Polskie Radio
Section05
osocze

Apele o oddawanie osocza poskutkowały. Prof. Radziwon: zgromadziliśmy zapas dla chorych na COVID-19

- Udało się zgromadzić zapas osocza i nie powinno go brakować dla tych zakażonych koronawirusem, u których można go zastosować w terapii – ocenił krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej prof. Piotr Radziwon. - Mam nadzieję, że kolejna fala zachorowań nie nadejdzie, ale gdyby, to wydaje mi się, że teraz, po tym doświadczeniu jesiennym, jesteśmy już lepiej przygotowani - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce koronawirus COVID-19 osocze infografika

Będą ulgi dla osób oddających osocze. Premier zdradził szczegóły

Osocze ozdrowieńca to na tym etapie walki z pandemią lek ratujący życie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że osoby oddające osocze mogą skorzystać z ulg w PIT, przysługują im dwa dni wolne od pracy, ulgi na przejazd koleją i transportem miejskim oraz pakiet konsultacji medycznych.
Zobacz więcej na temat:  pandemia COVID-19 Koronawirus w Polsce Ministerstwo Zdrowia POLSKA społeczeństwo premier infografika osocze koronawirus

Szef MON: ok. 10 tys. żołnierzy zaangażowanych w walkę z pandemią

Około 10 tysięcy żołnierzy pomaga administracji cywilnej w związku z pandemią, m.in. w blisko 800 szpitalach - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia. - Wojsko Polskie jest wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wsparcie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia Mariusz Błaszczak MON Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko pandemia koronawirus COVID-19 Koronawirus w Polsce osocze krwiodawstwo służby i bezpieczeństwo

Terapia osoczem ozdrowieńców dla pacjentów z COVID-19. Prof. Radziwon wyjaśnia, na czym polega

Prof. Piotr Radziwon, krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej i dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, które koordynuje w Polsce oznaczanie przeciwciał w osoczu od ozdrowieńców z COVID-19 ocenił, że zainteresowanie oddaniem osocza, by pomóc innym zakażonym koronawirusem, znacznie wzrasta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie COVID-19 osocze Koronawirus w Polsce pandemia

Dni Honorowego Krwiodawstwa. Minister zdrowia podziękował oddającym osocze ozdrowieńcom z COVID-19

Minister zdrowia Adam Niedzielski złożył wyrazy wdzięczności i uszanowania wszystkim Honorowym Dawcom Krwi oraz osobom pomagającym pacjentom, dla których krew jest szansą powrotu do zdrowia. Rozpoczynają się Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie COVID-19 Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia krwiodawstwo osocze

Ozdrowieńcy mogą ratować chorych na koronawirusa. "Dar serca"

Osocze osób, które pokonały COVID-19 jest w stanie uratować zdrowie i życie osób chorych na koronawirusa. - Ten lek jest w naszych żyłach, a w naszych sercach i w naszej empatii jest oczywiście na pewno chęć pomocy innym. To trzeba połączyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie koronawirus COVID-19 medycyna wirus infografika krew osocze