Śmieci - problem globalny. Zbierz ich pełen worek i zgarnij książkę

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 20:20
Już ponad 20 ton śmieci udało się zebrać uczestnikom czternastu akcji "Książka za worek śmieci", których organizatorką jest Anna Jaklewicz, podróżniczka, pisarka. Dla niej bodźcem do sprzątania świata były zanieczyszczone plaże Indonezji, a zaczęła zbierać śmieci w Gryfinie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Syda Productions

Podczas akcji "Książka za worek śmieci" uczestnicy wspólnie sprzątają lasy, miejskie parki, skwery i inne miejsca, które tego potrzebują. Prezentem za udział w akcji jest książka. 


Posłuchaj
09:29 czwórka czat czwórki 18.09.2020 śmiecie.mp3 O akcji "Książka za worek śmieci" opowiada Anna Jaklewicz, podróżniczka, pisarka i aktywistka (Czat Czwórki/Czwórka)

 

- Po pierwszej akcji w Gryfinie stwierdziłam, że trzeba działać dalej - bo podczas 2-3 godzin zebraliśmy prawie 2 tony śmieci w 30 osób - mówi Anna Jaklewicz. - Sam pomysł na tę akcję rodził się przez długi czas. Na problem zaśmiecenia świata zwróciłam uwagę podczas moich podróży po Azji południowo-wschodniej, głównie po Indonezji. Gdzie spędziłam prawie półtora roku. Tam widziałam, jak zaśmiecone są plaże, jak dużo śmieci dryfuje po morzach i oceanach. Gdy wróciłam do Polski wydałam swoja książkę o Indonezji, ale problem śmieci nie dawał mi spokoju. Pomyślałam, że trzeba działać też tutaj - nie tylko tam. Wymyśliłam, że poprowadzę warsztaty o świadomej podróży i ekologii. Okazało się, że nie było na nie chętnych. Stwierdziłam, że działamy tu i teraz - sprzątamy śmieci. A miało to miejsce w Gryfinie - dodaje.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Zapraszamy na kolejną edycję akcji "KSIĄŻKA ZA WOREK ŚMIECI”. Akcja, współorganizowana przez @jackwolfskin_polska odbędzie się 19.05.2019 w POZNANIU i będzie częścią @getaway_festival . NA CZYM POLEGA AKCJA? Chcemy aktywować mieszkańców Poznania do działania na rzecz środowiska i na rzecz miasta. Dlatego wspólnie ruszymy w teren by posprzątać te miejsca, które wymagają naszej interwencji. Za udział w wydarzeniu każdy uczestnik otrzyma książkę lub upominek od Jack Wolfskin Polska. JAK MOGĘ SIĘ PRZYŁĄCZYĆ? Wejdź na profil KSIĄŻKA ZA WOREK ŚMIECI na FACEBOOKU i wyślij wiadomość prywatną podając: imię i nazwisko, email, telefon kontaktowy. Zaznacz, że Twoje zgłoszenie dotyczy akcji w POZNANIU. Rejestracja zagwarantuje Ci otrzymanie upominków, a nam pozwoli przygotować ich odpowiednią liczbę. GDZIE I KIEDY SIĘ SPOTYKAMY? Widzimy się 19.05.2019 o godzinie 09.30 w Biurze Festiwalowym, w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2, Poznań. Stamtąd ruszymy w teren. Sprzątanie potrwa maksymalnie do godziny 14.00. CO ZE SOBĄ ZABRAĆ? Dobrą energię, przekąski, napoje. Dobrze założyć wysokie, sportowe buty i nakrycie głowy. Od nas otrzymacie rękawice i worki na śmieci. CZY KAŻDY OTRZYMA KSIĄŻKĘ? Książkę otrzyma 40 pierwszych zarejestrowanych osób. Będą to książki ufundowane przez @wydawnictwoczarne, @bezdroza.pl, @wydawnictwo_marginesy, @wydawnictwoliterackie . Wszyscy uczestnicy otrzymają upominki od marki Jack Wolfskin: materiałowe torby na zakupy oraz rosnące ołówki z nasionkami. #książkazaworekśmieci #książki #literatura #kochamksiazki #śmieci nie kocham więc #sprzątam #inspiracja #motywacja #podróże #outdoor #natura #rzeka #las #zerowaste #trashtagchallenge #trashtag #poznań #getawayfestival #jackwolfskinpolska

Post udostępniony przez Anna Jaklewicz (@anna_jaklewicz)

Czytaj także:

Od tamtych wydarzeń minęło sporo czasu, a problem śmieci na świecie wciąż rośnie. - Wtedy odzew na moją akcję był bardzo duży. Książki, które dawałam w nagrodę za zebrany worek śmieci dostawałam od wydawnictw - opowiada rozmówczyni Eli Burzy. - Później akcja sprzątania zwiększyła swą skalę. Sprzątaliśmy już w 20 miastach. W tym roku będziemy sprzątać 19 września w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie.  


Nasz śmieć w Indonezji

Anna Jaklewicz zwraca uwagę, że problem śmieci jest problemem globalnym. Kraje europejskie wysyłają śmieci do Azji, do nas z Azji przylatują towary w opakowaniach jednorazowych. 

Niestety wielokrotnie zdarza się tak, że śmieci lądują w lasach, parkach, nad rzekami. Stanowią duże zagrożenie dla środowiska, dla zwierząt. 

Gość Czwórki podkreśla, że liczby najlepiej uświadamiają nam jak wielki mamy problem ze śmieciami. - My, Polacy wyrzucamy około 300-330 kg śmieci - to kilogram śmieci codziennie - wyjaśnia. - W Polsce sprząta się około 12 tysięcy dzikich wysypisk rocznie. To ogromne liczby, które niestety rosną - dodaje. 

W odpowiedzi na ten problem Anna Jaklewicz nie tylko rozdaje książki za śmieci, ale też organizuje warsztaty, uczy jak robić woskowijki, jak segregować śmieci prawidłowo na 5 frakcji, ja rezygnować z plastiku. Zdradza też, jak być ekopodróżnikiem 


Jakie książki rozdaję za śmieci? Najlepsze ;) Świetne reportaże, książki podróżnicze, literaturę górską. To mój osobisty...

Opublikowany przez Książka za worek śmieci Czwartek, 17 września 2020

19 września to data akcji "Książka za worek śmieci", która odbędzie się w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu i Krakowie. 

26 września odbędzie się akcja sprzątania w Kudowie Zdroju. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Elżbieta Burza

Data emisji: 18.09.2020

Godzina emisji: 15.16

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Samozbiory. Wielkie emocje mieszczuchów na polu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 19:40
Nie tylko susza, czy gwałtowne zjawiska pogodowe, ale także brak pracowników sezonowych może zniweczyć trud plantatorów i sadowników. Dlatego coraz więcej plantacji i sadów otwartych jest dla tych, którzy chcą sami zapełnić owocami swoje koszyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edukacja ekologiczna. Czy jest potrzebna polskim uczniom?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 16:40
Rolnictwo, infrastruktura, transport, energetyka - wiele branż musi się dostosować do zmian klimatu i coraz bardziej ekstremalnych zjawisk - alarmują eksperci Instytutu Ochrony Środowiska. Czy w związku z tym lekcje dotyczące ekologii i zmian klimatu powinny pojawić się w programie nauczania polskich szkół na stałe?
rozwiń zwiń