Jak w czasie pandemii radzi sobie rynek najmu?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 19:40
Kiedyś to studenci szukali najlepszych ofert na kilka miesięcy przed rozpoczęciem roku akademickiego. Teraz mieszkania czekają na najemców. Czy wzmocniło to ich pozycję na rynku?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Serghei Starus/Shutterstock.com

To jest bardzo dobry czas, jeśli ktoś szuka mieszkania do wynajęcia. Wybór jest ogromny, ceny dość rozsądne i do negocjacji Tomasz Błeszyński

Rynek najemcy, a nie wynajmującego

Pandemia zmienia rynek najmu. Obostrzenia związane z zakazem wyjazdów, przemieszczania się, wprowadzenie nauki i pracy zdalnej, spowodowały, że ucierpiał rynek najmu krótko- i długoterminowego. - W ciągu roku zwolniła się duża pula mieszkań, które trafiły na rynek, a właściciele mają problemy, żeby je wynająć. Więc na razie zakończył się okres castingów na lokatora i zawyżania cen, zwłaszcza tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego.- przyznaje doradca nieruchomości Tomasz Błeszyński. - Wszystko wskazuje, że taka sytuacja przeciągnie się także na ten rok i potrwa do momentu, kiedy studenci nie wrócą na studia, a pracownicy nie zakończą pracy zdalnej. 

Posłuchaj
18:57 CZWÓRKA Czat Czwórki - wynajem 22.03.2021.mp3 Pandemia a rynek nieruchomości - lepsze i tańsze mieszkania do wynajęcia? (Czat Czwórki/Czwórka)

W największych polskich miastach - takich jak Gdańsk, Kraków czy Warszawa - przeciętny koszt najmu spadł o kilka procent w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. Tak pokazuje raport przygotowany przez Expandera i Renier.io. - Ta tendencja właściwie dotyczy całego kraju, a nadpodaż obserwujemy we wszystkich aglomeracjach. Jeśli ktoś szuka mieszkania, polecam przeczesać internet, naprawdę jest w czym wybierać - dodaje rozmówca Piotra Firana.

Zobacz
studenci rozmowa kumple 1200x660.jpg
Gniazdownicy? Jak mieszkają młodzi ludzie?

Koniec "kultu własności"?

Mimo że najem staniał, to miesięczny koszt zwykle jest wyższy niż rata kredytu na takie samo mieszkanie. Dlatego Polacy nadal masowo wykupują mieszkania - co pokazują najnowsze badania. - Ten trend jest widoczny od lat 90. w mniejszym lub większym natężeniu - wyjaśnia ekspert. - Po tym kiedy władza przestała rozdawać mieszkania lokatorskie i komunalne, pozostawieni sami sobie ludzie "rzucili" się na własne M-ileś. "Kult własności" trwa do dziś - dodaje.

Zobacz także:


Zobacz
kamper FREE 1200.jpg
Rzucić wszystko i zacząć nowe życie w kamperze - jak to osiągnąć?

Tymczasem w innych europejskich krajach funkcjonują równolegle - rynek najmu i rynek własności. - Mniej więcej 10 lat temu młodzi Niemcy czy Holendrzy wyraźnie określili swoje oczekiwania wobec świata: "chcemy być mobilni, wolimy wynajmować, nie interesuje nas życie na kredyt" - opowiada Tomasz Błeszyński. - My na razie jesteśmy trochę za bardzo "w gorącej wodzie kąpani". To znaczy jeśli mamy już płacić, to nie za wynajem, tylko za kredyt hipoteczny, za "swoje". Ale na rynek nieruchomości należy patrzeć w perspektywie długoterminowej. A ta dla kredytu, który musimy spłacać przez kolejne 40 lat, wcale nie musi być taka optymistyczna - podsumowuje.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Gość: Tomasz Błeszyński (prezes Stowarzyszenia Profesjonalistów Rynku Nieruchomości Polski Centralnej, doradca nieruchomości) 

Data emisji: 22.03.2021

Godzina emisji: 15.08

kul

Czytaj także

Bezpłatne porady prawne dla studentów

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 16:00
Chcesz się upewnić, czy umowa, którą podpisałeś, jest zgodna z prawem? Jeśli jesteś studentem i masz mniej niż 26 lat - możesz skorzystać z darmowej pomocy prawnika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Awanse na dobre finanse". Jak działa samopomoc studencka?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 10:00
"Awanse na lepsze finanse" to projekt, który ma pomóc zwiększyć szanse żaków na otrzymanie wymarzonej posady.
rozwiń zwiń