Koniec papierowych pieniędzy? "Sami sobie wykreowaliśmy problem"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 21:54
Pandemia wymusiła na nas zmianę nawyków finansowych, bo okazało się, że kontakt z wielokrotnie przechodzącym z rąk do rąk banknotem może być ryzykowny. Czy to początek końca papierowych pieniędzy?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pressmaster

Pieniadze dotacja 1200.jpg
Domowy budżet. Jak wydawać i nie zbankrutować?

Z jednej strony bombardowani jesteśmy informacjami zachęcającymi do płatności bezgotówkowych, z drugiej - jak wynika z danych NBP, w marcu z bankomatów i banków Polacy wypłacili ponad 26 mld złotych, a w kwietniu kolejne 20 mld. Zaś, jak wynika z badania "Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2019", zaledwie 20 proc. naszych rodaków wybiera płatności gotówką, ponad 60 proc. woli kartę. 


Posłuchaj
22:52 2020_06_15-15-09-19_Czat_Czwórki.mp3 Czy czeka nas początek końca płatności gotówkowych? Eksperci prognozują (Czat Czwórki)

 

ZOBACZ TAKŻE W co inwestować pieniądze? >>>

- Prawdą jest, że od momentu rozpoczęcia pandemii użytkowanie gotówki mocno wzrosło. Początkowo ludzie zaczęli wyciągać pieniądze z bankomatów - tłumaczył ekonomista Marek Zuber. Jak mówił, choć zewsząd słyszeliśmy informacje, że "lepiej płacić kartą, bo jest to bezpieczniejsze", z drugiej strony - wygenerowało się potężne podziemie, czyli "szara strefa" w branżach, które miały być zamknięte. I tu możliwa jest wyłącznie płatność gotówkowa. - Były też pogłoski, że banki będą zamykać lokaty, co potęgowało lęk Polaków. Kolejnym elementem jest bardzo mocny spadek stóp procentowych, co paradoksalnie nie jest jeszcze kluczowe - mówił Marek Zuber.


oszczędzanie pieniądze skarbonka 1200.jpg
Skutecznie oszczędzanie. "Postaw sobie realne cele"

PRZECZYTAJ TEŻ: Pieniądze w związku - moje, twoje, czy nasze? >>>

Zaś jak tłumaczył ekspert finansowy Przemysław Barblich, dziś obserwuje się powrót pieniędzy do banków. - Sami, plotkami i brakiem wiedzy, wykreowaliśmy sobie problem - mówił ekspert. - Szukamy dziś także innych źródeł zysku, innych rozwiązań, jeśli mamy nadwyżki gotówki. Dlatego też obserwujemy m.in. ruch na rynku nieruchomości.

ZOBACZ WIĘCEJ Koronawirus a rynek nieruchomości. Co się zmieniło? >>>

Jak tłumaczył, powodem może być też... zwykła psychologia. - Po prostu w czasie kryzysu fizycznie papierowy pieniądz w ręku daje poczucie bezpieczeństwa i siły - mówił ekspert. Ale jak podkreślał, Polacy polubili płatności zbliżeniowe. - Trudno odpowiedzieć sobie na pytanie, kto poza szarą strefą oczekuje dziś posługiwania się gotówką. Trudno znaleźć takie miejsca: nawet kupując bilet w autobusie wyciągniemy prędzej kartę niż kilka złotych. To nieuchronna zmiana. Uczymy się tego, i coraz chętniej z takich funkcji korzystamy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Marek Zuber (ekonomista, analityk rynków finansowych), Przemysław Barbrich (Związek Banków Polskich)

Data emisji: 15.06.2020

Godz. emisji: 15.07

kd/pj

Czytaj także

Wakacje po polsku. Czy stać nas na urlop?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 19:55
- Z badań wynika, że Polak do 35. roku życia na tegoroczne wakacje wyda ok. 1700 zł. Powyżej 4000 zł wyda zaledwie 6 proc. Polaków - wyliczali w Czwórce eksperci, Marek Zuber i Marcin Matyja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Student w czasie epidemii. Jak sobie radzi?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 07:32
W Polsce uczy się ponad milion studentów. Na czas pandemii zajęcia zostały przeniesione do trybu zdalnego, inne zawieszone. Niezależne Zrzeszenie Studentów przygotowało raport dot. sytuacji studentów w czasie epidemii koronawirusa. Sprawdziliśmy, z czym żacy mają problemy.
rozwiń zwiń