Polskie Radio
Section05
osocze

Polski lek na COVID-19 bezpieczny. Ale czy skuteczny?

Brytyjscy naukowcy pokazali żółtą, jeżeli nie czerwoną, kartkę dla polskiego leku na COViD-19. Mimo to prace nad specyfikiem z płynnego składnika krwi trwają. Lubelska spółka Biomed wyprodukowała już ponad 4 tys. ampułek ze 150 litrów osocza, a badania kliniczne są prowadzone w czterech ośrodkach, m.in. w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Łodej Trójka społeczeństwo COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce osocze leki badania

Prof. Radziwon o trzeciej fali pandemii: znów zaczyna brakować osocza ozdrowieńców

W związku z trzecią falą pandemii koronawirusa, dużą liczbą chorych, stacjom krwiodawstwa znów zaczyna brakować osocza od osób, które przechorowały COVID-19, dlatego np. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku ponowiło apel o oddawanie osocza. Osocze jest wykorzystywane w leczeniu niektórych zakażonych pacjentów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce osocze COVID-19

"Uniezależni nas od podmiotów zagranicznych". Sierpiński o budowie fabryki przetwarzającej osocze

- Przez ostatnie tygodnie i miesiące osocze ozdrowieńców odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Dobrze, że ten temat podejmujemy - powiedział w Polskim Radiu 24 Radosław Sierpiński, pełnomocnik premiera ds. rozwoju sektora biotechnologii i niezależności Polski w zakresie produktów krwiopochodnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 medycyna osocze służba zdrowia pandemia Unia Europejska

Apele o oddawanie osocza poskutkowały. Prof. Radziwon: zgromadziliśmy zapas dla chorych na COVID-19

- Udało się zgromadzić zapas osocza i nie powinno go brakować dla tych zakażonych koronawirusem, u których można go zastosować w terapii – ocenił krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej prof. Piotr Radziwon. - Mam nadzieję, że kolejna fala zachorowań nie nadejdzie, ale gdyby, to wydaje mi się, że teraz, po tym doświadczeniu jesiennym, jesteśmy już lepiej przygotowani - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce koronawirus COVID-19 osocze infografika

Będą ulgi dla osób oddających osocze. Premier zdradził szczegóły

Osocze ozdrowieńca to na tym etapie walki z pandemią lek ratujący życie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że osoby oddające osocze mogą skorzystać z ulg w PIT, przysługują im dwa dni wolne od pracy, ulgi na przejazd koleją i transportem miejskim oraz pakiet konsultacji medycznych.
Zobacz więcej na temat:  pandemia COVID-19 Koronawirus w Polsce Ministerstwo Zdrowia POLSKA społeczeństwo premier infografika osocze koronawirus

Szef MON: ok. 10 tys. żołnierzy zaangażowanych w walkę z pandemią

Około 10 tysięcy żołnierzy pomaga administracji cywilnej w związku z pandemią, m.in. w blisko 800 szpitalach - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia. - Wojsko Polskie jest wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wsparcie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia Mariusz Błaszczak MON Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko pandemia koronawirus COVID-19 Koronawirus w Polsce osocze krwiodawstwo służby i bezpieczeństwo