Obywatel czy donosiciel? Jak rozwiązywać problemy sąsiedzkie?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 15:35
Jak często Polacy donoszą na współpracowników, współlokatorów, czy sąsiadów i czy podawane przez donosicieli informacje zawsze są zgodne z prawdą? 
Audio
  • Sygnalizowanie czy donos? Kiedy warto zaangażować władze? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/Shutterstock

Zacznijmy od siebie. Mentalność zmienia się małymi działaniami Katarzyna Batko-Tołuć

- Warto uporządkować fakty. Czym innym jest informowanie organów władzy o tym, co robi nasz sąsiad, inną sytuacją - zawiadamianie o potencjalnym niebezpieczeństwie. Informacja może komuś uratować życie - komentowała Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Obywatelskiej.

Miejsce pracy powinno posiadać system chroniący osobę sygnalizującą problem Filip Pazderski

- Polacy nadal piętnują informowanie urzędów o różnego rodzaju nieprawidłowościach. To wynika z naszej historii. Wszelkie formy nawiązywania współpracy obywateli z władzą traktowane są jak donosicielstwo. Wciąż istnieje silny podział na dobrych i złych - dodawał Filip Pazderski z Instytutu Spraw Publicznych.

Najważniejsze jest działanie, nie formalna przynależność do organizacji. Powinniśmy reagować na to, co dzieje się wokół nas Beata Charycka

Beata Charycka ze Stowarzyszenia Klon/Jawor zwracała uwagę, że nasze społeczeństwo nie jest otwarte na sąsiedzką współpracę, dlatego częściej korzysta z pomocy zewnętrznych instytucji. - Zamiast spróbować dogadać się wewnątrz lokalnej społeczności, anonimowo zwracamy się do organów władzy. Nie każdy problem wymaga zaangażowania np. straży miejskiej - przekonywała. 

Czy interweniowanie to część obywatelskich obowiązków? W jaki sposób takie formy współpracy - obywateli i organów władzy są traktowane w krajach anglosaskich? Jak współpracować w społeczeństwie i jakie są powinności innych instytucji? O tym w rozmowie z gośćmi Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: Katarzyna Batko-Tołuć (Sieć Obywatelska), Beata Charycka (Stowarzyszenie Klon/Jawor), Filip Pazderski (Instytut Spraw Publicznych)

Data emisji: 27.02.2019 

Godzina emisji: 15.07

ac

Czytaj także

Jedz dobrze i świadomie. Jak układać dietę?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 18:10
Na dietę przechodzimy najczęściej, żeby schudnąć lub poprawić kondycję. Według statystyk każdego roku co trzeci Polak jest na diecie, natomiast rynek spożywczy elastycznie, dopasowuje się do naszych potrzeb, podsuwając coraz to nowe rozwiązania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co najbardziej uszczęśliwia kobiety?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 13:04
Polki najbardziej zadowolone są ze swojej sytuacji rodzinnej i stanu zdrowia - wynika z badań przeprowadzonych przez Kantar TNS. Jednak niemal połowa z nich nie jest zadowolona ze swojego ciała, część także czuje wyrzuty sumienia m.in. po złamaniu diety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń