Jak kobiety budują siłę gospodarki?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 20:26
W Polsce kobiety są lepiej wykształcone od mężczyzn – 44% z nich ma wyższe wykształcenie. Są też często cenione przez pracodawców za dobrą organizację pracy, chęć podnoszenia kwalifikacji, empatię i lojalność wobec firmy. 
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock

Rośnie też liczba firm zakładanych przez kobiety – w Polsce jest to co trzecie przedsiębiorstwo. Co motywuje kobiety do otwierania własnej działalności, czy są to dziedziny wyłącznie "kobiece" i czy szklany sufit nadal jest przeszkodą w budowaniu kariery?

- Priorytetem powinno być wzmacnianie działań organizacji, które wspierają kobiety w podejmowaniu odważnych decyzji - mówiła Olga Sobieraj, przedsiębiorca marketingowy, członkini rad nadzorczych, mentor MIT. - Pracownica, która czuje, że jej kompetencje są cenne dla firmy, znajdzie sposób, by połączyć życie osobiste z zawodowym. Rolą pracodawcy powinno być i wspieranie ich w okresie przejściowym - dodawała. 


- Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, jesteśmy w pracy przez cały czas. Nie mamy instrumentów, które odciążałyby np. młode pracujące matki. Warto pomyśleć o rozwiązaniach, które umożliwiłyby im skupienie się w większym stopniu na prowadzeniu biznesu – zwracała uwagę Emilia Bartosiewicz-Brożyna z organizacji Lady Business Club.

O jakich mechanizmach mowa? Jak współcześnie wyglądają biznesy prowadzone przez kobiety? Więcej na ten temat w rozmowie z ekspertkami, które gościły w studiu Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Emilia Bartosiewicz-Brożyna (Lady Business Club), Olga Sobieraj (przedsiębiorca marketingowy, członkini rad nadzorczych, mentor MIT)

Data emisji: 7.10.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Czytaj także

Media społecznościowe. Integrują, czy szkodzą?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 21:11
Wiele mówi się o zagrożeniach związanych z mediami społecznościowymi. Tymczasem dla wielu osób mogą okazać się ratunkiem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryzys męskości. "Zmiana zaczyna się od przyznania się do problemu"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 19:51
Współczesne kobiety są samodzielne radząc sobie na wielu zawodowych i pozazawodowych płaszczyznach, mężczyźni, coraz częściej zdejmują maski twardzieli. Tradycyjny podział ról odchodzi do przeszłości. Jak dla obu płci przebiega ta zmiana?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak walczyć z wtórnym analfabetyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 08:38
Według badań PISA i OECD 40 procent Polaków nie rozumie tego, co czyta. Kolejnych 30 procent rozumie czytane treści tylko w niewielkim stopniu. Problemem staje się analfabetyzm wtórny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy w pracy płeć ma znaczenie? Czym jest "szklany sufit"?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 08:15
Jak pokazują badania firm rekrutacyjnych, organizacje biznesowe rekrutują taką samą liczbę kobiet i mężczyzn. Jednak na tym etapie symetria się kończy.
rozwiń zwiń