Skonsultuj z Farmaceutą. Polscy studenci znów pomagają

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 17:20
- Do 6 grudnia wielu rzeczy o swoim zdrowiu będzie można się dowiedzieć za pośrednictwem internetu - wyjaśnia koordynatorka akcji Skonsultuj z Farmaceutą - Klaudia Przygodzińska. - Wiemy, że jest to potrzebna inicjatywa, bo wielu pacjentów w pandemii narzeka na utrudniony kontakt z lekarzem.
Farmaceutka w aptece
Farmaceutka w apteceFoto: Aleksandar Karanov/ Shutterstock

Zobacz
1200_leki_shutterstock.jpg
Sięgając po suplement najpierw zrób badania. Nie ufaj reklamom

W poprzednich latach studenci pomagali stacjonarnie. W centrach handlowych mierzyli ciśnienie, robili pomiary stężenia glukozy we krwi. W tym roku - ze względu na pandemię - cała akcja odbędzie się w trybie online. - W tych czasach nie możemy instruować pacjentów osobiście, ale przygotowaliśmy m.in. zestaw filmów instruktażowych, które pomogą te pomiary wykonać samemu w domu - wyjaśnia rozmówczyni Patryka Kuniszewicza.

Posłuchaj
03:51 [CZWORKA] Stacja Nauka 2 grudzień 2020 farmaceuta.mp3 Obserwuj siebie, a potem zapytaj farmaceutę (Stacja Nauka/Czwórka)

Czytaj także
1200_cukrzyca_shutterstock.jpg
Cukrzyca. Jak zmienia się życie po diagnozie?

Lekarze przekonują, że kontrola ciśnienia tętniczego krwi jest obecnie szczególnie ważna, gdyż nadciśnienie sprzyja chorobom, które zwiększają ryzyko powikłań COVID-19 oraz zgonu. - Wychodząc na przeciw oczekiwaniom przygotowaliśmy także specjalne webinarium związane z tematem nadciśnienia tętniczego - wyjaśnia koordynatorka akcji. - Jako studenci dobrze wiemy, że tak prosta rzecz jak zmierzenie sobie ciśnienia, może dla niektórych być problemem. Poza tym badanie przeprowadzone "niechlujnie" i w pośpiechu nie da miarodajnego wyniku - dodaje gość Czwórki.  

Posłuchaj również:

Akcja jest wspólnym przedsięwzięciem studentów farmacji, a także innych kierunków medycznych: analityki medycznej, ratownictwa medycznego, dietetyki oraz lekarskiego. Odbywa się dwa razy w roku. 

Skonsultuj z Farmaceutą... Nadciśnienie tętnicze / Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Klaudia Przygodzińska (lokalna koordynatorka akcji "Skonsultuj z farmaceutą")

Data emisji: 02.12.2020

Godzina emisji: 12.40

kul


Czytaj także

"Hełm tlenowy" częścią antycovidowej zbroi? Prace nad tą metodą trwają

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 17:13
- Ta metoda nie tylko pozwala na podanie tlenu pacjentowi, który ma uczucie duszności, ale też ograniczy liczbę osób, które wymagają podłączenia do respiratorów - tłumaczy w rozmowie z Czwórką dr Łukasz Wróblewski, pomysłodawca i koordynator projektu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atak paniki - jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 19:15
Bóle w klatce piersiowej i duszności mogą świadczyć o wielu chorobach, w tym także o COVID-19. Czasami w ten sposób, sygnałami wysyłanymi także z innych części ciała, o swoim złym samopoczuciu informuje nas nasza głowa. 
rozwiń zwiń