X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Siedem niedziel handlowych. Jak wpłynie to na konsumentów i pracowników?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 19:04
W 2020 roku zakazem handlu mają zostać objęte niemal wszystkie niedziele. Wyjątkiem jest siedem z nich, które wypadną pod koniec stycznia w kwietniu, czerwcu, sierpniu i grudniu. Jak zmieniły się nasze weekendowe nawyki i czy udało nam się znaleźć czas na zakupy w środku tygodnia?
Audio
  • Zmiany w zakazie handlu. Co na to pracownicy, producenci i konsumenci? (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Z raportu Santander Consumer Bank wynika, że niemal 70 procent Polaków uważa, że zmniejszenie liczby niedziel handlowych im nie przeszkadza. W jaki sposób wpływa to na pracowników? Jak wyjaśniał Piotr Szumlewicz ze Związkowej Alternatywy większość pracowników zatrudnionych w handlu, zamiast wolnych niedziel wolałaby otrzymywać wyższe stawki za pracę w dniu wolnym. - Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracowników, uważamy, że należy ponieść wynagrodzenie za pracę w niedzielę i to nie tylko w handlu, ale całej gospodarce. Setki tysięcy ludzi nadal pracują w niedziele w innych sektorach niż sprzedaż wielkopowierzchniowa. Zależy nam na poprawie również ich dobrostanu - tłumaczył. 

Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji dodawała, że ci pracownicy, których nie objął ustawowy zakaz handlu muszą pracować ciężej obsługując większą ilość klientów. - Zmiana nie przysłużyła się z pewnością sklepom wielkopowierzchniowym, których domeną były właśnie zakupy weekendowe. Czas na większe zakupy niż te spożywcze znajdowaliśmy właśnie w weekendy. W dodatku niedzielny handel nadal funkcjonuje, ale z wyłączeniem kilkunastu podmiotów. Naszym zdaniem wybór, kiedy chcemy zrobić zakupy powinien należeć do konsumenta - komentowała.

W 2020 roku zrobimy zakupy w niedzielę:
  • 26 stycznia 2020,
  • 5 kwietnia 2020,
  • 26 kwietnia 2020,
  • 28 czerwca 2020,
  • 30 sierpnia 2020,
  • 13 grudnia 2020,
  • 20 grudnia 2020.

Zmiany w przepisach z pewnością wpłyną na nasze nawyki konsumenckie. Czy handel będzie w coraz większym stopniu przenosił się do internetu? A może będziemy kupować mniej? Kto traci najwięcej na niedzielnym zakazie handlu? Więcej na ten temat w rozmowie z gośćmi Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan 

Goście: Renata Juszkiewicz (prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji), Piotr Szumlewicz (Związkowa Alternatywa)

Data emisji: 8.01.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zakaz handlu w niedzielę. Co zmieniłyby nowe przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 18:02
Zakaz handlu miałby sprzyjać życiu rodzinnemu Polaków. Tymczasem - jak wynika z opublikowanego w sierpniu raportu firmy Nielsen - 47 proc. naszych rodaków robi zakupy codziennie. - Największym nieszczęściem związanym z wprowadzeniem tego zakazu jest wymuszanie zmiany nawyków, zachowań na ludziach, którzy mogą jej nie chcieć - mówił Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odpowiedzialne zakupy, czyli jak rozpoznać Fair Trade?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 18:16
Praca za głodową stawkę w warunkach zagrażających zdrowiu i życiu. Taka jest często społeczna cena naszych ubrań. Chiny, Bangladesz i Kambodża - to w tych krajach dzieci często wykorzystywane są jako tania siła robocza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuczki handlowe i promocje. Jak działa pamięć ekonomiczna?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 19:03
- Wzrost konsumpcji jest logicznym następstwem wszystkiego, co dzieje się w gospodarce. Jeśli się rozwija, to więcej zarabiamy. Siłą rzeczy rośnie też konsumpcja, która jest motorem napędowym gospodarki - mówił Tomasz Jaroszek, ekspert z plaftormy Kapitalni.org.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń