Przemoc zawsze jest przemocą. Może dosięgnąć każdego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 14:00
- Według statystyk to kobiety są najczęściej ofiaramy przemocy - mówi psycholog Iwona Byśkiniewicz. - Jednak profil ofiary zaczyna się zmieniać, bo są to także dzieci, ale też mężczyźni, wobec których przemoc jest coraz częstsza - dodaje. 
Audio
  • Czym jest przemoc i kogo dotyczy? Gdzie szukać pomocy? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Plantic

Trwają prace nad ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Z głośną krytyką spotkał się pomysł, że jednorazowe pobicie nie będzie uznawane za przemoc domową, a ofiarom jednorazowej przemocy fizycznej nie będzie przyznawana Niebieska Karta. Projekt został wycofany, ale dyskusja, jak chronić ofiary, trwa dalej. 

W "Czacie Czwórki" swoją historią dzieli się Ania, w której związku pierwsza przemoc fizyczna pojawiła się już po 3 miesiącach znajomości z oprawcą, mimo to ona dawała mężczyźnie kolejne szanse - przez lata.  

Przemoc jest zjawiskiem bardzo demokratycznym, może dosięgnąć każdego z nas Małgorzata Wincenciak 

- Takie historie, jak ta opowiedziana przez Anię, słyszę niemal podczas każdego dyżuru przy telefonie - mówi Małgorzata Wincenciak, psycholog, konsultantka telefonu Niebieska Linia. - Przemoc fizyczna to tylko jeden z rodzajów przemocy, ten najbardziej widoczny, najbardziej rozpoznawalny przez otoczenie - dodaje. 

Ekspertki podkreślają, że ofiarom przemocy czy to fizycznej, czy psychicznej, często towarzyszy lęk, poczucie wstydu, bezradność. - Ofiarom brakuje odwagi, by być w danym związku, ale i wyjść z niego - zwracają uwagę.

Statystyki dotyczące przemocy w Polsce są zastraszające, jeszcze w 2017 roku ponad połowa Polaków akceptowała bicie dzieci, w 2018 roku zarejestrowano 165 tysięcy przypadków rozpoczęcia procedury Niebieskiej Karty. Kogo dotyczy przemoc? Czy nasza pozycja społeczna ma tu znaczenie? Jak reagować na przemoc? Jak się przed nią ustrzec? Na jaką pomoc mogą liczyć osoby, które doświadczyły przemocy? Ale także, czy oprawcy mogą liczyć, że ktoś pomoże im zwalczyć skłonność do przemocy? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Weronika Puszkar 

Goście: Iwona Byśkiniewicz (psycholog, psychotraumatolog), Małgorzata Wincenciak (psycholog, konsultant telefonu Niebieska Linia)

Data emisji: 8.01.2019

Godzina emisji: 15.11 

pj/kd

Czytaj także

Przemoc w szkole - jak jej przeciwdziałać?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 19:25
Poniżanie, wyzywanie, a nawet pobicia – coraz częściej obecne są w polskich szkołach. 2 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telefon zaufania. Czego rodzice nie wiedzą o swoich dzieciach?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 18:05
116 111 - to numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży w Polsce. W czasie 10 lat funkcjonowania tej instytucji miało miejsce ponad 1 milion 160 tysięcy odebranych połączeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Bojanowska odwołana ze stanowiska wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 10:25
Premier Mateusz Morawiecki z dniem 9 stycznia 2019 r. odwołał Elżbietę Bojanowską ze stanowiska wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej - poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
rozwiń zwiń