Ozdrowieńcy z ulgami, jeśli tylko oddadzą osocze

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 18:40
Sytuacja epidemiczna związana z koronawirusem sprawia, że lekarze i rządzący apelują o oddawanie osocza przez osoby, które przeszły zakażenie COVID-19. Ozdrowieńcy, którzy się na to zdecydują, będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej.
Czas pandemii jest trudny dla każdego z nas, codziennego życie - zupełnie inne niż to sprzed kilkunastu lat.
"Czas pandemii jest trudny dla każdego z nas, codziennego życie - zupełnie inne niż to sprzed kilkunastu lat".Foto: shutterstock.com/Gladskikh Tatiana

Zobacz
apteka farmacuetka leki free shut 1200.jpg
Skonsultuj z Farmaceutą. Polscy studenci znów pomagają

Ozdrowieniec, czyli kto?

Ozdrowieniec to osoba, u której wykryto wcześniej obecność wirusa SARS-CoV-2 za pomocą badania PCR lub testem antygenowym lub osoba, która nie miała wcześniej stwierdzonego zakażenia, ale obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgG - wyjaśnia dr Joanna Wojewoda z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

Posłuchaj
03:58 [CZWORKA]Czat Czworki 8 grudzień 2020 krew.mp3 Na jakie ulgi podatkowe mogą liczyć dawcy osocza? (Czat Czwórki/Czwórka)

Osocze ozdrowieńców jest istotnym elementem w terapiach leczenia chorych na COVID-19. Zabieg pobierania osocza trwa około 30-40 minut i wykonuje się go metodą plazmaferezy, podczas którego pobiera się 600-650 ml osocza. W przypadku ozdrowieńca najkorzystniejsze jest trzykrotne pobranie po 600 ml osocza w tygodniowych odstępach, jednak uzależnione jest to od ilości przeciwciał. 

Sprawdź takze
maseczka praca 1200.jpg
Noszenie maseczki a stan zdrowia. Naukowiec: nie ma negatywnego wpływu

Wolny dzień, czekolada i voucher do galerii

Dawca osocza - tak jak i krwiodawca - może liczyć np. na usprawiedliwienie nieobecności w pracy, osiem czekolad i zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi. Ale to nie wszystko. - Wraz z innymi galeriami handlowymi chcemy uhonorować ozdrowieńców, którzy zdecydowali się oddać osocze, voucherami na zakupy w naszych sklepach - mówi Aleksandra Kołakowska ze stołecznej Galerii Wileńskiej, która włączyła się w akcję "Razem pomocni".

Czytaj
AIDS 1200.jpg
Światowy Dzień AIDS. Świat zajął się koronawirusem - co z innymi chorymi?

Ulga w PIT

A Ministerstwo Finansów przygotowało dla dawców osocza ulgę w podatkach. - Takie osoby mogą odliczyć od dochodu do opodatkowania po 130 zł w przeliczeniu na każdy litr oddanego osocza - wyjaśnia Bartosz Turek z HRE Investments.

Posłuchaj także:

Aby skorzystać z odliczenia, podatnik powinien zadbać o zaświadczenie, z którego będzie wynikać ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. Trzeba pamiętać, że prawo do ulgi będą mieć te osoby, które osocze oddadzą honorowo. Oddanie osocza do końca roku 2020 r. pozwoli na skorzystanie z ulgi za ten rok. W przypadku oddania osocza w przyszłym roku z ulgi podatnik skorzysta w 2022 roku, składając zeznanie za 2021 rok. - My jako Ministerstwo Finansów, zachęcamy do oddawania osocza, bo to podwójna korzyść. Po pierwsze - satysfakcja, że mogliśmy komuś pomóc. Po drugie - możliwość skorzystania z przyjaznych rozwiązań podatkowych - podsumowuje rzecznik ministerstwa Iwona Prószyńska. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 08.12.2020

Godzina emisji: 15.45

kul


Czytaj także

Dlaczego wierzymy w teorie spiskowe?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 18:58
Niektórzy mają do nich skłonność bez względu na czasy i okoliczności. Nieufność mają zakodowaną w sposobie myślenia. W sytuacji, której nie jesteśmy w stanie kontrolować, nasza podejrzliwość i skłonność do katastroficznego myślenia wzrastają. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

#dobrywzór. Zostań "genetycznym bliźniakiem" - uratuj życie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 21:27
Coraz więcej osób dołącza do grona dawców szpiku, dając w ten sposób szansę na nowe życie swoim "bliźniakom genetycznym" - chorym na raka czy przewlekłą anemię. Dawcy mogą nosić tatuaże. Mówią o tym organizatorzy akcji #dobrywzór.
rozwiń zwiń