo dostępne na polskim rynku. - Rocznie konsumujemy ok. 2 miliardy tabletek, wydajemy na to 1,5 miliarda złotych i jesteśmy na czwartym miejscu w Europie, jeśli chodzi o zażywanie tych środków - mówi Tomasz Leleno z Naczelnej Izby Aptekarskiej.
Audio
  • Polak na lekach. Dlaczego nadużywamy środków przeciwbólowych? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/megaflopp

Tomasz Leleno Każde zażycie leku przeciwbólowego powinniśmy konsultować z lekarzem

Do mniej lub bardziej regularnego ich przyjmowania przyznaje się aż 70 proc. Polaków. Tymczasem Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przypomina, że leki te mogą być powodem licznych działań niepożądanych. - Każdy lek to substancja nieobojętna dla organizmu. Zawsze mogą wystąpić działania niepożądane, nawet w dawkach terapeutycznych. Im więcej leków, tym więcej zagrożeń. Im mniejsza wiedza na ten temat, tym ryzyko wzrasta - zaznacza dr Anna Staniszewska.

Pacjenci często nieświadomie przyjmują wielokrotnie wyższe od zalecanych i dozwolonych dawki leków (np. paracetamolu), co może się skończyć ciężkim zatruciem, a nawet zgonem. Jak radzić sobie z bólem bez tabletek? Komu potrzebny jest rynek pozaapteczny? Jakie są objawy zatrucia lekami przeciwbólowymi i do kogo się wówczas zwrócić? O tym m.in. Piotr Firan rozmawia z zaproszonymi gośćmi.

Anna Staniszewska Każdy z nas ma inny próg bólu, dlatego trudno jest mówić, kiedy jest właściwy moment, żeby sięgnąć po lek. Na pewno należy go zażyć, gdy ból uniemożliwia nam funkcjonowanie 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Anna Staniszewska (Warszawski Uniwersytet Medyczny), Tomasz Leleno (Naczelna Izba Aptekarska)

Data emisji: 13.12.2017

Godzina emisji: 15.07

kul/mc

Czytaj także

Przychodzi facet do lekarza... Jak badania ratują nam życie?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 17:18
- Przeprowadzanie regularnych badań kontrolnych to nie przejaw słabości, jak wielu niestety wciąż uważa, ale odpowiedzialności. Mężczyzna, u którego nowotwór zostanie zdiagnozowany za późno i którego nie da się wyleczyć, nie będzie w stanie zaopiekować się rodziną - opowiadała chirurg i urolog dr Emilia Pawłowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratuj życie. Jak zostać dawcą szpiku?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 13:26
Z badań wynika, że w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Życie ratuje wówczas szpik, który otrzymać można od osoby niespokrewnionej. Dlatego tak ważne jest, by dawców szpiku było coraz więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie z HIV. "Wygląda tak samo, jak przed diagnozą"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 10:44
Z badań przeprowadzonych przez Sieć Plus, czyli Ogólnopolską Sieć Osób żyjących z HIV/AIDS wynika, że co dziesiąty zakażony nie ma zaufanej osoby, do której mógłby zwrócić się ze swoimi osobistymi problemami. - Ludzie nie przyznają się do tego, bo boją się odrzucenia i dyskrymiacji - tłumaczyli Maciej Nazarewicz i Michał Pawlęga ze Społecznego Komitetu ds. AIDS.
rozwiń zwiń