Polskie Radio
Section05
ulga podatkowa

Rośnie wsparcie dla Organizacji Pożytku Publicznego w Polsce. Można przeznaczyć na nie część PIT

Podatnicy w Polsce mają możliwość wspierania Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) poprzez przekazanie części swojego podatku dochodowego PIT. Od 2022 r. kwota ta została zwiększona z 1 proc. do 1,5 proc. należnego podatku. To oznacza, że każdy podatnik może zdecydować o przekazaniu tej części podatku, którą i tak musiałby uiścić na rzecz Skarbu Państwa, na wybraną przez siebie organizację.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit podatki ulga podatkowa

Eksperci: znaczący wzrost kosztów pracy wpływa na podwyżki cen

Ceny produkcji rosną tam, gdzie istotną rolę odgrywają koszty pracy. A te rosną bo są podwyżki płacy minimalnej. Dlatego powinniśmy stawiać na automatyzację produkcji i upraszczać system podatkowy. Warto też promować uczciwość w biznesie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha i prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia podatki ceny płaca minimalna ulga podatkowa

Eksperci: podwyżki w budżetówce są potrzebne, choć dojdzie do nich kosztem zwiększenia zadłużenia państwa

Znaczny spadek inflacji bazowej był przewidywany i jest to dobra informacja, ale są też oznaki, że inflacja konsumencka będzie utrzymywała się dłużej na podwyższonym poziomie. W pewien sposób wpłyną na to także dodatkowe wydatki państwa na świadczenia czy podwyżki wynagrodzeń, choć te dla budżetówki są uzasadnione bo w stosunku do rynku były przez lata zaniżone  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA senior emerytura rodzina ulga podatkowa deficyt budżetowy

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej : strefy energetyczne obniżą ceny nawet o 1/3

Polska pod względem bezpieczeństwa energetycznego była, jest i będzie miała zapewnione stałe  dostawy energii, dzięki inwestycjom infrastrukturalnym - powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja ulga podatkowa inwestycje zagraniczne energetyka

Eksperci: pierwszy kwartał dla naszego PKB wypadł świetnie, ale należy patrzeć na gospodarkę w dłuższej perspektywie

Potrzeba wprowadzenia 800+ nie podlega dyskusji. Co do kolejnych metod wsparcia rodziny wymaga to ustalenia do jakich grup miałoby być ono skierowane. Preferencje podatkowe są możliwe o ile miałyby na celu wsparcie demografii, bez której nie będziemy mieć w przyszłości  odpowiedniej liczby konsumentów i pracowników - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Paweł Pelc, radca prawny i Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb stopy procentowe inflacja podatki ulga podatkowa

Dobra wiadomość dla kupujących mieszkanie z "drugiej ręki". Koniec z podatkiem PCC

Dobra wiadomość dla kupujących swoje pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego. Dzięki nowelizacji przepisów, które likwidują podatek PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych), nie trzeba będzie płacić dwóch procent tego podatku od używanego mieszkania czy innej nieruchomości. Zniesienie podatku dotyczy tylko osób, które do tej pory nie posiadały żadnej nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki podatek od nieruchomości ulga podatkowa mieszkania budownictwo

Dyrektor Instytutu Finansów: większość młodzieży z nadzieją ocenia swoje plany na karierę zawodową

Młodzież dość optymistycznie patrzy na swoje perspektywy finansowe, ale wiele zależy od tego jakie mają wykształcenie i z jakiego regionu pochodzą - powiedział Łukasz Chrobak, dyrektor Instytutu Finansów, think tanku resortu finansów, w audycji "Ekspres Gospodarczy"w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse oszczędzanie inwestycje ulga podatkowa rynek pracy

PORADNIK Zbliża się termin złożenia PIT za 2022 rok. Podpowiadamy, jakie ulgi można odpisać od podatku

We wtorek upływa termin złożenia deklaracji podatkowych za 2022 rok. Wstępnie przygotowany przez urząd skarbowy "Twój e-PIT" na portalu podatki.gov.pl, zawiera tylko informacje o przychodach przesłane przez pracodawców i nie uwzględnia ulg i odliczeń przysługujących danemu podatnikowi - przypomina Ministerstwo Finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit Ministerstwo Finansów fiskus ulga podatkowa POLSKA społeczeństwo

Ekspert resortu finansów: z fiskusem już rozliczyło się 13 milionów podatników, choć łącznie spodziewamy się 20 milionów PIT-ów

- Do dziś resort finansów zwrócił podatnikom 18 mld złotych, kolejne 2 mld złotych wkrótce będą wysłane na konta, ale dopiero w końcu maja będzie wiadomo jaka to będzie suma  - powiedział  Arkadiusz Jedynak, dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit podatki Ministerstwo Finansów ulga podatkowa

PORADNIK Nawet 18 mld zł zwrotów z podatku dochodowego. Sprawdź, jak rozliczyć PIT

Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że w tym roku zwroty podatku dochodowego mogą przekroczyć 18 miliardów złotych. Ma to być zasługa wprowadzonych od 1 lipca zmian w systemie podatkowym. Zakładają one między innymi obniżenie stawki PIT z 17 do 12 procent, uwzględnienie składki zdrowotnej w rozliczeniu niektórych przedsiębiorców oraz likwidację ulgi dla klasy średniej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit Podatki 2022 Ministerstwo Finansów fiskus ulga podatkowa POLSKA społeczeństwo infografika

92 proc. gmin w Polsce podwyższyła podatki od nieruchomości. Stawki sięgają górnych limitów

Podatki od nieruchomości w 2023 r. podniosło 92 proc. gmin w kraju. W ubiegłym roku odsetek ten wynosił 88 proc. - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodali, że w przypadku przedsiębiorców najniższa stawka dla zabudowy obowiązuje w gminie Lipnica Wielka (woj. małopolskie).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit Podatki 2022 Ministerstwo Finansów fiskus ulga podatkowa społeczeństwo POLSKA