Gdzie przebiega granica między pracowitością a pracoholizmem?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 19:17
Praca jest dziś wartością, jednym z ważnych elementów naszego życia. Dla niektórych nadgodziny są dodatkową formą aktywności, dla innych - przejawem choroby. Gdzie jest granica między pracowitością i pracoholizmem?
Audio
  • Kto może zostać pracoholikiem, a kto na pewno nim zostanie? Czym różni się pracoholizm od pracowitości? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Shutterstock

praca pracoholizm 1200.jpg
Pracoholizm. Sprawdź, czy ciebie też dotyczy

Według badań CBOS objawy uzależnienia od pracy ma aż 10 proc. Polaków. - Pracoholizm to stan, w którym nasze życie sprowadza się do pracy. To zjawisko negatywne, bowiem pracownik, który angażuje się w życie zawodowe bez ograniczeń, w ostatecznym rozrachunku okazuje się nieefektywny, mało wydajny i często szkodliwy dla zespołu. To zagrożenie - mówił dr Leszek Juchniewicz. - Jako Polacy lubimy popadać w skrajności i to jeden z objawów faktu, że nie potrafimy odróżnić życia zawodowego od prywatnego - tłumaczyła zaś Anna Krawcewicz. Jak podkreślała Anita Michalska, pracoholizm jest aprobowany społecznie. - Pracoholicy często chwalą się, że dużo pracują i bywają za to doceniani - tłumaczy Anita Michalska.

Pracoholicy są perfekcjonistami, cierpią jednak też na nerwice i lęki, które obniżają ich skuteczność. Gdzie jest granica między pracowitością i pracoholizmem? Jak łączy się pracoholizm z brakiem asertywności i czy ta choroba dotyczy tylko korporacji? Czy pracodawca jest w stanie ją rozpoznać i czy powinien pomóc pracownikowi, który na nią cierpi? Kiedy nieumiejętność odpoczywania powinna zwrócić naszą uwagę jako pierwszy objaw pracoholizmu i jakie cechy predestynują nas do zostania pracoholikami? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.  

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Anna Krawcewicz (psycholog, trener biznesu, coach, firma doradczo-szkoleniowa Mind UP), Anita Michalska (politolog, coach i trener), dr Leszek Juchniewicz (główny ekonomista Pracodawcy RP)

Data emisji: 11.03.2019 

Godzina emisji: 15.08

kd

Czytaj także

Seniorzy i młodzież z ośrodka na jednej scenie

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 15:50
W spektaklu "Poczekalnia, czyli gry na czas" nastolatki i emeryci stanęli ramię w ramię, a producent hip-hopowy Proceente stworzył do przedstawienia muzykę. - Zajmujemy się dramą i teatrem zaangażowanym społecznie - mówi Aldona Żejmo-Kudelska z DramaWay.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obywatel czy donosiciel? Jak rozwiązywać problemy sąsiedzkie?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 15:35
Jak często Polacy donoszą na współpracowników, współlokatorów, czy sąsiadów i czy podawane przez donosicieli informacje zawsze są zgodne z prawdą? 
rozwiń zwiń